کلارا بارتون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
WcbbustCBarton2.jpg

کلارا بارتون (به انگلیسی: Clara Barton) در سال ۱۸۲۱ در شهر آکسفورد از ایالت ماساچوست آمریکا متولد شد و پس از ۱۸ سال تدریس معلمی و ۵ سال کارهای دفتری به هنگام جنگ های انفصال از کار دست کشید و برای یاری دادن به سربازان زخمی و مجروحین جنگ، کار خود را شروع کرد. در سال ۱۸۷۰، زمانی که ۵۰ سال داشت، جنگی بین فرانسه و آلمان در گرفت و او در این جنگ به کمک سربازان مجروح هر دو طرف به جبهه رفت و از امپراتور آلمان نشان صلیب آهن گرفت.

"کلارا بارتون" در ماه آوریل سال ۱۸۶۱ با جنگ داخلی امریکا کارش را آغاز کرد. او هنگام این نبردها یک آژانس برای جمع آوری و توزیع مناسب منابع به سربازان مجروح تاسیس کرد و به هردو جبهه شمال و جنوب کمک رسانی می کرد.

بعد از جنگ او به شخصیت محبوب و قابل احترامی در سراسر امریکا تبدیل شد. او در سال ۱۸۸۱ صلیب سرخ آمریکا را تاسیس کرد و تا زمان مرگش مدیر آنجا بود.

زمانی که او ۱۶ ساله یک روانشناس به او پیشنهاد داد تا برای غلبه به کمرویی اش تدریس کند و او مدت ۱۰ سال به تدریس پرداخت زمانیکه از او برای تدریس در یک مدرسه خصوصی دعوت شد او نیاز جامعه به یک مدرسه رایگان را درک کرد و یکی از اولین مدارس دولتی رایگان را در امریکا راه اندازی کرد.

او اسب سواری و تیر اندازی را از برادران و پسر عموهایش آموخت و کارهای مردانه و بیرون از منزل برایش از کارهای منزل و امور مربوط به زنان جالب تر بود.

کلارا برتون در بسیاری از کنفرانس های بین اللملی صلیب سرخ نمایندگی آمریکا را بر عهده داشت و در سالهای بعد فداکاریهای زیادی برای نجات مردم بعمل آورد. او هرگز ازدواج نکرد و سرانجام در ۱۲ آوریل ۱۹۱۲ یعنی در سن ۹۰ سالگی در شهر گلن آکور در گذشت.

کتابها[ویرایش]

تاریخ رسمی صلیب سرخ، صلیب سرخ در جنگ و سرگذشت صلیب سرخ از کتابهای معروف کلارا بارتون می باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]