کلارا بارتون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کلارا بارتون
Clara Barton 1904.jpg
Clara Barton photographed by James E. Purdy
زاده Clarissa Harlowe Barton
۲۵ دسامبر ۱۸۲۱(1821-12-25)
آکسفورد، ماساچوست، ایالات متحده آمریکا
مرگ ۱۲ آوریل ۱۹۱۲ میلادی (۹۰ سال)
گلن اکوو، مریلند، ایالات متحده آمریکا
آرامگاه
North Cemetery, Oxford Massachusetts
شغل پرستار، بشردوستی, founder and first president of the American Red Cross
امضاء Clara Barton Signature, 1907.svg
WcbbustCBarton2.jpg

کلارا بارتون (به انگلیسی: Clara Barton) در سال ۱۸۲۱ در شهر آکسفورد از ایالت ماساچوست آمریکا متولد شد و پس از ۱۸ سال تدریس معلمی و ۵ سال کارهای دفتری به هنگام جنگ های انفصال از کار دست کشید و برای یاری دادن به سربازان زخمی و مجروحین جنگ، کار خود را شروع کرد. در سال ۱۸۷۰، زمانی که ۵۰ سال داشت، جنگی بین فرانسه و آلمان در گرفت و او در این جنگ به کمک سربازان مجروح هر دو طرف به جبهه رفت و از امپراتور آلمان نشان صلیب آهن گرفت.

"کلارا بارتون" در ماه آوریل سال ۱۸۶۱ با جنگ داخلی امریکا کارش را آغاز کرد. او هنگام این نبردها یک آژانس برای جمع آوری و توزیع مناسب منابع به سربازان مجروح تاسیس کرد و به هردو جبهه شمال و جنوب کمک رسانی می کرد.

بعد از جنگ او به شخصیت محبوب و قابل احترامی در سراسر امریکا تبدیل شد. او در سال ۱۸۸۱ صلیب سرخ آمریکا را تاسیس کرد و تا زمان مرگش مدیر آنجا بود.

زمانی که او ۱۶ ساله یک روانشناس به او پیشنهاد داد تا برای غلبه به کمرویی اش تدریس کند و او مدت ۱۰ سال به تدریس پرداخت زمانیکه از او برای تدریس در یک مدرسه خصوصی دعوت شد او نیاز جامعه به یک مدرسه رایگان را درک کرد و یکی از اولین مدارس دولتی رایگان را در امریکا راه اندازی کرد.

او اسب سواری و تیر اندازی را از برادران و پسر عموهایش آموخت و کارهای مردانه و بیرون از منزل برایش از کارهای منزل و امور مربوط به زنان جالب تر بود.

کلارا برتون در بسیاری از کنفرانس های بین اللملی صلیب سرخ نمایندگی آمریکا را بر عهده داشت و در سالهای بعد فداکاریهای زیادی برای نجات مردم بعمل آورد. او هرگز ازدواج نکرد و سرانجام در ۱۲ آوریل ۱۹۱۲ یعنی در سن ۹۰ سالگی در شهر گلن آکور در گذشت.

کتابها[ویرایش]

تاریخ رسمی صلیب سرخ، صلیب سرخ در جنگ و سرگذشت صلیب سرخ از کتابهای معروف کلارا بارتون می باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]