بنیاد سعدی

مختصات: ۳۵°۴۵′۴۲٫۳۰″ شمالی ۵۱°۲۲′۲۴٫۰۳″ شرقی / ۳۵٫۷۶۱۷۵۰۰°شمالی ۵۱٫۳۷۳۳۴۱۷°شرقی / 35.7617500; 51.3733417
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بنیاد سعدی
بنیاد سعدی: آموزش زبان فارسی در جهان
سازمان دید کلی
بنیان‌گذاری۱۳۸۹[۱]
حوزهٔ قدرتایران
سازمان اجرایی
وبگاه


بنیاد سعدی، سازمانی برای گسترش زبان و ادبیّات فارسی در خارج از کشور ایران است.[۲]

بنیاد سعدی که مزیّن به نام «سعدی» است، وظیفه خاصّی برای «سعدی پژوهی» برعهده ندارد و فقط به احترام آن شاعر و سخنور پر آوازه ایران نام او برای بنیادی که گسترش زبان فارسی را در جهان به عهده دارد، برگزیده شد. مانند کشور آلمان که نام گوته را برای مؤسسه آموزش زبان خود برگزید و دیگر کشورها همچون فرانسه نام آلیانس، اسپانیا نام سروانتس، چین نام کنفوسیوس، روسیه نام روسکی میر و ایتالیا نام دانته و ….

سعدی آموزگار جاودانه زبان و ادب فارسی در جهان است و از سال ۶۵۶ که سال تألیف گلستان او است، فارسی آموزان در هر کجای جهان بر سر سفرهٔ گلستان نشسته، فارسی را به لطف حلاوت و ملاحت قصه‌های دل‌نشین سعدی آموخته‌اند مقام سعدی در تاریخ زبان و ادبیات فارسی همچون مقام گوته در ادبیات زبان آلمانی و سروانتس در ادبیات زبان اسپانیایی است.

ارکان بنیاد

 1. ریاست عالیه بنیاد
 2. هیئت امنای بنیاد
 3. رئیس بنیاد
 4. ریاست عالیه بنیاد

ریاست عالیه بنیاد با رئیس‌جمهور است که در هر سال حداقل ۲ جلسه هیئت امناء با حضور ایشان تشکیل می‌شود و در صورت نیاز به برگزاری جلسات بیشتر با حضور ایشان، این امر با درخواست رئیس هیئت امناء و موافقت رئیس‌جمهور صورت خواهد گرفت.

 • اعضای هیئت امنای بنیاد
 1. معاون اول رئیس‌جمهور (رئیس هیئت امناء)
 2. رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (دبیر هیئت امناء)
 3. رئیس بنیاد
 4. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
 5. وزیر امور خارجه
 6. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری
 7. وزیر آموزش و پرورش
 8. رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی
 9. دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی
 10. رئیس جامعه المصطفی العالمیه
 11. رئیس سازمان صدا و سیما
 12. ۵ نفر صاحب نظر در حوزه زبان و ادبیات فارسی به پیشنهاد رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و تأیید هیئت امناء و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی

در تاریخ ۱۳۹۱/۷/۱۰ محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور ایران دکتر غلامعلی حدّاد عادل را به سمت ریاست بنیاد سعدی منصوب کرد.[۳][۴]

انسجام بخشی فعالیت‌ها

با تأسیس بنیاد سعدی، مرکز گسترش زبان و ادبیات فارسی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به بنیاد سعدی منتقل شد. همچنین شورای گسترش زبان فارسی که زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود منحل و در بنیاد سعدی ادغام شد. مراکز تحقیقات و آموزش زبان فارسی در خارج از کشور نیز به بنیاد منتقل شد و مدیران این مراکز که از سوی بنیاد منصوب می‌شوند فعالیت خود را در خارج از کشور زیر نظر رایزنی فرهنگی و بر طبق توافق‌نامه میان بنیاد و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی انجام خواهند داد.

بنیاد سعدی به منظور هم افزایی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخل کشور تاکنون با وزارت علوم، فناوری و اطلاعات، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان امور دانشجویان، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه الزهرا[پیوند مرده]، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور، جامعه المصطفی العالمیه و پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تفاهم نامه همکاری منعقد کرده‌است.

همچنین در خارج از کشور با دانشگاه بانوان لاهور جمهوری اسلامی پاکستان، دانشگاه مطالعات زبان‌های خارجی پکن، دانشکده فیلولوژی دانشگاه بلگراد، دانشکده روابط بین‌الملل؛ تاریخ و شرق‌شناسی دانشگاه فدرال قازان، مؤسسه مطالعات خاورمیانه دانشکده مطالعات خارجی دانشگاه بوسان تفاهم نامه همکاری دارد.

در تاریخ ۱۷/۵/۱۳۹۵ غلامعلی حداد عادل رئیس بنیاد سعدی و انسیه خزعلی رئیس دانشگاه الزهرا، بمنظور هم افزایی در امر آموزش و گسترش زبان فارسی در جهان، تفاهمنامه همکاری منعقد کردند.[۵]

جستارهای وابسته

منابع

 1. «تاریخچه بنیاد سعدی». بنیاد سعدی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۸ بهمن ۱۳۹۶.
 2. بنیاد سعدی (۲۰۱۸/2/۱). «بنیاد سعدی- دربارهٔ ما». بایگانی‌شده از اصلی در ۲ فوریه ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۱ فوریه ۲۰۱۸. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
 3. http://www.farsnews.ir/newstext.php?nn=13910711000957
 4. http://www.ibna.ir/vdcjhyev8uqeiiz.fsfu.html
 5. «تفاهمنامه همکاری بین بنیاد سعدی و دانشگاه الزهرا (س) منعقد شد». ایرنا. ۱۷ مرداد ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۱۷ مرداد ۱۳۹۵.
 • اهمیت زبان فارسی در عصر دهکده جهانی، دکتر محمد عجم - همشهری، ۲۲ آبان ۱۳۸۵

[۱]-

پیوند به بیرون