برادران رایت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
برادران رایت
ارویل و ویلبر رایت در سال ۱۹۰۵
ملیتآمریکایی
شناخته‌شده برایاختراع اولین هواپیمای قابل پرواز
برادران رایت
تولد۱۹ اوت ۱۸۷۱
دیتون، اوهایو
مرگ۳۰ ژانویهٔ ۱۹۴۸ (۷۶ سال)
دیتون، اوهایو
تحصیلاتسوم دبیرستان
شغلPrinter/publisher, bicycle retailer/manufacturer, airplane inventor/manufacturer, pilot trainer
Wright-Glider-LC-DIG-ppprs-00571.jpg

برادران رایت (به انگلیسی: Wright brothers) اُرویل (Orville) متولد ۱۹ اوت ۱۸۷۱ - درگذشته در ۳۰ ژانویه ۱۹۴۸ و ویلبر رایت (Wilbur) متولد ۱۶ آوریل ۱۸۶۷ - درگذشته در ۳۰ می ۱۹۱۲ (میلادی) دو برادر آمریکایی اهل اوهایو بودند که به خاطر اختراع اولین هواپیمای قابل کنترل موتوردار و سنگین‌تر از هوا در تاریخ ۱۷ دسامبر ۱۹۰۳ (میلادی) مشهور شدند.

آنها سال‌ها بر روی گلایدرها و وسایل نقلیه مشابه قبل از نخستین پروازشان کار می‌کردند. آن‌ها همچنین بخاطر ابداع اولین روش منطقی برای هدایت هواپیما شهرت دارند.

اختراعات

۱- پرنده رایت ۱

۲- پرنده رایت ۲

۳- پرنده رایت ۳

زندگی‌نامه

ارویل در ۱۸۷۱ به دنیا آمد و چهار سال از برادرش ویلبر کوچکتر بود. آن‌ها فرزند سوم و ششم خانواده‌ای با هفت فرزند بودند.[۱] آن‌ها ابتدا به دوچرخه فروشی و دوچرخه‌سازی روی آوردند. پس ازاینکه خبری در روزنامه مبنی بر مرگ یک گلایدر سوار خواندند ترغیب گشتند تا اطلاعاتی در این زمینه کسب کنند. در ۱۸۹۹ (میلادی) گلایدر مدل و در تابستان ۱۹۰۱ (میلادی) اولین گلایدر واقعی آن‌ها برای آزمایش آماده شد. آن‌ها مکان کیتیهک را برای این پروژه انتخاب کردند. اما پرواز آن چندان موفقیت‌آمیز نبود. گلایدر بعدی آن‌ها قناری نام گرفت. سپس مطالعات بیشتر روی این موضوع انجام دادند و دریافتند که مشکلات محاسباتی باعث عدم موفقیت آن‌ها می‌شود. سرانجام آن‌ها توانستند در ۱۷ دسامبر ۱۹۰۳ اولین هواپیمای خود را چهار بار به پرواز درآورند.[۲]

اورویل رایت در سال ۱۹۳۳ برنده مدال فرانکلین شد

منابع

  1. «داستان اولین پرواز». وبگاه رسمی. ۱ فروردین ۱۳۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۹ اکتبر ۲۰۰۷. دریافت‌شده در دی ۱۳۸۶. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  2. «پرواز برادران رایت». وبگاه رشد.

پیوند به بیرون