پرش به محتوا

کوروش کمالی سروستانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کوروش کمالی سروستانی، سعدی‌شناس، پژوهشگر، زبان‌شناس و نویسنده آثار ادبی، در سال ۱۳۴۱ در خاندان کمالی سروستانی در سروستان دیده به جهان گشود.

وی در رشته زبان و ادبیات فارسی و جامعه‌شناسی تحصیلات دانشگاهی خود را در مقطع دکتری ادامه داده و هم‌اکنون رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس و مرکز سعدی‌شناسی و دانشنامه فارس می‌باشد.[۱][۲]

مهم‌ترین تألیف وی کتاب دانشنامه آثار تاریخی فارس است که به عنوان یک اثر بزرگ و ماندگار به طبع رسیده‌است.[۳] وی همچنین رئیس مؤسسه آموزش عالی حافظ شیراز نیز می‌باشد.

زندگی

[ویرایش]

وی پس از فارغ از تحصیل شدن از دبیرستان خرد شیراز در سال ۱۳۵۹، به تأسیس کتاب‌کده و تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه پرداخت. در فاصله سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۳ دبیر صفحه «دُرّ درّی» در روزنامه خبر بود. در سال ۱۳۷۱ به مدیریت مرکز شیراز شناسی وابسته به شهرداری شیراز رسید. از سال ۱۳۷۲ پیشنهاد دهنده و عضو هیئت مؤسس و هیئت مدیره بنیاد فارس‌شناسی گردید. در فاصله‌های سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۵ عضو هیئت مؤسس انجمن آثار و مفاخر فارس، عضو هیئت مؤسس انجمن ادب فارس و انجمن هنرمندان فارس بوده، در سال ۱۳۷۶ به تأسیس انجمن جوانان فارس با زیر مجموعه‌های انجمن و پژوهشگران جوان، انجمن معماران جوان، انجمن هنرمندان جوان، انجمن شاعران جوان و انجمن داستان‌نویسان جوان پرداخت. در سال ۱۳۷۷ با عنوان صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه پارس به انتشار این روزنامه گرانقدر پرداخته و از سال ۱۳۷۸ نشریه ارزشمند فارس شناخت را به مدیر مسئولی و سردبیری خویش منتشر نموده که تاکنون هشت دفتر آن در دوره به چاپ و انتشار رسیده‌است. همچنین وی در فاصله سال‌های ۱۳۷۹ تاکنون عضو هیئت مؤسس انجمن دوستداران محیط زیست فارس، عضو هیئت مؤسس انجمن دفاع از حقوق کودکان فارس، عضو هیئت مؤسس و رئیس مرکز مطالعات مردم‌شناسی و فرهنگ مردم فارس، عضو کمیته ملی ایکوم در ایران و عضو مرکز بین‌المللی مطالعات ایران‌شناسی و عضو انجمن جوامع فارسی‌زبان بوده‌است.

علاوه بر عضویت در مؤسسات مختلف، وی از سال ۱۳۷۲ تاکنون دبیر اجرایی و علمی برگزاری بیش از ۴۰ کنگره، سمینار، نشست علمی و فرهنگی، منطقه‌ای و ملی و بین‌المللی همچون کنگره‌های بزرگ فارس‌شناسی، ۹ یادروز سعدی، ۷ یادروز حافظ، ماه فرهنگ آلمان، فلسفه و حکمت در فارس، بزرگداشت مجدالدین فیروزآبادی، بزرگداشت عبدالحسین لاری، کنگره بین‌المللی مکتب فلسفی شیراز و… بوده‌است. در سال ۱۳۷۶ پس از اعلام و تثبیت یادروز حافظ در بیستم مهرماه و یادروز سعدی در اول اردیبهشت ماه جلالی، توسط ایشان، در سال ۱۳۷۸ به عضویت هیئت مؤسس و هیئت مدیره مرکز حافظ‌شناسی و نیز عضو هیئت مؤسس و مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره مرکز سعدی‌شناسی رسید.. وی همچنین رئیس مؤسس دانشگاه حافظ شیراز نیز می‌باشد.

وی همچنین مساعدت، هدایت و برگزاری بیش از ۸۰ نمایشگاه هنری استانی، ملی و بین‌المللی را در نگارخانه فارس اعم از عکس، خوشنویسی، نقاشی، مجسمه‌سازی و… بر عهده داشته‌است.

از سال ۱۳۷۴ تاکنون نیز جشنواره‌های هفته کودک فارس، هفته هنر فارس، هفته ادب فارس، جشنواره‌های سالانه مجسمه‌های یخی در سپیدان و جشنواره‌های زنان هنرمند فارس را برگزار نموده‌است. وی علاوه بر خدمات اجرایی فرهنگی به نگارش مقالات ارزنده‌ای در روزنامه‌ها. فصلنامه‌های استان و کشور و نیز دانش‌نامه‌های قرآن‌پژوهی، تشیع و ایرانیکا پرداخته و در کنگره‌های منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی سخنرانی کرده و کتب ارزشمندی را به چاپ رسانیده که عبارتنداز: طرح تدوین دانشنامه فارس، عکس فارس، ۸ دفتر سعدی‌شناسی، ۲ دفتر حافظ‌شناسی، نگاهی به تحولات فارس در آستانه استبداد صغیر، سرزمین مهر و ماه، ۸ دفتر فارس‌شناخت، عاشقانه‌های سعدی، طرح تدوین دانشنامه خلیج فارس، شکوه پارسیان، الف. لام. میم (گزیده‌ای از آثار قرآن نگاران فارس) و مجالس شاهنامه فردوسی.

علاوه بر این کتاب‌ها، فرهنگ آثار تاریخی فارس، تاریخ مختصر فارس، همراه با روز شمار تاریخ فارس، تاریخ ادبیات فارس، مکتب ادبی شیراز، شیوه پژوهش و مرجع‌شناسی، دانشنامه سعدی را در دست تدوین دارد. خوشبختانه در سال ۱۳۸۴ سه کتاب دانشنامه آثار تاریخی فارس به قطع بزرگ در ۴۸۰ صفحه، مساجد تاریخی شیراز و باغ‌های تاریخی شیراز با چاپ رنگین و کاغذ اعلا و جلد نفیس منتشر ساخته‌است.[۴][۵][۶][۷][۸][۹][۱۰]

پانویس

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]
  1. «کوروش کمالی سروستانی». ensani.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۱۱-۲۸.
  2. «کمالی سروستانی مدیرنمونه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران شد». www.irna.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۱۱-۲۸.
  3. [۱] بایگانی‌شده در ۳۰ مارس ۲۰۱۶ توسط Wayback Machine, [۲][پیوند مرده]
  4. «کوروش کمالی سروستانی: درک و انتقال درست مفاهیم اساسی‌ترین گام بازنویسی متون کلاسیک است». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۰۷-۰۷-۲۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۱۱-۲۸.
  5. «مرکز آرشیو ملی هنر در شیراز راه اندازی شد». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۲۱-۱۰-۱۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۱۱-۲۸.
  6. «سروستان شهر یادمان‌های تاریخی است». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۲۱-۰۴-۲۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۱۱-۲۸.
  7. «برنامه «هفت شب برخوان سعدی» در شیراز برگزار می‌شود». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۲۱-۰۴-۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۱۱-۲۸.
  8. «کتاب نفیس کلیات سعدی منتشر شد». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۲۱-۰۴-۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۱۱-۲۸.
  9. «سروستان شهر یادمان‌های تاریخی است». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۲۱-۰۴-۲۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۱۱-۲۸.
  10. «کوروش کمالی سروستانی | بنیاد محقق طباطبایی». mtif.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۱۱-۲۸.