هکتور برلیوز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
هکتور برلیوز
Berlioz young.jpg
نقاشی از برلیوز جوان کشیده توسط امیل سیگنول در سال ۱۸۳۲
اطلاعات
نام اصلی لوئی هکتور برلیوز
تولد ۱۱ دسامبر ۱۸۰۳
لا کوت سن آندره،  فرانسه
ملیت فرانسوی
مرگ ۸ مارس ۱۸۶۹
پاریس،  فرانسه
سبک‌(ها) رمانتیک

لوئی هکتور برلیوز (۱۱ دسامبر ۱۸۰۳ تا ۸ مارس ۱۸۶۹) آهنگساز فرانسوی از چهره‌های تأثیرگذار در موسیقی عهد رمانتیک و از بهترین رهبران ارکستر در زمان خود و منتقدی کارآزموده در موسیقی بود. در سال ۱۸۳۰ جایزه رم را کسب کرد و برای آشنایی با موسیقی ایتالیا رهسپار آن کشور شد. در آنجا آثاری چون شاه لیر و له لویه را نوشت.

از سمفونیهای او می‌توان به سمفونی فانتاستیک و هارولد در ایتالیا که به سفارش نیکولو پاگانینی آهنگساز بزگ ایتالیایی نوشته شده اشاره کرد.

آثار[ویرایش]

بیان شوریده، آتش درونی و نامنتظره بودن ویژگی‌های حاکم بر موسیقی برلیوز هستند. کیفیت صوتی و موسیقی برلیوز در دوره رمانتیک از برجستگی و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. موسیقی او دربرگیرندهٔ تضادهای زیاد و ناگهانی میان رنگ صدای زیر بادی‌های چوبی و زهی‌های بم، نوای پرآشوب سازهای بادی برنجی و کوبه‌ای است. پویایی موسیقی او همواره در آن‌ها در نوسان است و تمپو در آن‌ها بارها تغییر می‌کند.[۱]
بیشتر آثار هکتور برلیوز به صورت تک‌خوان یا همراهی گروه کُر سرایده شده‌اند. سمفونی فانتاستیک، یکی از سمفونی‌های معروف اوست که در سال ۱۸۶۰ آن را سرود. ایده تصنیف این سمفونی از منظومهٔ فاوست گوته به ذهن برلیوز خطور کرده‌است که نتیجه آن مبادرت به ساخت این سمفونی شده‌است. از دیگر آثار مهم او می‌توان به:

دید مذهبی[ویرایش]

هکتور برلیوز در واپسین نامه‌ای که نگاشته‌است، در آن ذکر کرده‌است که ندانم‌گرا است.[۲] هرچند که در دانشنامه کاتولیک قید شده‌است که او کاتولیکی باورمند بوده که نتوانسته تا پایان بر ایمان کاتولیکی خود بماند.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. کیمی‌ین، راجر. درک و دریافت موسیقی. ترجمهٔ حسین یاسینی. تهران: نشر چشمه، ۱۳۹۴. صفحهٔ ۴۸۹. شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۶۱۹۴-۴۸-۹. 
  2. Berlioz: Servitude and Greatness, 1832–1869. شابک ‎۹۷۸-۰-۵۲۰-۲۴۰۵۸-۲. 
  3. "Hector Berlioz". The Catholic Encyclopedia. Retrieved 12 September 2009.  "...The Childhood of Christ, songs, choruses, etc. … give us an idea of what he might have been had he remained faithful to Catholic ideals."