زنبورداری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زنبورداری (تصویری متعلق به قرن ۱۴)
تصویری به قدمت ۸٬۰۰۰ سال در غاری در نزدیکی والنسیا، اسپانیا[۱]

زنبورداری به فرایندی برای نگهداری و تولید زنبور عسل برای بدست آوردن فراورده‌هایی همچون عسل، موم،ژله رویال، زهر، بره موم و محصولات دیگر که تولید میکنند. محلی که در آن زنبورها نگه داشته شده‌اند کندو نامیده می‌شود.

نگارخانه[ویرایش]

تاریخچه زنبورداری در ایران[ویرایش]

پیدا شدن دشنه ی مفرقی در استان لرستان منقّش به شکل زنبورعسل و متعلق به حدود 1200 سال پیش از میلاد که اکنون در موزه شهر بروکسل می باشد. معرف قدمت آشنایی ایرانی ها با این حشره ی مفید است.در دوره هخامنشیان نیز نگهداری زنبورعسل درایران بسیار رواج داشته است.

از دوران قبل از کوروش کبیر تا کنون اثر دیگری برای اثبات وجود زنبورعسل در ایران به دست نیامده ولی این موضوع نمی تواند دلیل نبودن آن در ایران باشد.چون درست در همین دوران در کشورهای مجاور مثل بابل و سومر،عسل و زنبورعسل به وفور وجود داشته و این موضوع درادبیات و نوشته هایی که از آنها باقی مانده به وضوح دیده می شود. در عین حال غیر ممکن است در همه ی کشورهای هم مرز میهن ما زنبور تا آن حد زیاد وجود داشته ولی در ایران نسلش به کلی از بین رفته باشد.[۲]

های وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Traynor, Kirsten. "Ancient Cave Painting Man of Bicorp". MD Bee. Archived from the original (Web article) on 23 August 2011. Retrieved 2008-03-12.
  2. «مجله زنبورداران». بایگانی‌شده از اصلی در ۵ اوت ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۳۱ مارس ۲۰۲۱.

پیوند به بیرون[ویرایش]