پشم سنگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پشم سنگ
پشم سنگ در زیر میکروسکوپ

پشم سنگ (به انگلیسی: Stone Wool) عایق حرارتی و صوتی با تحمل دمای ۷۵۰+ درجه سانتیگراد و نقطه ذوب ۱۳۰۰ و نیز تحمل برودتی آن ۳۰- درجه سانتیگراد است، پشم سنگ و سرباره دارای ضریب انتقال حرارتی بسیارکم بوده و قدرت عایقی آن ۳۳ برابر دیوار بتونی و ۲۲ برابر دیوار آجری است.

کاربرد[ویرایش]

پشم سنگ و سرباره در انواع ایزو ترم (پشم خام فله)، ایزو بلانکت (پتوئی)، ایزو پایپ (لوله‌ای)، فنوپانل (تخته‌ای فشرده) و فنوفلت (لحافی) تولید می‌شود و کاربردهای مختلفی دارد، از جمله صنایع پالایشگاهی، نیروگاهی، صنایع غذایی،، ساختمان و تاسیسات و حتی گلخانه‌های هیدرو پونیک (بسترکشت بدون خاک)

برای کاهش هزینه بالای انرژی در هنگام استفاده از ساختمان‌ها استفاده از عایق‌های حرارتی را ضروری می‌باشد البته استفاده از این عایق ممکن است تا حدودی هزینه ساخت و قیمت تمام شده را بالا برد ولی با نگاهی اینده نگر متوجه خواهیم شد در دراز مدت این کار در هزینه‌ها صرفه جویی شود.[۱]

صرفه جویی در مصرف انرژی به وسیله عایق کاری حرارتی برای محیط زیست نیز سودمند می‌باشد. پشم سنگ به عنوان عایق حرارتی به وسیله کاهش انرژی مورد نیاز برای گرمایش یا سرمایش ساختمانها، از تصاعد دی اکسید کربن بیشتر از کارخانه‌های تولید برق ممانعت به عمل می اورد. عایق حرارتی پشم سنگ(Rock Wool) متشکل از الیاف معدنی است به همین دلیل گاهی به آن Mineral Wool هم گفته می‌شود. مواد تشکیل دهندهٔ اولیه تولید این عایق، سنگ بازالت است. سنگ بازالت جزء سنگ‌های آذرین است که نتیجهٔ فعالیت‌های آتشفشانی می باشدو در کشور ما به وفور می‌باشد .[۱]

ویژگی عایق پشم سنگ[ویرایش]

مهمترین ویژگی پشم سنگ، مقاومت زیاد آن در برابر آتش می‌باشد. پشم سنگ نمی‌سوزد، بنابراین می‌توان آن را به عنوان ماده‌ای محافظ در برابر آتش سوزی استفاده کرد. بیشتر کشورها تخفیف‌های ویژه‌ای برای بیمه ساختمان‌هایی که عایق ان‌ها با پشم سنگ باشد فرض می‌شود.

عایق پشم سنگ برای رشد آفت، قارچ، باکتری و حشرات موذی محیط نامناسبی می باشدو به عنوان یک ماده غیرآلی در برابر این انگل‌ها ایمن است. پشم سنگ در بین انواع عایق‌هایی که تا امروز درجهان ساختند، بی‌ضررترین آنهاست و با محیط زیست کاملا سازگاری دارد.

پشم سنگ برخلاف عایق‌های حرارتی دیگری در این گروه، به پوست آسیبی نمی‌زند و باعث سوزش آن نیزنمی‌شود. سازگاری با تمام مصالحی که در ساختمان و صنایع به کار می‌روند، دارد و برخورد این عایق با این مصالح مشکلی ایجاد نمی‌کند.[۱]

امتیازات پشم سنگ[ویرایش]

  • عایق حراتی پشم سنگ بصورت ماده‌ای با ویژگی‌های مشخص و استاندارد در کشور تولید می‌شود.
  • پشم سنگ به وسیله سایر مواد شیمیایی و یا میکروارگانیسم‌ها تجزیه و خراب نمی‌شود.
  • پشم سنگ هوادهی ریشه در آن بخوبی انجام می‌گیرد.
  • پشم سنگ به خاطر حفظ رطوبت کافی، گیاهان تحت تاثیر کم آبی موقت کمتر قرار می‌گیرند.
  • پشم سنگ ماده‌ای عاری از عوامل آلوده کننده، سبک، استریل می‌باشد.[۱]

عملکرد در برابر آتش[ویرایش]

از ویژگی‌های مهم عایق پشم سنگ، مقاومت در برابر آتش می‌باشد. عایق حراتی پشم سنگ به مثابه نوعی حفاظ در برابر آتش شناخته می‌شود چون آتش گیر نمی‌باشد و شعله ور نمی‌شود. هنگام بروز حریق سازه‌های فلزی (جذب حرارت زیاد و داغ شدن)، مقاومت مکانیکی خود را از دست داده و کل سازه فرو می‌ریزد. بنابراین ازعایق پشم سنگ برای عایق کاری سازه‌های فلزی استفاده می‌گردد (ستون‌ها و تیرهای ساختمان را با پشم سنگ با روش‌های مناسب عایق کاری می‌کنند) و حتی تا ده ساعت در صورت تداوم حریق برای سازه هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید.[۱]

ویژگیهای آکوستیکی[ویرایش]

عایق پشم سنگ دارای ویژگیهای آکوستیکی (با کاهش انتقال صدا و جذب صدا) نیز می‌باشد. عایق پشم سنگ در جذب و کاهش صدا بازدهی بالایی دارد واز عایق پشم سنگ در استودیوهای صدابرداری، فرودگاه‌ها، زیر ریل‌ها و در ایستگاه‌های متروی داخل شهری به منظور جلوگیری از انتقال ارتعاشات و صدا استفاده می‌شود. آزمایش‌های اخیر این نکته را بازتاب می‌کند که می‌توان به کاهش صدا تا تراز مورد نظر رسید (با طراحی و نصب عایق‌ها همچنین قرار دادن فاصله هوای مناسب در پشت عایق صدا)، ضریب جذب عایق بندی آن را به میزان فزاینده‌ای بالا برد. پشم سنگ و کاربرد آن در دیوار ساختمان :

فنوپانل یا پشم سنگ تخته ای عایق بسیار بسیار مناسب برای دیوار های ساختمان ها می باشد.

این محصول یک عایق صوتی و حرارتی بسیار مناسب می باشد. شما می توانید به راحتی با استفاده پشم سنگ در ساختمان جلوی هدر رفت انرژی را تا 95درصد بگیرید کما اینکه این محصول یک عایق صوتی بسیار قوی نیز می باشد.

مشکلی که امروزه تقریبا در بیش از نیمی از ساختمان های با کیفیت ضعیف می باشد این است که ساکنان یک مجتمع مسکونی غالبا از صداهای اطراف ساختمان خود شاکی می باشند. این صدا ها شامل صدای همسایه مجاور و یا صدای خیابان و یا اتوبان نزدیک محل سکونت می باشد.

شما به راحتی و فقط با استفاده از پشم سنگ تخته ای با ضخامت 50 میلیمتر و چگالی بین 50 الی 100 کیلیگرم بر متر مکعب که البته اغلب از چگالی 80 استفاده می شود می توانید مشکل فوق را حل کنید.

البته بهترین حالت نصب پشم سنگ دقیقا بین دو جدار دیوار می باشد که باید در حین ساخت ساختمان استفاده شود.

برای ساختمان های اداری معمولا از ضخامت 50 میلیمتر و دانسیته یا چگالی 100 کیلوگرم بر متر مکعب استفاده می گردد.

این عمل بخصوص در ساختمان های بزرگ و یا هتل ها و اماکن با فضای زیاد باعت کاهش مصرف بسیار زیاد انرژی می شود و عملا یک سرمایه گذاری بلند مدت برای مالکین می باشد و البته کمک به محیط زیست.

به عنوان مثال در حالت بدون عایق برای سیستم گرمایش ساختمان برای هر متر مربع یک پره رادیاتور در نظر گرفته می شود ، که اگر عایق کاری به صورت صحیح انجام گردد برای هر 3متر مربع نیاز به یک پره رادیاتور می باشد که خود در اولین قدم هزینه سیستم گرمایشی را یک سوم کم می کند و البته مصرف انرژی در طولانی مدت و برای همیشه یک سوم می گردد.


پس با یک عمل ساده عایق کاری هم هزینه ها کم می شود و هم یک سرمایه گذاری بلند مدت شده و البته خدمت عظیمی به محیط زیست کرده ایم. [۱]

بازگشت پذیری[ویرایش]

این محصول بدلیل کانی و معدنی بودن مواد اولیه قابلیت برگشت به اکوسیستم را دارد.

تحقیقات نانو[ویرایش]

با استفاده از آب امولسیون های سیلیکونی برای آبگریز و ضد گرد غبار نمودن با فرمول شیمیایی اولیگو دی متیل هیدرو سیلوکسان میتوان به خاصیت مقاوم در برابر پودر شدن، افزایش مقاومت برگشت پذیری و عدم جذب آب اشاره نمود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]