پشم سنگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پشم سنگ
پشم سنگ در زیر میکروسکوپ

پشم سنگ (به انگلیسی: Stone Wool) عایق حرارتی و صوتی با تحمل دمای ۷۵۰+ درجه سانتیگراد و نقطه ذوب ۱۳۰۰ و نیز تحمل برودتی آن ۳۰- درجه سانتیگراد است، پشم سنگ و سرباره دارای ضریب انتقال حرارتی بسیارکم بوده و قدرت عایقی آن ۳۳ برابر دیوار بتونی و ۲۲ برابر دیوار آجری است.

کاربرد[ویرایش]

پشم سنگ و سرباره در انواع ایزو ترم (پشم خام فله)، ایزو بلانکت (پتوئی)، ایزو پایپ (لوله‌ای)، فنوپانل (تخته‌ای فشرده) و فنوفلت (لحافی) تولید می‌شود و کاربردهای مختلفی دارد، از جمله صنایع پالایشگاهی، نیروگاهی، صنایع غذایی، ساختمان و تأسیسات و حتی گلخانه‌های هیدرو پونیک (بسترکشت بدون خاک)

برای کاهش هزینه بالای انرژی در هنگام استفاده از ساختمان‌ها استفاده از عایق‌های حرارتی را ضروری می‌باشد البته استفاده از این عایق ممکن است تا حدودی هزینه ساخت و قیمت تمام شده را بالا برد ولی با نگاهی آینده نگر متوجه خواهیم شد در دراز مدت این کار در هزینه‌ها صرفه جویی شود.

صرفه جویی در مصرف انرژی به وسیله عایق کاری حرارتی برای محیط زیست نیز سودمند می‌باشد. پشم سنگ به عنوان عایق حرارتی به وسیله کاهش انرژی مورد نیاز برای گرمایش یا سرمایش ساختمانها، از تصاعد دی اکسید کربن بیشتر از کارخانه‌های تولید برق ممانعت به عمل می‌آورد. عایق حرارتی پشم سنگ(Rock Wool) متشکل از الیاف معدنی است به همین دلیل گاهی به آن Mineral Wool هم گفته می‌شود. مواد تشکیل دهندهٔ اولیه تولید این عایق، سنگ بازالت است. سنگ بازالت جزء سنگ‌های آذرین است که نتیجهٔ فعالیت‌های آتشفشانی می باشدو در کشور ما به وفور می‌باشد.

ویژگی عایق پشم سنگ[ویرایش]

مهمترین ویژگی پشم سنگ، مقاومت زیاد آن در برابر آتش می‌باشد. پشم سنگ نمی‌سوزد، بنابراین می‌توان آن را به عنوان ماده‌ای محافظ در برابر آتش‌سوزی استفاده کرد. بیشتر کشورها تخفیف‌های ویژه‌ای برای بیمه ساختمان‌هایی که عایق ان‌ها با پشم سنگ باشد فرض می‌شود.

عایق پشم سنگ برای رشد آفت، قارچ، باکتری و حشرات موذی محیط نامناسبی می باشدو به عنوان یک ماده غیرآلی در برابر این انگل‌ها ایمن است. پشم سنگ در بین انواع عایق‌هایی که تا امروز درجهان ساختند، بی‌ضررترین آنهاست و با محیط زیست کاملاً سازگاری دارد.

پشم سنگ برخلاف عایق‌های حرارتی دیگری در این گروه، به پوست آسیبی نمی‌زند و باعث سوزش آن نیزنمی‌شود. سازگاری با تمام مصالحی که در ساختمان و صنایع به کار می‌روند، دارد و برخورد این عایق با این مصالح مشکلی ایجاد نمی‌کند.

امتیازات پشم سنگ[ویرایش]

  • عایق حراتی پشم سنگ بصورت ماده‌ای با ویژگی‌های مشخص و استاندارد در کشور تولید می‌شود.
  • پشم سنگ به وسیله سایر مواد شیمیایی و یا میکروارگانیسم‌ها تجزیه و خراب نمی‌شود.
  • پشم سنگ هوادهی ریشه در آن بخوبی انجام می‌گیرد.
  • پشم سنگ به خاطر حفظ رطوبت کافی، گیاهان تحت تأثیر کم‌آبی موقت کمتر قرار می‌گیرند.
  • پشم سنگ ماده‌ای عاری از عوامل آلوده کننده، سبک، استریل می‌باشد.

عملکرد در برابر آتش[ویرایش]

از ویژگی‌های مهم عایق پشم سنگ، مقاومت در برابر آتش می‌باشد. عایق حراتی پشم سنگ به مثابه نوعی حفاظ در برابر آتش شناخته می‌شود چون آتش‌گیر نمی‌باشد و شعله‌ور نمی‌شود. هنگام بروز حریق سازه‌های فلزی (جذب حرارت زیاد و داغ شدن)، مقاومت مکانیکی خود را از دست داده و کل سازه فرو می‌ریزد؛ بنابراین ازعایق پشم سنگ برای عایق کاری سازه‌های فلزی استفاده می‌گردد (ستون‌ها و تیرهای ساختمان را با پشم سنگ با روش‌های مناسب عایق کاری می‌کنند) و حتی تا ده ساعت در صورت تداوم حریق برای سازه هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید.

ویژگیهای آکوستیکی[ویرایش]

عایق پشم سنگ دارای ویژگیهای آکوستیکی (با کاهش انتقال صدا و جذب صدا) نیز می‌باشد. عایق پشم سنگ در جذب و کاهش صدا بازدهی بالایی دارد واز عایق پشم سنگ در استودیوهای صدابرداری، فرودگاه‌ها، زیر ریل‌ها و در ایستگاه‌های متروی داخل شهری به منظور جلوگیری از انتقال ارتعاشات و صدا استفاده می‌شود. آزمایش‌های اخیر این نکته را بازتاب می‌کند که می‌توان به کاهش صدا تا تراز مورد نظر رسید (با طراحی و نصب عایق‌ها همچنین قرار دادن فاصله هوای مناسب در پشت عایق صدا)، ضریب جذب عایق بندی آن را به میزان فزاینده‌ای بالا برد. پشم سنگ و کاربرد آن در دیوار ساختمان:

فنوپانل یا پشم سنگ تخته‌ای عایق بسیار بسیار مناسب برای دیوارهای ساختمان‌ها می‌باشد.

این محصول یک عایق صوتی و حرارتی بسیار مناسب می‌باشد. شما می‌توانید به راحتی با استفاده پشم سنگ در ساختمان جلوی هدر رفت انرژی را تا ۹۵درصد بگیرید کما اینکه این محصول یک عایق صوتی بسیار قوی نیز می‌باشد.

مشکلی که امروزه تقریباً در بیش از نیمی از ساختمان‌های با کیفیت ضعیف می‌باشد این است که ساکنان یک مجتمع مسکونی غالباً از صداهای اطراف ساختمان خود شاکی می‌باشند. این صداها شامل صدای همسایه مجاور و یا صدای خیابان و یا اتوبان نزدیک محل سکونت می‌باشد.

شما به راحتی و فقط با استفاده از پشم سنگ تخته‌ای با ضخامت ۵۰ میلیمتر و چگالی بین ۵۰ الی ۱۰۰ کیلیگرم بر متر مکعب که البته اغلب از چگالی ۸۰ استفاده می‌شود می‌توانید مشکل فوق را حل کنید.

البته بهترین حالت نصب پشم سنگ دقیقاً بین دو جدار دیوار می‌باشد که باید در حین ساخت ساختمان استفاده شود.

برای ساختمان‌های اداری معمولاً از ضخامت ۵۰ میلیمتر و دانسیته یا چگالی ۱۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب استفاده می‌گردد.

این عمل بخصوص در ساختمان‌های بزرگ و یا هتل‌ها و اماکن با فضای زیاد باعت کاهش مصرف بسیار زیاد انرژی می‌شود و عملاً یک سرمایه‌گذاری بلند مدت برای مالکین می‌باشد و البته کمک به محیط زیست.

به عنوان مثال در حالت بدون عایق برای سیستم گرمایش ساختمان برای هر متر مربع یک پره رادیاتور در نظر گرفته می‌شود، که اگر عایق کاری به صورت صحیح انجام گردد برای هر ۳متر مربع نیاز به یک پره رادیاتور می‌باشد که خود در اولین قدم هزینه سیستم گرمایشی را یک سوم کم می‌کند و البته مصرف انرژی در طولانی مدت و برای همیشه یک سوم می‌گردد.

بازگشت پذیری[ویرایش]

این محصول به دلیل کانی و معدنی بودن مواد اولیه قابلیت برگشت به اکوسیستم را دارد.

تحقیقات نانو[ویرایش]

با استفاده از آب امولسیون‌های سیلیکونی برای آبگریز و ضد گرد غبار نمودن با فرمول شیمیایی اولیگو دی متیل هیدرو سیلوکسان می‌توان به خاصیت مقاوم در برابر پودر شدن، افزایش مقاومت برگشت‌پذیری و عدم جذب آب اشاره نمود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]