صنعت نرم‌افزار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

صنعت نرم‌افزار (انگلیسی: Software industry) از صنایع مرتبط با صنعت رایانه است، که کسب‌وکارهایی چون توسعه نرم‌افزار، تعمیر و نگهداری نرم‌افزار و انتشار انواع مختلف نرم‌افزار را در بر می‌گیرد. در صنعت نرم‌افزار از مدل‌های تجاری مختلفی همچون رایانش ابری (شامل اجاره نرم‌افزار، بستر به عنوان سرویس و سایر خدمات بر پایه رایانش ابری) و خدمات مبتنی بر مجوز، همچنین خدمات نرم‌افزاری مانند آموزش و مستندسازی نرم‌افزار، مشاوره و بازیابی اطلاعات، استفاده می‌شود.

واژه نرم‌افزار نخستین بار در سال ۱۹۵۳ به عنوان یک شوخی ابداع شد،[۱] اما تا دهه ۱۹۶۰ بکار گرفته نمی‌شد. تا پیش از این زمان، رایانه‌ها اغلب توسط مشتریان یا بوسیله معدود فروشندگان رایانه‌های تجاری، مانند آی‌بی‌ام و یونی‌وک برنامه‌نویسی می‌شدند. نخستین شرکتی که با هدف ارائه محصولات و خدمات نرم‌افزاری تأسیس شد، شرکت کاربردهای کامپیوتر (انگلیسی: Computer Usage Company) بود، که در سال ۱۹۵۵ راه‌اندازی شد.

امروزه صنعت نرم‌افزار گردش مالی قابل‌توجهی را به خود اختصاص داده‌است و برای نمونه در سال ۲۰۱۳ گردش مالی این صنعت بالغ بر ۴۰۷ میلیارد دلار برآورد گردید. چهار شرکت بزرگ صنعت نرم‌افزار شامل مایکروسافت، اوراکل، آی‌بی‌ام و اس آ پ می‌باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Paul Niquette (1995). "Softword: Provenance for the Word 'Software'". adapted from Sophisticated: The Magazine شابک ‎۱−۵۸۹۲۲−۲۳۳−۴