نشر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نشر به پخش ادبیات، موسیقی یا اطلاعات گفته می‌شود. در بعضی از موارد ممکن است پدیدآورندگان خودشان ناشر اثر خود باشد به این معنا که همان کسی که محتوا را ایجاد کرده است، رسانه لازم برای پخش محتوا را نیز فراهم کند. همچنین ناشر ممکن است به شخصی اطلاق شود که یک شرکت انتشارات دارد یا مجله‌ای را منتشر می‌کند.

یک کارگر چاپخانه در حال کار با یک دستگاه چاپ لتر پرس گوتنبرگ در سده پانزدهم

این اصطلاح از زمان گذشته به توزیع آثار چاپی مثل کتاب و روزنامه اطلاق می‌شد اما با بروز سیستم‌های اطلاعات دیجیتال و اینترنت هدف نشر گسترده شده است و منابع الکترونیک مانند نسخه‌های الکترونیک کتاب‌ها و مجلات و همچنین میکروپابلیشینگ (Micropublishing)، وبگاه‌ها، وبلاگ‌ها و نشر بازی‌های ویدئویی، الخ را در بر می‌گیرد.

نشر شامل مراحل زیر است: پذیرش، ویرایش نسخه اولیه (Copy editing)، تولید و چاپ (و نیز معادل‌های دیجیتال آن) و بازاریابی و توزیع.

فرآیند نشر[ویرایش]

پذیرش و مذاکره[ویرایش]

وقتی یک اثر مورد پذیرش قرار می‌گیرد، ویراستاران کمیسیون گیرنده بر سر خرید مالکیت فکری و مبلغ مالکیت مذاکره می‌کنند.

پدیدآورندگان مواد سنتی چاپی معمولا حقوق مالکیت فکری خود را مطابق با قوانین کشور(های) متبوع که قرار است توزیع در آنجا انجام گیرد می‌فروشند. در مورد کتاب‌ها، ناشر و نویسنده بایستی بر سر فرمت نشر (رایج‌ترین فرمت‌های نشر عبارتند از: جلد نرم، جلد نرم تجاری و جلد گالینگور)به توافق برسند.

مراحل پیش از تولید[ویرایش]

اگرچه به مراحل جداگانه رسیدگی می‌شود ممکن است همزمان با هم انجام پذیرند. مثلا ویرایش متن کتاب و طراحی جلد آن ممکن است همزمان با فروش و بازاریابی کتاب آغاز شود.

مرحله ویرایش[ویرایش]

مرحله طراحی[ویرایش]

مرحله فروش و بازاریابی[ویرایش]

چاپ[ویرایش]

صحافی[ویرایش]

توزیع[ویرایش]

نشر به عنوان کسب و کار[ویرایش]

در ویرایش یازدهم دانشنامه بریتانیکا نشر را یک «کار کاملا تجاری» تعریف کرده است که بیشتر هدفش کسب سود بوده است تا کیفیت ادبیات. نشر اساسا یک کسب و کار است که نیاز به هزینه‌های ساختن، تولید کردن، و توزیع کردن یک کتاب یا هر اثر دیگر دارد و هدفش افزایش درآمد ناشی از فروش کتاب نمی‌باشد. نشر امروزه یک کسب و کار بزرگ است و رید الزویر و پیرسون از غول‌های معروف جهان هستند.

زیربخش‌های صنعت نشر[ویرایش]

نشر روزنامه[ویرایش]

نشر فصلنامه[ویرایش]

نشر کتاب[ویرایش]

نشر نیازمندی‌ها[ویرایش]

نشر دانشگاهی[ویرایش]

نشر دیجیتال[ویرایش]

نشر رسانه جایگزین[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

|}