تجهیزات اداری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تجهیزات اداری، (به انگلیسی: Office supplies) به همه تجهیزات و لوازمی که به‌طور معمول، در ادارات و دفاتر کسب‌وکار مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفته می‌شود و می‌توان گفت امروزه تجهیزات و ماشین های اداری به یکی از بخش‌های مهم و ضروری یک دفتر کار مدرن تبديل شده است. جهت بهبود عملکرد، دقت و همچنین سرعت در فعالیت‌های دفتر کار، شمار بسیاری از ماشین‌آلات استفاده می‌شود که در موجب افزایش بهره‌وری و بازده کسب‌وکار می شود.

این تجهیزات از ابزارهای ساده مانند گیره کاغذ، سوزن منگنه، سوراخ‌کن، کلاسور، منگنه، قلم و کاغذ گرفته تا ماشین‌های اداری پیشرفته که فعالیت هر اداره و شرکتی بدون وجود آن‌ها غیرممکن است را شامل می‌شود. به جز اثاثیه، میز و مبلمان دفترکار به یک شمار تجهیزات و ماشین‌آلات اداری مانند رایانه، چاپگر، دورنگار و دستگاه فتوکپی نیاز است.[۱][۲][۳][۴][۵][۶]

وسایل روی میز کار[ویرایش]

شاید در نگاه نخست این وسایل پیش پا افتاده به نظر برسد اما پایه و اساس یک میز اداری، مجهز بودن به وسایل و تجهیزاتی مانند خودکار، کاغذ یادداشت، کلاسور، پوشه و گیره ی کاغذ است به نظر ساده می‌آیند. البته با توجه به تناسب کارها وسایل روی میز کار در کسب و کار های مختلف با هم متفاوت است.

تجهیزات و ماشین الات اداری[ویرایش]

انواع ماشین‌های اداری[۷] در یک دسته بندی کلی به چاپگر، دستگاه فکس، پویشگر و دستگاه فتوکپی تقسیم می شوند که هر کدام با توجه به مشخصات و کاربردهایی که دارند، می توانند نیازهای مشخصی را در یک اداره برآورده سازند.

دستگاه دورنگار[ویرایش]

دستگاه دورنگار امکان ارسال و دریافت اسناد کاغذی را با استفاده از خطوط تلفن مهیا می سازد به این صورت که کاغذ را وارد دستگاه کرده و پویش می شود و سپس از طریق تلفن ارسال می شود.

دستگاه کپی[ویرایش]

دستگاه کپی یکی از پرکاربردترین دستگاه ها در محیط های مختلف اداری، دفتر کار، شرکت های گرافیکی و غیره می باشد. کار اصلی این دستگاه تهیه نسخه های کاغذی از مدارک و اسناد مانند شناسنامه، کارت ملی، متون و عکس می باشد. دستگاه‌های فتوکپی در دو گونه لیزری و جوهرافشان و دستگاه کپی رنگی و دستگاه کپی سیاه و سفید طراحی و تولید شده اند.[۸]

پویشگر[ویرایش]

پویشگر با توجه به طراحی که دارد می تواند یک نسخه دیجیتال از اسناد و مدارک و اطلاعات متنی و تصویری بر روی انواع کاغذها و سطوح مسطح دیگر را فراهم کند. پویشگرها در انواع مختلفی مانند پویشگر دستی، پویشگر مسطح و پویشگر فیدردار طراحی و تولید شده است.

چاپگر[ویرایش]

چاپگرها نیز یکی از تجهیزات ضروری شرکت‌ها و ادارات هستند. کارایی چاپگرها چاپ متن و تصاویر گرافیکی سیاه و سفید یا رنگی است. چاپگرها در گونه‌های مختلفی مانند چاپگرهای جوهرافشان، چاپگرهای لیزری، چاپگرهای چندکاره، چاپگر سوزنی و چاپگرهای قابل حمل برای مصارف و کاربردهای مختلف طراحی و تولید شده‌اند.

منابع[ویرایش]

  1. Radcliffe, Robert C. (1997). Investment: Concepts, Analysis, Strategy. Addison-Wesley Educational Publishers, Inc. p. 134. ISBN 0-673-99988-2.
  2. Market Maker Definition
  3. "Financial Risk: Definition". Investopedia. Retrieved October 2011. Check date values in: |accessdate= (help)
  4. "In Wall Street Words". Credo Reference. 2003. Retrieved October 2011. Check date values in: |accessdate= (help)
  5. McNeil, Alexander J.; Frey, Rüdiger; Embrechts, Paul (2005). Quantitative risk management: concepts, techniques and tools. Princeton University Press. pp. 2–3. ISBN 978-0-691-12255-7.
  6. Horcher, Karen A. (2005). Essentials of financial risk management. John Wiley and Sons. pp. 1–3. ISBN 978-0-471-70616-8.
  7. ایده برتر پارسیان. «انواع ماشین های اداری». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ اوت ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۷ فوریه ۲۰۱۹.
  8. ebpnovin.com. «ایده برتر پارسیان». www.ebpnovin.com. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۵ فوریه ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۲-۰۷.