کارتن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کارتن (به فرانسوی: Carton) یا گونه‌ای محصول کاغذی است که از ترکیب ورق‌های کاغذ درست می‌شود و به گستردگی در بسته‌بندی به کار می‌رود. کارتن معمولاً از سه لایه کاغذ ساخته می‌شود که دو لایه رو و زیر آن ورق صاف و یک لایه میانی کاغذ چین‌دار است. با توجه به نیازی که در بسته‌بندی داریم کیفیت و نوع کارتن برای ما تغییر می‌کند برای مثال برای ارسال بار به خارج از کشور از کارتن ۵ لایه با فلوتینگ محکمتر استفاده می‌شود و برای جنس سبک از کارتن سه لایه بهتر است.

کارتن چیست و چگونه تولید می شود.؟[ویرایش]

ورق کارتن یا موارد اولیه تولید کاغذ به دست می آید و یااز بازیافت و خمیر مقوا و کاغذ های بازیافتی در کارخانه تولید ورق در ابعاد مختلف و ضخامت های استاندارد اماده می شود. انواع ضخامتهای که ورق کارتن تولید می شود می توان به ورق سینگل ( 2 لایه ) ، ورق 3 لایه ، ورق 5 لایه نام برد که با توجه به وزن محصول و ابعاد آن که داخل کارتن قرار می گیرد می توان از ضخامتهای مختلف استفاده کرد.

فلوت کارتن چیست و چه ویژگی دارد.؟[ویرایش]

فلوت ها از لحاظ ضخامت به 5 دسته A, B, C, E, F نام گذاری شده اند که هر یک در مصارف مختلفی کاربرد دارند. فلوت ها باعث مقاومت و استحکام کارتن ها شده و آنها را در برابر ضربات، له شدگی و شکستگی محصولات ایمن میسازد.

کارتن حمل بار و کاربرد آن چیست؟[ویرایش]

کارتن حمل بار کارتن هایی هستند که به صورت اختصاصی برای حمل بار و اسباب کشی تولید و به بازار عرضه می شوند. از آنجایی که این کارتن ها مناسب اسباب کشی باشند باید دارای استانداردهایی باشند که این استانداردها معمولا توسط شرکت ها خصوصاً شرکت های بزرگ اروپایی رعایت می شود. از جمله این استانداردها توجه به جنس و ابعاد و مشخصات ظاهری و استحکام و … کارتن ها می باشد.

همان طور که می دانید کارتن ها یکی از ضروری ترین ابزارها و تجهیزات در زمان اسباب کشی هستند و در گذشته افراد برای تهیه این ابزار به میوه فروشی ها یا سوپرمارکت ها مراجعه می کردند و کارتن های دست دوم آن ها را می خریدند و برای اسباب کشی استفاده می کردند. ایراد این کارتن ها این بود که هم به دلیل دست دوم بودن آلوده بودند و هم استحکام لازم برای حمل و نقل وسایل را نداشتند. لذا بسیاری از اسباب منزل در حین اسباب کشی آسیب می دید.

ویژگی های کارتن حمل بار چیست؟[ویرایش]

در واقع مهمترین ویژگی های کارتن حمل بار نوع، جنس و ضخامت کارتن است. در واقع هر چه کارتن را با جنس های درجه یک که ضخامت بالاتری نیز دارند تولید کنند سبب می شود که استحکام کارتن افزایش یابد. در واقع هر چه کارتنی از مقاومت و استحکام بالاتری برخوردار باشد سبب می شود که جنس های داخل کارتن امنیت بیشتری داشته باشند و در حین اسباب کشی آسیب کمتری ببیند.

مهم ترین معیار هر اسباب کشی بسته بندی محکم و امن است. لذا کیفیت جنس و استحکام کارتن حمل بار از مهم ترین ویژگی های این محصول است. برای اینکه ضخامت این کارتن ها بالا رود معمولا این کارتن ها 5 لایه هستند و همچنین ضدرطوبت می باشند. از دیگر ویژگی های این کارتن ها این است که معمولا ما بین این لایه ها فضای خالی وجود دارد که به عنوان ضربه گیر عمل می کند و سبب شده که این کارتن ها ضد ضربه باشند.

برای سهولت در حمل و نقل و جا به جایی برخی از این کارتن ها دارای جای دست هستند که این مورد از دیگر ویژگی های این کارتن ها می باشد. برای اینکه مقاوت جای دست در این کارتن ها افزایش یابد دستگیره های پلاستیکی در این قسمت تعبیه کرده اند. این ویژگی سبب شده که بلند کردن و جابه جایی این کارتن ها بسیار ﺁسان باشد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

بخش کارتن در مجله چاپخونه