بیمارستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نگاره‌ای از یک بیمارستان، چاپ ۱۶۸۲
بیمارستان بقیةالله
ICU
اتاق عمل بیمارستان مسیح
اتاق عمل

بیمارستان یا در فارسی افغانستان شفاخانه نهادی است برای تیمارداری و درمان بیماران.

بیمارستان معمولاً یک ساختمان بزرگ یا چادر بزرگ است که در آن، انجام مراقبت و درمان از سوی پزشکان، جراحان، پرستاران ، بهیاران ،کارشناسان بیهوشی(هوشبری) و اتاق عمل ، متخصصان و دیگر افراد انجام می‌گیرد.

معمولا بیمارستان از نظر بزرگی فضا، تعداد کارکنان، انواع خدمات و تنوع رشته‌های درمانی، وسیع تر از درمانگاه یا ساختمان پزشکان است.

واژه‌شناسی و تاریخچه[ویرایش]

«بیمارستان» یک واژه فارسی است که در دوران ساسانیان و پس از آن در جهان اسلام برای «محلِ نگهداری بیماران» به کار می‌رفته‌است. در لغت، بیمارستان از واژه پهلوی «بیمار یا وِمار» و پسوند مکانِ «ستان» تشکیل شده‌است که به معنای «محل بیمار» است.[۱][۲] این واژه در معنای نخستین خودش در دنیای قبل از اسلام در مورد دانشگاه جندی شاپور استفاده می‌شده‌است. سپس واژه بیمارستان در مورد محل نگهداری بیماران در تمامی سرزمین‌های اسلامی به کار گرفته شد.[۳]

در گذشته به بیمارستان، مریض‌خانه و خسته‌خانه هم گفته می‌شد. در فارسی افغانستان به آن شفاخانه می‌گویند. در منابع قدیم فارسی از واژه‌هایی چون دارالشفا[۴] و بیت‌الادویه[۵] و محکمه (مکان فعالیت حکیم یا همان طبیب) نیز برای نامگذاری بیمارستان استفاده می‌شده‌است.[نیازمند منبع]

در زبان های غربی، واژه استفاده شده برای این مکان، ریشه لاتینی دارد. واژه "hospital" که در زبان انگلیسی برای بیمارستان استفاده می‌شود از ریشه لاتین hospes می‌آید که به معنای فرد غریبه یا خارجی و در واقع مهمان می‌باشد. کلمه لاتین مربوطه به‌طور کنایه به معنای اتاق مهمان، اقامتگاه مهمان یا مهمانسرا می‌باشد.[۶] بنابر این Hospes در انگلیسی ریشه کلمه host است که برای سهولت تلفظ P آخر آن افتاده است و به معنای مهمان نوازی است. معادل این کلمه در فارسی هتل یا مسافرخانه است.

معماری بیمارستان[ویرایش]

شکل یک بیمارستان به شدت از چگونگی دسترسی به آن و مسیرهای رفت و آمد متأثر است؛ بنابراین، در این مورد تصمیم‌گیری شود که یک شکل مانند ستون فقرات با شعبات انتخاب شود یا مسیرهای رفت و آمد از یک هسته مرکزی به شکل شعاع‌ها خارج شوند. تنظیم ارتباطاتات عمودی در داخل یک بیمارستان باید طوری طراحی شود که قسمت‌های عملکردی، مراقبت، درمان، تأمین، دسترسی به بیماران ممنوع‌الملاقات، حیاط سرویس به صورت کارامد به هم مرتبط و در دسترس باشند.[۷]

بخش‌های بیمارستان[ویرایش]

بیمارستان‌ها بر حسب مأموریت و وسعت آن‌ها به سطح‌بندی‌های مختلفی تقسیم گشته‌اند. اما مهم‌ترین بخش‌ها شامل:

بهداشت در بیمارستان ها[ویرایش]

به دلیل شرایط ویژه حاکم بر بیمارستان ها، رعایت بهداشت در این مراکز باید به صورت کاملا تخصصی و با دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته صورت پذیرد. پرداختن ویژه به این موضوع می تواند در سلامت مراجعه کنندگان و کارکنان اهمیت ویژه ای داشته باشد. تمامی بخش های یک بیمارستان نیاز به نظافت مستمر و دوره ای دارد. این بخش ها شامل سظوح کف، وسایل و تجهیزات، سرویس های بهداشتی، بخش های مراقبت و اتاق های عمل می باشد.

در ایران[ویرایش]

در ایران قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت در سال ۱۳۹۳ خطاب به رؤسای دانشگاه‌ها گفت، رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی باید در ان‌ها موضوع ترویج زایمان طبیعی و تناسب میان زایمان‌های طبیعی و سزارین را لحاظ کند.[۸]

منابع[ویرایش]

  1. «دائرة المعارف بزرگ اسلامی:بیمارستان». www.cgie.org.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۳-۰۷.
  2. «BĪMĀRESTĀN – Encyclopaedia Iranica». www.iranicaonline.org. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ نوامبر ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۳-۰۷.
  3. Roshdi Rashed (dir.), Histoire des sciences arabes, vol. 3: Technologie, alchimie et sciences de la vie, Seuil, 1997, p.161-162.
  4. علی‌اکبر دهخدا و دیگران، سرواژهٔ «دارالشفا»، لغت‌نامهٔ دهخدا (بازیابی در ۱۶ آوریل ۲۰۱۵).
  5. علی‌اکبر دهخدا و دیگران، سرواژهٔ «بیت‌الادویه»، لغت‌نامهٔ دهخدا (بازیابی در ۱۶ آوریل ۲۰۱۵).
  6. Cassell's Latin Dictionary, revised by J. Marchant & J. Charles, 260th. thousand.
  7. نویفرت، پیتر نویفرت (۱۳۹۲). اطلاعات معماری (نویفرت). ترجمهٔ حسین مظفری ترشیزی. طیبه پرهیزکار. ایران، تهران: آزاده. صص. ۶۰۸. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۱-۷۱۱-۶. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک); پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)
  8. «بزرگترین مشکل طرح تحول سلامت». جهان نیوز. ۲۰۱۵-۰۴-۱۶. دریافت‌شده در ۲۰۱۵-۰۴-۱۶.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

نشان درگاهدرگاه پزشکی