کارگزار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کارگزار به فرد یا سازمانی گفته می‌شود که بین خریدار و فروشنده ارتباط لازم را به وجود می‌آورد و در ازای آن حق‌العمل (حق کمیسیون) دریافت می‌نماید.[۱][۲]

یک کارگزار به‌طور عام مجموعه‌ای از فعالیت‌های لازم بین خریدار و فروشنده را با توجه به مسئولیت قبلی که خریدار و فروشنده به او واگذار کرده‌اند انجام می‌دهد تا در شرایط مشخص و امن موضوع مورد معامله و هزینه‌های اصلی و جانبی آن تبادل گردد.

با توجه به این تعریف مشخص می‌گردد که با توجه به هر بازاری به‌طور حتم کارگزارهای اختصاصی برای آن بازار وجود دارد. به‌طور مثال:

کارگزار املاک[ویرایش]

کارگزار املاک به فرد یا سازمانی گفته می‌شود که با توجه به مهارت‌های لازم برای انجام معامله، در جهت حفظ منافع خریدار یا فروشنده در جریان خرید و فروش ملک ارتباط لازم را میان طرفین به وجود می‌آورد.

کارگزار املاک مجموعه‌ای از فعالیت‌های لازم بین خریدار و فروشنده را با توجه به مسئولیت قبلی که خریدار و فروشنده به او واگذار کرده‌اند انجام می‌دهد تا در شرایط مشخص و امن موضوع مورد معامله و هزینه‌های اصلی و جانبی آن تبادل گردد.

در ایران، بنگاه‌های مشاور املاک که در حال حاضر در زمینه معاملات املاک و مستغلات فعالیت می‌کنند در واقع نمونه‌های ساده‌تری از کارگزاری املاک هستند.

وظایف کارگزار[ویرایش]

انواع شرکت‌های کارگزار[ویرایش]

  1. کارگزاری با خدمات کامل (به مشتریان اطلاعات و مشاوره می‌دهند)
  2. کارگزاری با تخفیف (بدون مشاوره)[۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. کارگزار در ویکی‌پدیای انگلیسی
  2. طلا و جفت ارز (۲۰۲۱-۱۱-۰۶). «5 بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان». nezarat. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۱-۱۶.
  3. «دائرةالمعارف کتابداری و اطلاع‌رسانی». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۸.
  4. https://donyayebourse.com/news/46109 دنیای بورس
  5. «نسخه آرشیو شده» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۳ آوریل ۲۰۲۲.