الیاف کربن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پارچهٔ ساخته شده از الیاف کربن

الیاف کربن (Carbon Wrap) یکی از پرکاربردترین الیاف در صنعت است؛ و در تولید انواع کامپوزیت‌ها استفاده می‌شود. این الیاف ضریب الاستیک نسبتاً بالایی درمقایسه با الیاف شیشه و کولار دارد. ضریب انبساط گرمایی این نوع الیاف‌ها در دماهای متفاوت کم می‌باشد که این مسئله باعث پایداری طولی و اندازهٔ الیاف‌ کربن در دماهای مختلف می‌گردد.

فیبر کربن عنصری با چگالی ۲٫۲۷g/cm3 است و اشکال بلوری مختلفی دارد. رشته الیاف کربن که از فیبرهای کربن تشکیل می‌گردد، به مراتب نازکتر از موی انسان در قطر بین ۶ تا ۱۰ میکرومتری می‌باشند. علیرغم حجم بالای استفاده از آن‌ها، قیمت الیاف کربن هنوز نسبتاً بالا است. این مسئله باعث محدودیت فروش الیاف کربن می‌گردد.

فیبر و الیاف کربن در مدول‌های الاستیسیته و مقاومت‌های کششی مختلف و با بافت‌های مختلف شامل الیاف کربن تک جهته [۱] و الیاف دو جهته کربن برای تولید مصالح کامپوزیتی صنایع مختلف و مقاوم‌سازی انواع سازه‌های بتنی عرضه می‌گردند. با توجه به نیاز صنعت‌های مختلف کشور ایران، الیاف کربن در طیف گسترده‌ای از انواع فیبر از ۳K تا ۵۰K و با وزن‌های مختلف و عرض‌تمیزکاری‌های مختلف ارائه می‌شوند.

معمولا دسته بندی الیاف کربن بر مبنای وزن آن‌ها انجام میگیرد. برای مثال الیاف کربنی که با عنوان UD200 نام گذاری می‌شود، وزنی برابر 200 گرم در هر متر مربع دارد.[۲]

محتویات

مزایای الیاف کربن[ویرایش]

 • نسبت بسیار زیاد استحکام به وزن – مقاومت کششی بالا (مقاومت کششی فوق‌العاده نسبت به وزن آن (الیاف کربن تقریباً یک سوم فولاد وزن و ۵ الی ۱۰ برابر آن مقاومت دارد).)
 • نسبت بالای مدول کششی الاستیسیته به وزن
 • استحکام مناسب در برابر خستگی
 • ضریب انبساط حرارتی بسیار پائین (کامپوزیت‌های سبک و مستحکم و پایداری در برابر حرارت آن را از سایر مواد مهندسی متمایز می‌سازد)
 • قابلیت بافت و تولید پارچه
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی (دوام و عمر طولانی در برابر مواد شیمیایی و نفوذ ناپذیری در برابر اشعهX از بارزترین خصوصیات الیاف کربن به‌شمار می‌رود)
نمونه از شکست فیبر کربن استفاده شده در شاتل فضایی شکست فیبر کربن به دلیل کرنش کشسانی پایین مانند مواد ترد می‌باشد و دچار تغییر شکل مانند فلزات نمی‌شود

معایب الیاف کربن[ویرایش]

 • کرنش گسیختگی بسیار کم و شکننده بودن
 • کربن هادی الکتریکی است. هدایت الکتریکی بالا ممکن است سبب ایجاد اتصالات کوتاه در قطعات غیر عایق الکتریکی گردد.
 • کرنش کم در لحظه شکست
 • قیمت بالا
 • مقاومت ضربه‌ای کم[۳]

خواص الیاف کربن[۴][ویرایش]

اين خواص از انتخاب ماده خام پليمر اوليه، شرايط كربنيزاسيون و عمليات حرارتي و همچنين افزودني‌هاي خاص متأثر مي‌شود.

خواص مكانيكي[ویرایش]

الياف كربن بر پايه PAN ،Gpa 400- 200 مدول يانگ، تحت كشش طولي الياف نشان مي‌دهند. هنگامي كه از جهت عرضي كشيده شود مدول يانگ Gpa 25- 5 و استحكام فشاري نيز Gpa است.

به نظر مي‌رسد كه مدول يانگ الياف كربن و البته به آرايش يافتگي بلورهاي گرافيت در الياف كربن است. در حالي كه استحكام به وسيله اتصال بين ليفي تعيين مي‌شود.

مقاومت شيميايي[ویرایش]

يكي از خواص الياف كربن كه قابليت استفاده از آن را در كاربردهاي آينده در زمينه‌هاي فراوان تا حد زيادي اثبات مي‌كند. مقاومت آن در برابر عوامل مهاجم است اين خاصيت به ويژگي‌هاي ساختاري الياف كربن مربوط است و اصولاً به نوع ماده خام اوليه، دماي عمليات حرارتي و به حالت وجودي المان‌ها در الياف بستگي دارد.

پيداست كه مقاومت اسيدي الياف كربن با افزايش دماي عمليات حرارتي افزايش مي‌يابد چون سهم باندهاي پايدارتر افزايش مي‌يابد حال آنكه ساختار كربن كاملتر مانع از نفوذ واكنش‌گر به شبكه الياف مي‌شود.

بنابراين در دماي اتاق تغييرات ناچيزي در الياف كربن مشاهده مي‌شودحتي بعد از آنكه يك دوره طولاني در معرض سيال خورنده قرار بگيرد. پايداري الياف كربن در دماهاي بالا كاهش مي‌يابد مخصوصاً اگر عوامل مهاجم اكسيژن دار باشند (به عنوان مثال اسيد نيتريك، هيژوكلريد سديم)

خواص الكتريكي[ویرایش]

به‌طور كلي، مقاومت الكتريكي الياف كربن به سه روش اصلي كنترل مي‌شود: 1- با رژيم دمايي- حرارتي در طول مراحل تشكيل الياف، شامل عمليات حرارتي ناگهاني سطح 2- كشش آرايش دهنده الياف در طول مراحل تشكيل و كربنيزاسيون  3- اضافه كردن المان‌هاي شيميايي و گروه‌هاي عاملي به ساختار مواد خام اوليه يا الياف كربن. مقاومت الكتريكي الياف كربن به دماي كربنيزاسيون بستگي دارد، اگر دماي كربنيزاسيون در محدوده 800- 300 درجه سانتي‌گراد باشد. كاهش سريع مقاومت الكتريكي مشاهده مي‌شود. اگر دماي كربنيزاسيون 900- 800 درجه ساتي گراد باشد. اين كاهش كندتر مي‌شود و فرآيند كربنيزاسيون در دماهاي بالاتر از 900 درجه سانتي‌گراد با تغييرات ناچيز مقاومت الكتريكي همراه است.

تغييرات مقاومت الكتريكي ممكن است به خاطر نوسانات در قطر الياف باشد افزايش دماي عمليات حرارتي همزمان با اعمال كشش خارجي باعث رشد كريستالها در الياف كربن مي‌شود به علت افزايش اندازه بلور و كاهش فاصله درون بلوري، كاهش فاصله نوار انرژي مشاهده مي‌شود. كه اين باعث افزايش هدايت الكتريكي مي‌شود.

فیبر الیاف کربن[ویرایش]

یک تار الیاف کربن ۶میکرونی در مقایسه با موی انسان

الیاف کربن معمولاً بر اساس تعداد فیلامنت، مقاومت کششی، مدول الاستیسیته، و دمای نهایی عملیات حرارتی به الیاف تک جهته کربن و الیاف کربن دو جهته دسته‌بندی می‌گردند.

الیاف کربن بر اساس تعداد فیلامنت[ویرایش]

 1. رشته الیاف کمتر از ۲۴۰۰۰ فیلامنت که توو (TOW) کوچک یا سبک
 2. رشته الیاف بیشتر از ۲۴۰۰۰ فیلامنت که اصطلاحاً توو بزرگ یا سنگین نامیده می‌شوند،

بر اساس ویژگی خواص مکانیکی[ویرایش]

 1. الیاف کربن به صورت فیبر کربن با مدول الاستیک بالا (۳۵۰–۴۵۰ GPa)
 2. الیاف کربن با مدول متوسط (۲۵۰–۳۵۰ GPa)
 3. الیاف کربن با مقاومت کششی گسیختگی بالا و مدول پایین (مقاومت کششی بیشتر از ۳۰۰۰ مگا پاسکال و مدول کمتر از ۲۰۰۰ گیگا پاسکال (مدول فولاد حدود ۲۰۰ گیگا پاسکال می‌باشد))

دسته‌بندی الیاف و فیبرهای کربن بر اساس مبنای کامپوزیت در نظر گرفته شده[ویرایش]

 • الیاف و فیبر کربن بر اساس مبنای زمینه به صورت فیبر کربن با مبنای الیاف اکریلیک (پلی اکریلونیتریل)،
 • فیبر کربن با مبنای قیر صنعتی، فیبر کربن با مبنای قیر مزو فاز، فیبر کربن با مبنای قیر ایزوتروپیک،
 • فیبر کربن با مبنای الیاف ویسکوز ریون (ابریشم مصنوعی)
 • فیبر کربن با مبنای فاز گازی

دسته‌بندی می‌شوند.

در مجموع در این حالت الیاف کربن را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد که عبارتند از[ویرایش]

 1. الیاف کربن با مبنای الیاف مصنوعی، که با نام شیمیایی پلی آکریلونیتریل (PAN) شناخته می‌شوند، مقاومت بسیار زیادی دارند ولی این نوع قیمت الیاف کربن گران است.
 2. الیاف کربن با مبنای قیری، که از تقطیر زغال سنگ به دست می‌آیند و از الیاف کربن PAN ارزان‌تر هستند؛ ولی مقاومت و مدول الاستیسیته کم‌تری دارند.

الیاف کربن بر اساس دمای نهایی عملیات حرارتی[ویرایش]

 1. الیاف MH (دمای عملیات حرارتی بالاتر از ۲۰۰۰ درجه سلسیوس، محتوای کربن بیش از 99 درصد وزنی)؛
 2. الیاف SH (دمای حدود ۱۵۰۰ درجه، محتوای کربن 91 الی 99 درصد وزنی)
 3. الیاف TH (دمای کمتر از ۱۰۰۰ درجه با استحکام پایین کاربرد، محتوای کربن بالای 90 درصد وزنی)

کاربرد الیاف کربن[ویرایش]

الیاف کربن صنایع مختلف کاربردهای گوناگونی دارند که عبارتند از:

کاربرد الیاف کربن در صنعت ساختمان[ویرایش]

مقاوم‌سازی ساختمان و تقویت سازه‌ها با الیاف کربن، ساخت صفحات، ورقها و لمینیت کربن، الیاف تقویت‌کننده بتن‌های مقاومت بالا، ساخت دیوارهای با مقاومت بالا و سبک کربنی، ساخت سازه‌های پس کششی و پیش تنیده کربنی در سازه‌های بتنی، استفاده در جداره داخلی تونل‌ها.[۵]

خودرو McLaren F1نخستین خودروی تولید شده می‌باشد که تمامی بدنه ان از جنس فیبر کربن است در سال ۱۹۹۶میلادی

کاربرد الیاف کربن در صنعت خودرو[ویرایش]

مخازن سوخت کربنی خودروها، ساخت سپرهای کربنی خودروها، شفت‌های انتقال نیرو، قطعات موتور، کمک فنر، ملحقات چرخ و جعبه فرمان، لنت ترمز، بدنه ماشین مسابقه، بدنه کشتی‌ها، فنرهای لول و…

در صنایع خودرو و به خصوص خودروهای مسابقه‌ای که حالت لوکس دارند هم قطعات کربنی مثل سپر و اسپویلر طرفداران زیادی پیدا کرده و حتی برخی خودروهای چند صد هزار دلاری با بدنه‌ای که بیشتر بخش‌هایش از فیبر کربن است، عرضه می‌شوند.

بدنه هواپیمای فوق پیشرفته B2 از جنس فیبر الیاف کربن می‌باشد.
این هواپیمای فین ایر که توسط کمپانی ایرباس ساخته شده‌است ۳۵درصد مواد مصرف شده در ان از جنس الیاف کربن می‌باشند.

فیبر کربن زیبایی خاص و دلفریبی دارد، اما گران است و شکننده. به همین علت است که در حال حاضر فلزات کاربرد خاص خودشان را حفظ کرده‌اند و در صورت نیاز و به تناسب هزینه، از کربن هم استفاده می‌شود.[۶]

کاربرد الیاف کربن در صنایع هوا فضا و هواپیماسازی[ویرایش]

اجزای سازه‌ای ماهواره‌ها، سازه‌های داخلی هواپیماهای مسافرین اعم از پنل صندلی‌های کربنی، میزهای کربنی و سایر پوشش‌های کربنی، نوک هواپیماهای مافوق صوت، قطعات حساس موتور هواپیماها و …

در صنایع هوایی وزن کم و استحکام بسیار بالای فیبر کربن هزینه‌ها را جبران کرده و کمپانی‌های بزرگ مثل بویینگ و ایرباس به وفور از کامپوزیت‌ها استفاده می‌کنند.

دم یک نوع بالگرد که از جنس پلیمر الیاف کربن ساخته شده‌است به دلیل استحکام بالا و سبکی بسیار نسبت به فلزات رایج

صرف‌نظر از هزینه، سختی بالای کربن به معنی شکنندگی آن است. در حقیقت موادی که حالت کریستالی دارند، تا حدی ترد و شکننده هستند و کربن هم از این قاعده مستثنی نیست. این شکنندگی گاهی دردسرساز می‌شود.

به عنوان مثال بویینگ در آن روزهای ابتدایی تولید بویینگ ۷۸۷ متوجه ترک‌هایی شد که در ابتدا به راحتی و مثل فلزات آشکار نبود. همین کشف ساده منجر به توقف تولید و تقویت مجدد پنل بال شد.[۷]

کاربرد الیاف کربن در صنایع پزشکی[ویرایش]

ساخت اجزای تجهیزات پزشکی کربنی، صندلی چرخدار کربنی، استخوان مصنوعی و انواع اجزای مصنوعی بدن و …

کاربرد الیاف کربن در بخش انرژی[ویرایش]

 • ساخت پره توربین‌های کربنی و آسیاب‌های بادی جهت تولید برق از انرژی باد، ساخت و تولید باتری‌های سوختی و…
 • کاربرد الیاف کربن در صنایع تجهیزات الکتریکی، الکترونیک و ماشین‌سازی
 • ساخت چرخ دنده‌های کربنی، غلتک‌های کربنی، چرخ دنده‌های پرسرعت کربنی، قطعات خود روغنکاری شونده، آنتن‌های کربنی، مخازن تحت فشار کربنی، قاب تلفن‌های همراه و …

یکی از مهم‌ترین دلایل سرعت کم نفوذ فیبر کربن در صنایع مختلف، بالا بودن قیمت الیاف کربن می‌باشد. امروزه بیشترین توجه شرکت‌ها، بر روی روشی جهت کاهش قیمت الیاف کربن و ارتقاء فروش الیاف کربن متمرکز شده‌است.[۸]

شیوه‌های کاهش قیمت الیاف کربن در سه حوزه کاهش قیمت:

 1. شرایط تولید
 2. بهینه‌سازی خصوصیات الیاف
 3. کاهش قیمت تجهیزات
نمونه دیگری از کاربرد کامپوزیت کربن که با نام کولار معروف است و در صنایح تولیدی مختلفی کاربرد دارد از جمله کشتیرانی و صنایعی چون تولید دستکش‌های خاص و لباس‌های ضد حریق و…

قابل بررسی می‌باشد. پیشرفت در هر کدام از این حوزه‌ها، تأثیر بسیار مهمی در قیمت الیاف کربن و افزایش فروش الیاف کربن خواهد داشت.[۹]

تاریخچه الیاف کربن[ویرایش]

الیاف کربن اولین بار توسط توماس ادیسون در دهه ۱۸۸۰ ثبت اختراع شد و تولید تجاری الیاف کربن امروزی نیز در کشور ژاپن از سال ۱۹۷۰ آغاز گردید. بعد از سال ۱۹۸۰ نیز تولید تجاری این الیاف در حجم انبوه در آمریکا و کشورهای اروپایی باعث کاهش قیمت الیاف کربن و افزایش فروش الیاف کربن شد.[۱۰]

تولید فیبرهای کربن معمولاً با یک روش خاص و یکسان انحام نمی‌شود غالباً با توجه به نیاز و اندازه و تعداد قطعات به صورت موضعی فیبر کربن را تولید می‌کنند نه به صورت پروفیل‌های خام و تولید انبوه

روش تولید الیاف کربن[ویرایش]

الیاف کربن از طریق پیرولیز مبناهای آلی که به شکل الیاف هستند، تولید می‌گردند.

ویژگی فیزیکی الیاف کربن با افزایش درجه تبلور و میزان جهت‌گیری الیاف پیش زمینه یا مبنا و کاهش ضعف‌های موجود، بهبود می‌یابند. بدین ترتیب، مناسبترین روش در فرایند تولید الیاف کربن با ویژگی‌های مناسب، استفاده از الیاف مبنا با بیشترین مقدار جهت‌گیری و حفظ آن در طی فرآیندهای پایدارسازی و کربونیزاسیون از طریق اعمال کشش می‌باشد. الیاف اکریلیک به دلیل داشتن بیش از ۵۵ درصد کربن در ساختار خود، یکی از بهترین پیش‌زمینه‌ها جهت تولید الیاف کربن می‌باشد.[۱۱]

تولید الیاف کربن بر مبنای الیاف پلی اکریلونیتریل[ویرایش]

شامل سه فاز زیر می‌باشد:

فاز پایدارسازی اکسیداسیونی[ویرایش]

در این مرحله الیاف اکریلیک هم‌زمان با اعمال کشش تحت عملیات حرارتی اکسیداسیونی در محدوده دمایی ۲۰۰ تا ۳۰۰۰ درجه سلسیوس قرار می‌گیرد.

فاز کربونیزاسیون[ویرایش]

پس از فاز پایدارسازی اکسیداسیون، الیاف بدون اعمال کشش در پیرامون دمای ۱۰۰۰ درجه سلسیوس در محیط خنثی برای مدت چند ساعت، تحت عملیات حرارتی کربونیزاسیون قرار می‌گیرند.

فاز گرافیتاسیون[ویرایش]

با توجه به نوع الیاف کربن مورد نظر، از لحاظ ضریب ارتجاعی و اعمال این مرحله در محدوده دمایی ۳۰۰۰ – ۱۵۰۰ درجه سلسیوس، موجب بهبود درجه جهتگیری بلورهای کربنی در جهت محور الیاف و سایر ویژگی‌های مکانیکی می‌شود.

فرایند تولید الیاف کربن بر مبنای سایر پیش‌زمینه‌ها نیز، مشابه مراحل فوق است.

مشخصه‌های ساختاری الیاف کربن بیشتر با دستگاه‌های میکروسکوپ الکترونی و پراش پرتوی ایکس قابل بررسی است. در الیاف کربن بر پایه پلی اکریلونیتریل، ساختار الیاف در طی عملیات پایدارسازی اکسیداسیونی و متعاقب آن کربونیزاسیون، از ساختار زنجیره‌ای خطی به ساختار صفحه‌ای تغییر می‌کند.

فیبر کربن استفاده شده در شاشی خودروها در این نمونه شاسی از جنس آلومینیوم است که با فیبر کربن تقویت شده‌است با اینکار می‌توان از خاصیت نرمی آلومینیوم استفاده کرد و تردی فیبر کربن را تا حدودی خنثی نمود

هر چه مقاومت کششی الیاف پیش زمینه بیشتر باشد، مشخصات کششی الیاف کربن بدست آمده بیشتر خواهد شد. هرگاه مرحله پایدارسازی به شکلی مناسب صورت گیرد، مقاومت کششی و ضریب ارتجاعی با کربونیزاسیون تحت کشش، به مقدار بسیار زیادی در محصول الیاف کربنی نهایی بالا می‌رود. در مجموع مقاومت نهایی و گسیختگی الیاف کربن به نوع الیاف مبنای پیش زمینه، شرایط فرایند، دمای عملیات حرارتی و وجود نواقص ساختاری در الیاف، مرتبط است.[۱۲]

نانو الیاف کربن[ویرایش]

روش‌هاي متنوعي براي توليد نانو الياف كربن وجود دارد به عنوان مثال: رشد بخار (Vapor growth)، قوس الكتريكي (arc discharge)، برش ليزر (laser ablation) ورسوب سازي با غبار شيميايي (chemical vapor deposition) با اين حال اين روش‌ها بسيار گران هستند كه اين بخاطر بازده توليد كم و قيمت بالاي تجهيزات آنهاست. از سوي ديگر الكتروريسي به آساني اليافي با قطر μm10- nm20 را توليد مي‌كند. پارچه بافته نشد PAN  به عنوان پيش ماده از طريق فرآيندهاي پايدار سازي و كربنيزاسيون براي توليد نانو الياف كربن به كار مي‌رود. اين نوع از كامپوزيت نانو الياف كربن قابليت استفاده به عنوان فيلتر براي جداسازي ذرات ريزگاز يا مايع، بستر كاتاليست‌هاي دما بالا، مواد تنظيم كننده دما در هواپيما و ابزارهاي نيمه هادي همچنين گزينه نويد بخش براي ابزارهاي الكترونيكي كوچك، باتري‌هاي قابل شارژ، و سوپر خازن‌ها را دارا مي‌باشند.

عمليات حرارتي

عمليات حرارتي فرايندي است که الياف PAN اوليه را به الياف کربن تبديل مي کند. فرايند كردن در دماهاي بالا سبب مدول بالاتر الياف مي‌شود زيرا باعث خارج شدن ناخالصي‌ها از الياف به شكل مواد جانبي فرار مي‌شود. در طول عمليات حرارتي الياف منقبض شده و قطر آن‌ها كم مي‌شود، كه باعث بهبود ساختار و بالا رفتن استحكام، از طريق خارج كردن محتواي نيتروژن آغازين از ماده اوليه PAN و تنظيم نيتروژن مي‌شود.

در يك شرايط كنترل شده و مناسب، استحكام الياف پس از اين فرايند پيروليز مي‌تواند به بيش از Gpa400 برسد.

پايدار سازي ماده اوليه

در ميان فرايندهاي تبديل ياد شده، يک مرحله اساسي و زمان بر در تبديل الياف PAN به الياف کربن پر بازده، مرحله پايدارسازي اکسايشي است اين مرحله با واکنش هاي شيميايي که در اين فرايند درگير هستند، تعريف مي شود. پايدار سازي الياف PAN اغلب اوقات در محيط‌هاي اكسيد كننده (هوا، اكسيژن، مخلوط اكسيژن با گازهاي بي‌اثر) در دماي بالاي 350 درجه سانتي‌گراد انجام مي‌شود.

در اين مرحله ساختارهاي حلقوي زنجيري تشكيل مي‌شود كه پايداري حرارتي ماكرومولكول‌ها و سختي پليمر را افزايش مي‌دهد. درابتدا الياف PAN كشيده مي‌شوند و به‌طور همزمان در محدوده دمايي oc300- 200 اكسيده مي‌شوند. اين عمليات حرارتي ترموپلاستيك PAN را به يك غير پلاستيك حلقوي با يك تركيب نردباني تبديل مي‌كند.

اين واکنش‌ها شامل حلقوي شدن، هيدروژن زدايي، آروماتيزه شدن، اکسيده شدن و اتصالات عرضي مي شوند که باعث تشکيل ساختار نردباني مي گردند.

واکنش اکسايش

فرايند اکسايش، کمترين فرايند در طول پايدارسازي PAN اوليه است که شديداً به ماده ي اوليه وابسته است. از نظر تجاري، پايدارسازي الياف PAN در يک محيط اکسنده که غالباً هواست انجام مي شود. هنگامي که PAN در هوا پايدار سازي مي شود، گرمازايي واکنش تا حدودي مربوط به واکنش با اکسيژن است. اگرچه پايدارسازي را در يک محيط بي اثر نيز مي توان انجام داد، اما پليمري که در زنجير اصلي خود داراي گروه‌هاي حاوي اکسيژن است که ساختارهاي نردباني را بازتر مي کنند براي تحمل دماهاي بالاتر در فرايند کربنيزاسيون، پايداري بيشتري نشان مي دهد.

واکنش حلقوي شدن

آخرين واکنش مورد بحث، حلقوي شدن است که مهم ترين واکنش در پايدارسازي الياف PAN است. حلقوي شدن به واکنش گروه هاي نيتريل در پليمر اوليه با گروه هاي مجاور به منظور تشکيل يک پليمر نردباني گفته مي شود و آن را با معادله سينتيک درجه 1 مي توان توصيف کرد. حلقوي شدن مهم ترين واکنش در فرايند پايدارسازي است. حلقوي شدن گروه هاي نيتريل يک واکنش گرمازا است و اين واکنش با تکامل محصولات بي دوام همراه است.

اين فرايند براي متصل نگه داشتن مولکول‌ها به يکديگر و افزايش سختي لازم است. به علاوه، پايدارسازي PAN سبب تغيير رنگ نيز مي شود.

در طول فرايند پايدارسازي، ساختار PAN دستخوش فرايند حلقوي شدن مي شود. و ساختار باند سه‌گانه به ساختار باند دوگانه تبديل مي شود و يک پديدين حلقوي 6 ضلعي حاصل مي شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «الیاف کربن تک جهته». 
 2. ‏ «کاتالوگ الیاف کربن». افزیر، 21 تیر 1397. بازبینی‌شده در 12 جولای 2018. 
 3. «carbon fibers». wikipedia. 
 4. Hou, H.; Reneker, D. H. (2004-01-05). "Carbon Nanotubes on Carbon Nanofibers: A Novel Structure Based on Electrospun Polymer Nanofibers". Advanced Materials (به انگلیسی). 16 (1): 69–73. doi:10.1002/adma.200306205. ISSN 0935-9648.
 5. «مقاله‌ای مرتبط با کاربرد الیاف کربن به عنوان مصالح ساختمانی». 
 6. «استفاده از کربن در خودرو سیتروئن». 
 7. «کاربرد مصالح کربنی در صنعت هوا فضا». 
 8. «بازار تولید و فروش کامپوزیت‌های کربن». 
 9. «Carbon fiber reinforced polymer». 
 10. «توماس ادیسون و الیاف‌های کربن». 
 11. «manufacturing carbon wrap». 
 12. «how is it made».