کانوایر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کانوایر جزئی از سیستم‌های انتقال و ذخیره سازی مواد در صنعت است. تکنیک و دانش نوین در مهندسی کنترل باعث شده تا نقاله‌ها به همراه دیگر سیستم‌های انتقال مواد، در زمره فناوریهای مدرن قرار گیرند و دامنه کاربرد آنها از صنایع متوسط همچون خطوط تولید و مونتاژ کوچک گرفته تا صنایع بزرگی همچون پتروشیمی، فولاد، خودرو سازی و صنایع دارویی و غذایی گسترده شود. انواع مختلف کانوایر که بنا به نیاز صنایع استفاده می گردند به شرح ذیل می باشند. اسلت کانوایر (SLAT CONVEYOR) اسلت کانوایر فری - فلو (FREE&FLOW SLAT CONVEYOR )این مدل برای اولین بار در جهان توسط شرکت احرام پارسیان(اپکو)طراحی گردیده است. کانوایر تسمه ای (BELT CONVEYOR) کانوایر زنجیری (CHAIN CONVEYOR) کانوای رولیکی (ROLLER CONVEYOR) و انواع دیگر به شرح ذیل:

نحوه عمل[ویرایش]

گسترش دامنه کاربرد و استفاده از فناوریهای جدید باعث شده تا نحوه عملکرد و مکانیزمهای متفاوتی برای کانوایرها توسط مهندسان وضع و بکار گرفته شود اما بطور کلی اکثر کانوایرها با استفاده از یک الکتروموتور محوری را به حرکت در می‌آورند که عمدتاً درامی ( یک استوانه که از طریق اصطکاک تسمه‌ای را به حرکت در می‌آورد.) به آن متصل است در دیگر سوی آن درام هرزگردی با استفاده از تسمه یا زنجیر حلقه‌ای را می سازد که می‌توان با قرار دادن اجسام یا مواد آنها را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل نمود.

رولر کانوایر فری-فلو (Free&Flow Roller Conveyor) نوع ویژه ای از رولر کانوایر می باشد که ضمن کارکرد و روشن بودن موتور قابلیت این را دارد که رولرهای واقع در زیر محصول متوقف یا کم سرعت گردد. این عملکرد باعث عدم سایش رولرها به زیر پالت حمل کننده محصول یا زیر خود محصول میگردد.

این سیستم کاربرد وسیعی در خطوط تولید لوازم خانگی و دیگر محصولات تولیدی دارد.

انواع کانوایر[ویرایش]

با توجه به کاربرد یا نوع موادی که توسط کانوایرها حمل می‌شود آنها را با نامهایی دسته بندی می‌کنند:

حمل بسته و کیسه[ویرایش]

معمولاً با استفاده از مکانیزم تسمه و درام استوانه‌ای برای حمل بسته و کیسه در ابعاد مختلف بکار برده می‌شود بیشتر در صنایع غذایی، دارویی و پتروشیمی کاربرد دارد.

حمل مواد فله‌ای (Bulk Material)[ویرایش]

با استفاده از مکانیزم تسمهٔ انعطاف پذیر و رولرهای زاویه دار مواد فله‌ای داخل تغاری که توسط تسمه شکل می‌گیرد از مبدا بارگیری و در مقصد تخلیه می‌شود، دارای کاربرد بسیار گسترده‌ای است و در صنایع فولاد، پتروشیمی، سیمان و معادن بسیار کاربرد دارد. طول این نوع کانوایرها می‌تواند بسیاز زیاد باشد و گاه به کیلومتر هم می‌رسد.

کانوایر زمینی[ویرایش]

برای انتقال خودرو یا بسته یا جعبه‌های بزرگ این نوع از کانوایر را داخل زمین کار می گذارند.

کانوایر هوایی[ویرایش]

برای انتقال بدنه خودرو و قطعات معمولاً در صنعت خودرو سازی بکار می‌رود.

کانوایر بالابر (Bucket Elevator)[ویرایش]

این نوع کانوایر با داشتن قاشقکهایی که به نوع خاصی از زنجیر متصل است می‌تواند مواد را از سطح (الف) به سطح (ب) برساند.در معادن و صنعت فولاد کاربرد بسیاری دارد.

کانوایر زنجیری[ویرایش]

نوع ساده از کانوایر است که معمولاً برای حمل پالت مورد استفاده قرار می‌گیرد و کف کف زمین است.

کانوایر زنجیری به چندین روش به شرح ذیل طراحی و مورد استفاده واقع می گردد.

1-واقع شدن زنجیر در زیر کف سالن تولید

1-1در این روش هنگام ساخت کف سالن تولید ضمن اینکه کانال تاسیسات مانند لوله کشی باد و غیره درنظرگرفته میشود اقدام به گذاشتن چرخ زنجیر وموتور به شکل مورد نیاز می گردد و سپس با روشن شدن موتور زنجیر طبق لی اوت مد نظر در مسیر معین حرکت می کند. طبق لی اوت در قسمت بالای مسیرهای حرکت زنجیر شیاری تعبیه میگردد. کالسکه های حمل کننده محصول دارای میله ای عمودی هستند که توسط کارگر در قسمت شیار قرار میگیرد و لذا زنجیر می تواند در مسیر مورد نظر کالسکه را حمل نماید.

رولر کانوایر[ویرایش]

نوع دیگری از کانوایرها است که با استفاده از رولرها می‌توان جسم مورد نظر را با سر خوردن روی رولرها جابجا کرد. این کانوایر می‌تواند موتور دار یا بدون موتور باشد. که به نوع بدون موتور آن اصطلاحاً ثقلی می‌گویند.نوع پیشرفته این سیستم با نام رولر کانوایر فری-فلوFree&Flow Roller Conveyorمیباشد که عملکردی به شرح ذیل دارد.

فری- فلو واید رولرز کانوایر (Adjustable System) Free&Flow Wide Rollers Conveyor چیست؟

سیستم فری- فلو یا پاور- فری سیستمی است که در آن غلتک هم میتواند محرک (یعنی حرکت دهنده) باشد و هم کاملاً هرز عمل نماید. به عبارتی غلتک پالت حامل محصول را بصورت خطی به حرکت در می آورد و تا زمانیکه مانعی پیش بینی شده مانند استاپر فعال نگردد حرکت ادامه پیدا می کند . در زمان فعال شدن استاپر یا هر مانع دیگری که دربرابرپالت حامل محصول قرار بگیرد ، حرکت پالت متوقف می گردد . در این حالت سیستم فری- فلو نقش خود را ایفا می نماید یعنی اینکه غلتک های در حال تماس با پالت بحالت هرز گرد در می آیند . شرکت اندیشه احرام پارسیان (اپکو) با تکمیل طرح موجود آن را مجهز به سیستم قابل تنظیم قدرت چرخشی غلتکها نموده است. (Adjustable System) مصرف کننده را قادر می نماید قدرت چرخشی غلتکها را در حد مورد نیاز تنظیم بنماید . در این حالت امکان اینکه بعلت عدم هموار بودن مسیر حرکت یا ... پالت حاوی محصول در بین راه متوقف بگردد وجود ندارد و اشکالی در پروسه تولید بروز نمی‌کند . همچنین عرض مناسب طراحی شده برای غلتکها با ایجاد اصطکاک بیشتر حرکت مطلوبتری را بوجود می آورد. و همچنین فاصله مناسب طراحی شده مابین سطح فوقانی غلتک و سطح زیرین پالت امکان سایش پالت به بدنه را غیرممکن می سازد. البته باید در نظر داشت غلتک جانبی نیز نقش بسیار تاثیر گذاری در هدایت بهتر پالت دارد. این سیستم بیشتر برای خطوط تولیدی که محصول باید در ضمن حرکت متصل به برق و روشن باشند توصیه می گردد.

فری- فلو لانگ رولرز کانوایر (Adjustable System) Free&Flow Long Rollers Conveyor چیست؟[ویرایش]

مشخصه های فنی این سیستم نیز مانند سیستم فری- فلو واید رولرز کانوایر می باشد و تنها فرق آن جایگزینی رولرهای بلند سرتاسری بجای غلتکهای عریض می باشد. در این سیستم محصول بدون نیاز به پالت قابل انتقال می باشد.

استانداردها[ویرایش]

برای طراحی کانوایرها امروزه در استاندارد‌های مختلف مثل DIN و ISO می‌توان قوانین کلاسه شده طراحی را یافت اما معروفترین این استانداردها استاندارد CEMA یا Conveyor Equipment Manufacturers Association است. برای آشنایی بیشتر با این استاندارد به وب‌گاه رسمی آن در این آدرس مراجعه کنید.

منابع[ویرایش]

(EHRAM PARSIAN DESIGNING& ENGINEERING COMPANY (EPCO)کاتالوگ شرکت طراحی مهندسی احرام پارسیان (اپکو)بخش کانوایرها