رسانه جاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

رسانهٔ جاری به آن دسته از محتوای چندرسانه‌ای گفته می‌شود که همزمان با ارسالش از طرف فرستندهٔ محتوا، توسط گیرندهٔ محتوا قابل نمایش است. به بیان دیگر، گیرندهٔ محتوا نیاز ندارد که ابتدا تمام محتوا را بارگیری کند تا بتواند ان را نمایش بدهد، بلکه فرستنده می‌تواند محتوا را به صورت جاری ارسال کند، یا به اصطلاح «استریم» (به انگلیسی: stream) کند.

برخی انواع محتوا (نظیر کتاب یا سی‌دی) اصولاً نمی‌توانند جاری باشند (باید تمام محتوا موجود باشد تا بتوان آن را نمایش داد) و در مقابل برخی محتوا (نظیر برنامه‌های تلویزیونی) اصولاً همیشه جاری هستند. با این حال اصطلاح رسانهٔ جاری تنها از دههٔ ۱۹۹۰ میلادی رایج شد، چرا که در شبکه‌های اینترنتی، هر دو محتوای جاری و غیر جاری وجود داشت و اصطلاحی برای تمایز این دو لازم بود.

استریم زنده به محتوای انترنتی گفته می شود که به صورت زنده و بلادرنگ، در همان زمان که اتفاق می افتد، دریافت می شود. مانند پخش زنده تلویزیونی بر روی امواج و از طریق سیگنال تلویزیون. برای استریم زنده اینترنتی به یک منبع ( مانند دوربین ویدیویی، یک منبع صوتی، یا یک نرم افزار ثبت صفحه نمایش رایانه)، و یک کد کننده (به انگلیسی: encoder) برای تبدیل محتویات آنالوگ به دیجیتال، یک منتشر کننده مدیا و یک CDN یا همان شبکه تحویل محتوا برای انتشار و تحویل محتوا نیاز است. استریم زنده لزوماً نباید در جای مشخصی ضبط و نگهداری شود، اگرچه معمولاً می شود.

منابع[ویرایش]