عملیات خاکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

عملیات خاکی به مجموعه کارهایی گفته می‌شود که برای آماده‌سازی زمین برای ساخت راه، ساختمان و فعالیت‌های عمرانی انجام می‌شوند و معمولاً همراه با خاک‌برداری، جابجایی خاک می‌باشد.

خاکبرداری و گودبرداری در ساختمان‌ها به دلایل مختلفی صورت می‌گیرد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برای رسیدن به خاک بکر ، محکم و سفت
  • جهت پایین آوردن مرکز ثقل سازه
  • جهت قرار گرفتن فونداسیون در مکان امن و دور از سیل و یخبندان

گودبرداری[ویرایش]

گودبرداری یا در اصطلاح عامه خاکبرداری، به برداشتن خاک از سطح و عمق زمین گفته می‌شود.

گودبرداری به چند منظور انجام می‌شود، که از دلایل اصلی آن می‌توان به رسیدن عمق و خاک سفت (خاک بکر) اشاره کرد. گود برداری نوعی کار ژئوتکنیکی محسوب می‌شود . کمیته علمی تخصصی گودبرداری یکی از کمیته‌های انجمن ژئوتکنیک ایران است .

نیلینگ در خاکبرداری[ویرایش]

نیلینگ یا میخ کوبی یکی از روش‌های است که توسط مهندسین استرالیایی به وجود آمد که برای پایدار سازی جدار تونل‌ها در دهه ۶۰ میلادی استفاده شد. در این روش بدین صورت است که ابتدا دیواره‌ها گلاژ می گردند. بعد از آن به واسطه میخ‌های پنجاه سانتی متری شبکه‌های مش‌های فولادی نصب می گردند و سپس روی آن‌ها حدود ده تا پانزده سانتی‌متر بتن ریخته می‌شود. در مرحله ی بعد حفاری گمانه‌ها و جایگذاری میلگرد یا کابل‌ها صورت می‌گیرد و  سپس تزریق گمانه با دوغاب سیمان انجام می‌شود بعد از اینکه دوغاب گیرش لازم را گرفت هد نیل‌ها بسته می گردند.

بدین صورت به واسطه مش و شات ، نیروی رانش خاک به هدنیل‌ها داده می‌شود و به واسطه نیل‌ها این نیرو به توده ی خاک انتقال داده می‌شود مانند اینکه به واسطه سیستم نیلینگ ، رانش خاک به خود خاک مهار می گردد. میخ کوبی خاک یا همان نیلینگ بعد از آن به واسطه فرانسوی‌ها و مهندسین آلمانی برای پایداری کوله پل‌ها و ترانشه‌ها گالری تونل‌ها استفاده گردید.

جستارها[ویرایش]

وابسته

ابزارهای انجام دهنده[ویرایش]

از ابزارهای موجود برای خاکبرداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. بیل مکانیکی
  2. لودر
  3. مینی لودر
  4. شاول

منابع[ویرایش]