شیره درخت افرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک بطری از شیره افرا تولید شده در ایالت کبک.

شربت درخت افرا، شیره‌ای است که معمولاً از گونه‌های شکر قرمز و سیاه افرا به دست می‌آید. در شرایط اقلیمی سرد این درختان در فصل زمستان در تنه و ریشه خود نشاسته ذخیره می‌کنند.

این نشاسته به شکری تبدیل می‌شود که در بهار به همراه شیره درخت بالا می‌آید. برای جمع آوری این شیره باید درون تنه‌ی درخت افرا حفره ای ایجاد شود. شیره جمع آوری شده به وسیله گرما و عمل تبخیر، آب اضافه خود را از دست می‌دهد و شربت تغلیظ شده افرا را به جای می‌گذارد.

یکی از سنت‌های کانادایی و همچنین آمریکایی که از بومیان اولیه به یادگار مانده‌است گرفتن شیره درخت افرا در اواخر زمستان کانادا (مارس) می‌باشد. بعد از فصل سرما که درختان کم کم قادر به تولید مجدد غذا می‌شوند، شیره‌ای که در فصل سرما مورد استفاده درخت قرار نگرفته طی فرایندهایی (سنتی و مدرن) جمع آوری می‌شود. مهم‌ترین قسمت این فرایندها، غلیظ کردن شیره می‌باشد به طوری که از هر ۴۰ لیتر شیره اولیه تنها ۱ لیتر شیره نهایی تهیه می‌شود. مزه این شیره بسیار شبیه به عسل است با این تفاوت که بسیار گرانتر می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

درمنطقه‌ای بومی در آمریکا در کانادا و خود ایالات متحده برای اولین بار ساخت شیره افرا دیده شده بود. به این صورت که فقط مقدار زیادی مایع روان و آبکی از درخت افرا برداشت می‌کردند. حتی شیمیدان انگلیسی به نام روبرت بویل نیز در سفری که در سال ۱۶۶۳ به ایالات متحده امریکا داشت به ثبت رساند.

به هر حال تنها منشاء مردمی گرفتن شیره افرا ایالت ماساچوست، واقع در ایالات متحده آمریکا، نمی‌باشد چون همه روزه مردم در حال پیدا کردن راهی هستند تا خود با دستان خود شیره افرا را تولید کنند و این نیز مشکل به نظر نمی‌رسد.

چگونگی گرفتن شیره افرا[ویرایش]

با اینکه هنوز به درستی مشخص نیست که گرفتن شیره افرا از چه زمانی آغاز شد ولی این برای همه مشخص است که این رسمی بوده که از دیر باز تا به امروز به ما رسیده است. شیره افرا قفسه بندی شده توسط مغازه‌های کشور به فروش می‌رسد تا حدی که شما می‌توانید شیره افرا را بسته بندی شده مخصوص به عنوان هدیه در طعم‌های مختلف را پیدا کنید.

آنهایی که می‌خواهند گرفتن شیره افرا را به عنوان یک تجارت برای خود محسوب کنند باید بدانند کاری بسیار راحتر از کسانی دارند که به بسته‌بندی نان شیرینی دست ساز می پردازند.

ارزش غذایی[ویرایش]

ارزش غذایی شیره درخت افرا در هر ۱۰۰ گرم (۳/۵ اونس ) [۱]

منابع[ویرایش]

  1. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۳ مارس ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۱۲ نوامبر ۲۰۱۳.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پانویس[ویرایش]