سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آیت‌الله العظمی
سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی
Ayatollah-marashi-najafi-4.jpg
زادروز ۳۱ تیر ۱۲۷۶ شمسی
درگذشت ۷ شهریور ۱۳۶۹ شمسی (۹۳ سال)
تبار ایرانی/عراقی
پیشه فقه و اصول
سال‌های فعالیت دوران نوین
شناخته‌شده برای عالم مسلمان، کتابخانه
دین اسلام
مذهب شیعه دوازده‌امامی

سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی (۳۱ تیر ۱۲۷۶ نجف - ۷ شهریور ۱۳۶۹ قم )[۱] فقیه و مرجع تقلید شیعه اهل ایران بود. وی کتابخانه‌ای را از خود در قم به جا گذاشته‌است. او شوهر خاله محمد فاضل لنکرانی از مراجع تقلید قم بود.

زندگی[ویرایش]

او در سال ۱۳۱۵ (قمری) در نجف به دنیا آمد. پدرش سید شمس الدین محمود مرعشی از فقهای دوران خود بود.[۲] سید شهاب الدین پس از فراگیری مقدمات علوم اسلامی، در نجف، در درس خارج فقه و اصول آقا ضیاء عراقی، شیخ احمد کاشف الغطا شركت نمود. او در طول زندگی با آیت‌الله سید محمدتقی غضنفری خوانساری جلسات دينى داشت.

اجازات اجتهاد و روایی[ویرایش]

او در ۲۷ سالگی به درجه اجتهاد نایل آمد. مرعشی نجفی در نجف، کاظمین، کربلا، سامرا، قم، تهران و کرمانشاه تحصیل کرد و در درس استادانی چون میرزاابوالحسن طباطبائی بروجردی، میرزا حسین فقیه سبزواری، شیخ مرتضی طالقانی، شیخ عبدالکریم حائری یزدی، سید محمدعلی شهرستانی [۳] و محمد علی شاه آبادی حضور يافت. مراجع تقليدى كه به او اجازه اجتهاد دادند عبارتند از: آقا ضیاء عراقی، سید ابوالحسن اصفهانی، شیخ عبدالکریم حایری یزدی و شیخ حسن علامی کرمانشاهی (از شاگردان آخوند خراسانی).

مشایخ روایی[ویرایش]

کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی در خیابان صفائیه (شهدای) قم
فرازهایی از وصیت‌نامه آیت‌الله مرعشی در ورودی کتابخانه

وی دارای حدود ۴۰۰ شیخ روایی است که محمد حسین کاشف الغطا؛ سید محسن حکیم؛ موسی بن جعفر کرمانشاهی ، سید محمدعلی شهرستانی [۴]،سید ابوالحسن اصفهانی؛ شیخ عباس قمی و یحیی حمیدالدین از آن‌ها هستند.

برخی شاگردان[ویرایش]

در طول بیش از هفتاد سال تدریس در حوزه علمیه قم، شاگردان زیادی تربیت کرد از جمله:

دارندگان اجازه روائی و امورحسبیه از وی[ویرایش]

عده زیادی از علمای شیعه از او اجازه روایت دارند که برخی از آنان عبارتند از:

و..

برخی فعالیت‌ها[ویرایش]

تأسیس مدارس علمیه یکی از فعالیت‌های وی بوده که مدرسه مهدیه، مدرسه شهابیه از جمله آنهاست. مرعشی نجفی هرگز نتوانست به زیارت کعبه برود زيرا به گفته خودش استطاعت و تمکن مالی سفر حج را نداشته‌است از آنجا كه درآمد خود را صرف خرید کتاب می‌کرد.

کتابخانه[ویرایش]

کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های کشور و در ردیف کتابخانه مجلس شورای اسلامی و کتابخانه آستان قدس رضوی است. این کتابخانه هم‌اکنون بیش از ۲۵۰۰۰۰ جلد کتاب چاپی و ۲۵۰۰۰ جلد کتاب خطی دارد. او در طول عمرش بیش از یکصد و چهل و هشت کتاب، رساله و مقاله به رشته تحریر درآورد که شمار بسیاری از آن‌ها هنوز به چاپ نرسیده‌اند.

کتاب‌شناسی[ویرایش]

کتاب «مشجرات آل رسول‌الله الاکرام» یا «مشجرات الهاشمیین» و «ملحقات الاحقاق» از مهم‌ترین آثار چاپ شده مرعشی نجفی است. او بر ای نوشتن برخی کتب خود به کشورهای مختلفی سفر کرد و با دانشمندان و علمای ادیان مختلف به گفتگو نشست.

دیدگاه‌های سیاسی[ویرایش]

مرعشی نجفی قبل از انقلاب بارها به اقدامات محمدرضا شاه مخالفت می‌ورزید. بعد از انقلاب نیز در قضایای سیاسی از جمله کشته شدن شهدای محراب ، به روح‌الله خمینی تلگراف می‌زد. البته هاشمی رفسنجانی معتقد است وی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۶۴ در کنار سید محمدکاظم شریعتمداری و سید صادق روحانی یکی از سه مرجع تقلیدی بود که از شرکت در انتخابات خودداری کرد. دلیل این اقدام در رسانه‌های بین‌المللی آن زمان اعتراض به رد صلاحیت مهدی بازرگان برای شرکت در انتخابات اعلام شده‌بود.[۵] در حالی که دکتر سید محمود مرعشی (فرزند آیت‌الله مرعشی) این ادعا را به دور از حقیقت می‌داند.[۶]

فرزندان[ویرایش]

سید شهاب الدین مرعشی نجفی دارای فرزندان بسیاری است. فرزندان ذکور وی حجج اسلام:

  1. سید محمود مرعشی نجفی که ریاست کتابخانه پدر را در ۲۵ سال اخیر بر عهده داشته و دارای آثار نوشتاری متعددی است.
  2. سید جواد مرعشی نجفی از علمای حوزه علمیه قم و در حال تدریس در حوزه علمیه می‌باشد .
  3. سید امیر مرعشی نجفی از علمای حوزه علمیه می‌باشد .

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]