سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آیت‌الله العظمی
سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی
زادروز ۳۱ تیر ۱۲۷۶ شمسی
درگذشت ۷ شهریور ۱۳۶۹ شمسی (۹۳ سال)
تبار ایرانی
پیشه فقه و اصول
سال‌های فعالیت دوران نوین
شناخته‌شده برای عالم مسلمان، کتابخانه
دین اسلام
مذهب شیعه دوازده‌امامی

سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی (۳۱ تیر ۱۲۷۶ نجف - ۷ شهریور ۱۳۶۹ قم )[۱] فقیه و مرجع تقلید شیعه اهل ایران بود. وی کتابخانه‌ای را از خود در قم به جا گذاشته‌است. او شوهر خاله محمد فاضل لنکرانی از مراجع تقلید قم بود.

زندگی[ویرایش]

او در سال ۱۳۱۵ (قمری) در نجف به دنیا آمد. پدرش سید شمس الدین محمود مرعشی از فقهای دوران خود بود.[۲] سید شهاب الدین پس از فراگیری مقدمات علوم اسلامی، در نجف، در درس خارج فقه و اصول آقا ضیاء عراقی، شیخ احمد کاشف الغطا حاضر شد و از محضر آنان بهره‌های فراوان برد. او در طول زندگی با آیت‌الله حاج سید محمدتقی غضنفری خوانساری جلسات علمی داشت و از وجود ایشان استفاده می‌برد.

اجازات اجتهاد و روایی[ویرایش]

او در ۲۷ سالگی به درجه اجتهاد نایل آمد. مرعشی نجفی در نجف، کاظمین، کربلا، سامرا، قم، تهران و کرمانشاه تحصیل کرد و از محضر استادانی چون میرزاابوالحسن طباطبائی بروجردی، میرزا حسین فقیه سبزواری، حاج شیخ مرتضی طالقانی، شیخ عبدالکریم حائری یزدی، محمد علی شاه آبادی استفاده برد. او از برخی از مراجع عظام تقلید اجازه اجتهاد دریافت کردند که برخی از آنها عبارت‌اند از: آقا ضیاء عراقی، سید ابوالحسن اصفهانی، شیخ عبدالکریم حایری یزدی و شیخ حسن علامی کرمانشاهی (از شاگردان آخوند خراسانی).

مشایخ روایی[ویرایش]

کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی در خیابان صفائیه (شهدای) قم
فرازهایی از وصیت‌نامه آیت‌الله مرعشی در ورودی کتابخانه

وی دارای حدود ۴۰۰ شیخ روایی است که محمد حسین کاشف الغطا؛ سید محسن حکیم؛ موسی بن جعفر کرمانشاهی ،سید ابوالحسن اصفهانی؛ شیخ عباس قمی و یحیی حمیدالدین از آنها هستند.

برخی شاگردان[ویرایش]

در طول بیش از هفتاد سال تدریس در حوزه علمیه قم، شاگردان زیادی تربیت کرد که از جمله:

دارندگان اجازه روائی و امورحسبیه از وی[ویرایش]

عده زیادی از علمای شیعه از او اجازه روایت دارند که برخی از آنان عبارتند:

و..

برخی فعالیت‌ها[ویرایش]

تأسیس مدارس علمیه یکی از فعالیت‌های وی بوده که مدرسه مهدیه، مدرسه شهابیه از جمله آنهاست. مرعشی نجفی هرگز نتوانست به زیارت کعبه مشرف شود و می‌گفت: استطاعت و تمکن مالی که لازمه وجوب تشرف به خانه خداوند کریم است، ندارم. (چون تمام درآمد خود را صرف خرید کتب می‌کرد)

کتابخانه[ویرایش]

کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های کشور و در ردیف کتابخانه مجلس شورای اسلامی و کتابخانه آستان قدس رضوی است. این کتابخانه هم اکنون بیش از ۲۵۰۰۰۰ جلد کتاب چاپی و ۲۵۰۰۰ جلد کتاب خطی دارد. او در طول عمرش بیش از یکصد و چهل و هشت کتاب، رساله و مقاله به رشته تحریر درآورد که شمار بسیاری از آنها هنوز به چاپ نرسیده‌اند.

کتاب‌شناسی[ویرایش]

کتاب «مشجرات آل رسول‌الله الاکرام» یا «مشجرات الهاشمیین» و «ملحقات الاحقاق» از مهم‌ترین آثار چاپ شده مرعشی نجفی است. او بر ای نوشتن برخی کتب خود به کشورهای مختلفی سفر کرد و با دانشمندان و علمای ادیان مختلف به گفتگو نشست.

دیدگاه‌های سیاسی[ویرایش]

مرعشی نجفی قبل از انقلاب بارها به اقدامات محمدرضا شاه مخالفت می‌ورزید. بعد از انقلاب نیز در قضایای سیاسی از جمله کشته شدن شهدای محراب ، به روح‌الله خمینی تلگراف می‌زد. البته هاشمی رفسنجانی معتقد است وی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۶۴ در کنار سید محمدکاظم شریعتمداری و سید صادق روحانی یکی از سه مرجع تقلیدی بود که از شرکت در انتخابات خودداری کرد. دلیل این اقدام در رسانه‌های بین‌المللی آن زمان اعتراض به رد صلاحیت مهدی بازرگان برای شرکت در انتخابات اعلام شده‌بود.[۳] در حالی که دکتر سید محمود مرعشی (فرزند آیت‌الله مرعشی) این ادعا را به دور از حقیقت می‌داند.[۴]

فرزندان[ویرایش]

سید شهاب الدین مرعشی نجفی دارای فرزندان بسیاری است. فرزندان ذکور وی حجج اسلام:

  1. سید محمود مرعشی نجفی که ریاست کتابخانه پدر را در ۲۵ سال اخیر بر عهده داشته و دارای آثار نوشتاری متعددی است.
  2. سید جواد مرعشی نجفی از علمای حوزه علمیه قم و در حال تدریس در حوزه علمیه می باشد.
  3. سید امیر مرعشی نجفی از علمای حوزه علمیه می باشد.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]