پلیس بین‌الملل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۴۵°۴۶′۵۶″ شمالی ۴°۵۰′۵۴″ شرقی / ۴۵.۷۸۲۱۹° شمالی ۴.۸۴۸۳۸° شرقی / 45.78219; 4.84838

اینترپل (به انگلیسی: Interpol)، به دری پولیس بین المللی، سازمانی بین‌المللی است که برای مبارزه با مجرمان بین‌المللی و برقرار کردن امنیت عمومی کشورهای عضو به وجود آمده است.[۱] اینترپل نام کوتاه سازمان بین‌المللی پلیس جنایی (به انگلیسی: International Criminal Police Organization) است که در سال ۱۹۲۳ م در وین پایتخت اتریش ایجاد شد. هدف اصلی این سازمان، همکاری بین پلیس کشورهای عضو و هماهنگ کردن مراجع قضایی این کشورها برای مبارزه با مجرمان و جرم‌های بین‌المللی است.[۲] مقر این سازمان اکنون در شهر لیون فرانسه است.[۳]

تاریخچه[ویرایش]

در سال ۱۹۱۴ م آلبرت اول شاهزادهٔ موناکو اجلاسی ترتیب داد که طی آن، سران پلیس، قاضیان و حقوق‌دان‌های ۲۴ کشور در موناکو، طرح تشکیل سازمان بین‌المللی پلیس جنایی را تصویب کردند.[۴] اما با شروع جنگ جهانی اول، این طرح متوقف شد. پس از پایان جنگ، در پاییز ۱۹۱۹ م روسای پلیس هفت کشور اتریش، آلمان، فرانسه، دانمارک، مصر، مجارستان و یونان در وین و برای پیگیری مصوبات اجلاس موناکو گرد هم آمدند و سرانجام این سازمان در ۱۹۲۳ م تشکیل و وین به عنوان مرکز دبیرخانهٔ این سازمان تعیین شد. از آن پس تا سال ۱۹۲۸ م پلیس ۳۴ کشور به این سازمان پیوستند.[۵]

با شروع جنگ جهانی دوم، فعالیت‌های این سازمان متوقف شد. پس از جنگ و با افزایش آمار جرم و برهم خوردن نظم کشورها، در سال ۱۹۴۶ م اجلاسی با شرکت ۱۹ کشور در بروکسل، پایتخت بلژیک برگزار شد. در بیست و پنجمین جلسهٔ مجمع عمومی که در وین و در سال ۱۹۵۶ م برگزار شد، اساسنامه و مقررات سازمان پلیس بین‌الملل به تصویب رسید. طبق این اساسنامه، سازمان از هرگونه دخالت در امور سیاسی، مذهبی، نظامی و نژادی منع شده است. مقر سازمان تا ۱۹۸۹ م شهر پاریس بود و پس از آن به شهر لیون فرانسه منتقل شد.[۶]

زبان‌های رسمی[ویرایش]

زبان‌های رسمی سازمان، از ابتدا، زبان انگلیسی، زبان فرانسوی و زبان اسپانیولی بوده است. در سال ۱۹۸۹ م، با درخواست کشور کویت، زبان عربی نیز به مجموعه زبان‌های رسمی این سازمان افزوده شد. علت این‌کار، افزایش عضویت کشورهای عربی‌زبان در این سازمان ذکر شده است.[۷]

وظایف[ویرایش]

اینترپل سرمایه‌ای بالغ بر ۵۹ میلیون دلار آمریکا دارد[نیازمند منبع] که از طریق کمکهای کشورهای عضو تهیه شده است. سهم آمریکا در این میان ۵.۵ میلیون دلار است.[نیازمند منبع] تمرکز اصلی اینترپل بر امنیت عمومی، تروریسم، جنایات سازمان یافته، جنایات جنگی، پولشویی، جرائم کامپیوتری، جرائم مالکیت معنوی، قاچاق اسلحه و مواد مخدر است. مهم‌ترین وظایف این سازمان به شرح زیر است:

 • انجام کلیهٔ امور پلیسی در سطح دنیا
 • تهیه بانک اطلاعاتی از اطلاعات واصله از کشورهای عضو در زمینه‌های مختلف از جمله سیاههٔ مجرمین بین‌المللی، اتومبیل‌های مسروقه، اموال فرهنگی مسروقه، شگرد مجرمین و غیره
 • برگزاری سمینارها و کنفرانس‌های بین‌المللی در زمینه‌های فنی و تخصصی پلیسی
 • تدوین و صدور بولتن‌های تخصصی در زمینهٔ جرائم بین‌المللی
 • ایجاد ارتباط و هماهنگی با مراجع قضایی کشورها در رابطه با مجرمین متواری از کشوری به کشور دیگر
 • استرداد مجرمین
 • پیشگیری و کشف سرقت‌ها نظیر سرقت اتومبیل، آثار هنری، بانک، سرقت مسلحانه و غیره
 • مبارزه با مواد مخدر (کشت، تولید، قاچاق، ترافیک و مسیرهای ترانزیت)
 • کشف موارد جعل مدارک هویت (گذرنامه، روادید و سایر مدارک)
 • کشف جعل اسکناس
 • اقدام برای یافتن گمشدگان بین‌المللی
 • شناسایی اجساد کشف شده
 • تعقیب بین‌المللی
 • ردیابی و شناسایی افراد مورد تقاضا
 • ایجاد ارتباط سریع و آنی با کشورهای عضو
 • فراهم ساختن امکان مسافرت افسران تحقیق در پرونده‌های تحت پیگرد به کشوری که متهم یا متهمان به آنجا متواری شده‌اند.
 • هر چیزی که مورد مراجعهٔ مراجع انتظامی داخلی کشورها قرار می‌گیرد، در صورتی که به خارج از کشور مربوط باشد.[۸]

تشکیلات[ویرایش]

اینترپل دارای شش نهاد است که عبارتند از: مجمع عمومی، کمیتهٔ اجرایی، دبیرخانهٔ مرکزی، دفترهای ملی مرکزی، هسته‌ٔ مشاوران و کمیسیون بررسی پرونده‌های اینترپل.

مجمع عمومی[ویرایش]

عالی‌ترین نهاد اینترپل، مجمع عمومی است. این مجمع هر سال در یکی از کشورهای عضو تشکیل می‌شود. برخی از وظایف این نهاد عبارتند از: اجرای اساسنامه، تصویب برنامه‌های سالانه و یافتن روش‌های مناسب برای رسیدن به اهداف سازمان.

روسای مجمامع عمومی[ویرایش]

رئیس مجمع عمومی کشور سال‌های فعالیت
اسکار درسلر اتریش (۱۹۲۳ تا ۱۹۴۶ م)
لوئیس داکلوکس فرانسه (۱۹۴۶ تا ۱۹۵۱ م)
مارسل سیکات فرانسه (۱۹۵۱ تا ۱۹۶۳ م)
ژان نیپوت فرانسه (۱۹۶۳ تا ۱۹۷۸ م)
آندره باسارد فرانسه (۱۹۷۸ تا ۱۹۸۵ م)
ریموند کندال انگلستان (۱۹۸۵ تا ۲۰۰۰ م)
رونالد نوبل آمریکا (سال ۲۰۰۰ م 2012)

| میری بالسترازی | فرانسه | (سال 2012 (میلادی) تاکنون

کمیته اجرایی[ویرایش]

این کمیته از رئیس سازمان، دو معاون او و پانزده نفر عضو تشکیل شده است. برخی از وظایف آن عبارتند از: تهیهٔ برنامه و دستور کار مجمع عمومی، نظارت بر کار دبیرخانه و پیش‌بینی بودجه و مخارج سازمان. این نهاد موظف است حداقل سالی یک بار تشکیل جلسه بدهد.

دبیرخانه مرکزی[ویرایش]

از تشکیلات دائمی سازمان است که ریاست آن بر عهدهٔ دبیرکل سازمان است. اجرای برنامه‌های تصویب شده در مجمع عمومی و کمیتهٔ اجرایی و اعلام مهم‌ترین جرم‌های بین‌المللی و آمار آن، از وظایف این نهاد است. نتایج اجلاس پلیس بین‌الملل، ریشه‌یابی و تحقیق در مورد جرم‌ها در نشریه‌های گوناگون این نهاد منتشر و برای اعضا ارسال می‌شود.

دفتر ملی مرکزی[ویرایش]

در هریک از کشورهای عضو نهادی با این نام تاسیس می‌شود. این نهاد از یک سو با دبیرخانهٔ مرکزی و مراکز منظقه‌ای در ارتباط است و از سوی دیگر با دفاتر ملی مرکزی دیگر کشورها مربوط است. مکاتبه‌های اولیه برای جستجوی متهم یا مجرم فراری، تعیین هویت او، ردیابی، شناسایی، دستگیری و استرداد مجرمان به کشور محل وقوع جرم، بر عهده‌ٔ این نهاد است.

هسته مشاوران[ویرایش]

این هسته متشکل از گروهی از اساتید دانشگاه و متخصصان رشته‌های مختلف است که از سوی کمیتهٔ اجرایی برای مدت سه سال انتخاب می‌شوند. وظیفه‌ٔ این مشاوران، کمک به اینترپل در حل مسائل تخصصی و علمی است.

کمیسیون بررسی پرونده‌های اینترپل[ویرایش]

این کمیسیون، یکی از بخش‌های مستقل سازمان است که سه وظیفهٔ زیر را بر عهده دارد: ۱. بررسی وضعیت پردازش اطلاعات شخصی و مطابقت آن با قوانین و مقررات سازمان ۲. دادن مشاوره به اینترپل در مورد پروژه‌های سازمان، عملیات‌ها و هر مشکلی که دربارهٔ وضعیت اطلاعات شخصی افراد وجود داشته باشد ۳. پردازش درخواست‌های مربوط به پرونده‌های موجود در اینترپل.[۹]

اعلامیه‌های بین‌المللی[ویرایش]

این اعلامیه‌ها، بخش‌نامه‌هایی بین‌المللی هستند که توسط دفاتر ملی مرکزی در کشورهای مختلف تهیه شده و به دبیرخانه مرکزی فرستاده می‌شود. دبیرخانهٔ مرکزی این مستندات را برای تمامی کشورهای عضو می‌فرستد. این اعلامیه‌ها شامل اطلاعات جامعی در مورد تبهکاران و مجرمین بین‌المللی با ذکر مشخصات هویتی، شگردهای کار، عکس و آثار انگشتان است و به کشورهای عضو کمک می‌کند تا ورود و خروج این مجرمان را کنترل کنند. کلیه اعلان‌های اینترپل به چهار زبان رسمی سازمان منتشر می‌شود و حاوی مشخصات هویتی فرد تحت پیگرد، اطلاعات راجع به جوانب قضایی جرم ارتکابی و اقداماتی که از سوی ادارهٔ اینترپل یا نیروی پلیس کشوری که فرد تحت پیگرد در آنجا پیدا می‌شود، باید انجام گیرد، است. این اعلامیه‌ها بسته به حساسیت محتوایی و موضوع، به چند دستهٔ زیر تقسیم می‌شوند:

اعلان آبی[ویرایش]

اعلان آبی (به انگلیسی: Blue Notice) یا استعلام[۱۰] در زمانی صادر می‌شود که فردی تحت نظر پلیس یک کشور باشد و این کشور بخواهد اطلاعات بیشتری راجع به او به دست آورد. در این صورت می‌تواند از دیگر کشورهای عضو و دبیرخانهٔ مرکزی درخواست کند هرگونه اطلاعات جنایی در خصوص فرد مورد نظر در اختیار دارند، ارسال کنند. دریافت این اطلاعات می‌تواند به پلیس کشور مربوطه کمک کند تا ارزیابی کاملی در این خصوص به عمل آورده، امکان ارتکاب جرم توسط فرد را پیش‌بینی و از وقوع جرم پیشگیری کند.

اعلان سبز[ویرایش]

اعلان سبز (به انگلیسی: Green Notice) یا هشدار.[۱۱] برای این‌که پلیس کشورهای عضو از وضعیت یک فرد مجرم که محکومیت خود را گذرانده اما ممکن است دوباره در کشورهای دیگر مبادرت به ارتکاب جرم کند، مطلع شوند، معمولاً ادارات اینترپل کشورهای عضو از طریق دبیرخانهٔ کل و با صدور اعلان سبز، نوع ارتکاب جرم، شگرد کار و دیگر اطلاعات لازم در خصوص چنین فردی را به اطلاع همتایان خود می‌رسانند. این افراد ممکن است در چندین کشور مشغول انجام فعالیت‌های جنایی باشند، لذا مبنای صدور این اعلان‌ها، هشدار به کشورهای عضو و امکان بالقوهٔ ارتکاب جرم است.

اعلان زرد[ویرایش]

اعلان زرد (به انگلیسی: Yellow Notice) یا اعلان برای گمشدگان[۱۲] در خصوص افرادی صادر می‌شود که از محل معمولی خود گم شده و هیچ‌گونه اثری از آنها نیست. بنابراین اینترپل از این طریق می‌تواند به خانواده‌های مفقودان کمک زیادی کند. مشخصات دقیق و عکس گمشدگان توسط اینترپل کشور عضو به دبیرخانهٔ مرکزی ارسال و پس از آن، مرجع اخیر با صدور اعلان گمشدگان، مراتب را به کلیه کشورهای عضو اعلام می‌کند.

اعلان مشکی[ویرایش]

اعلان مشکی (به انگلیسی: Black Notice) یا اعلان برای اجساد گمشده[۱۳] برای زمانی است که پلیس کشوری که این اجساد در آنجا پیدا شده، از طریق ادارهٔ اینترپل مربوطه از دبیرخانهٔ مرکزی می‌خواهد در این خصوص اقدام بررسی کند. خانواده‌هایی که از نزدیکان خود مدت‌ها بی‌خبر هستند و به دلایل مختلف به کشورهای دیگر مسافرت کرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به آرشیو و با ملاحظهٔ عکس‌ها و مشخصات اجساد شناسایی نشده، آن‌ها را شناسایی کنند.

اعلان قرمز[ویرایش]

اعلان قرمز (به انگلیسی: Red Notice) یا اعلان برای افراد تحت پیگرد.[۱۴] با این اعلان می‌توان افرادی را که مرتکب جرم می‌شوند و به کشور یا کشورهای دیگر می‌گریزند را تحت پیگرد بین‌المللی قرار داد. در اعلان قرمز تصریح می‌شود که ادارهٔ اینترپل کشوری که فرد تحت پیگرد در آنجا پیدا شود، باید بلافاصله ادارهٔ اینترپل کشور درخواست کننده و دبیرخانه مرکزی را مطلع کند. از نظر کشورهایی که اعلان قرمز را به موجب نظام قضایی‌شان به رسمیت شناخته‌اند، اعلان قرمز به منزلهٔ درخواست دستگیری موقت است. لذا اعلان قرمز از این جهت مبنیی حقوقی دستگیری فرد تحت پیگرد را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل، در اعلان قرمز تأکید می‌شود کشور درخواست کننده، از چه کشورهایی درخواست استرداد متهم را می‌کند.[۱۵]

سوءاستفاده بعضی کشور ها از اینترپل[ویرایش]

به درخواست دولت ایران در دسامبر ۲۰۰۹ اینترپل نام شهرام همایون مدیر تلویزیون کانال یک و فعال سیاسی مخالف را در اعلان قرمز خود قرار داد.از آنجایی که اینترپل خود افرادی برای دستگیری افراد ندارد ، فقط بین پلیس ۱۸۸ کشور دنیا که عضو این سازمان هستند هماهنگی ایجاد می کند تا پلیس کشورها مجرمان را برای همدیگر دستگیر کنند .این ۱۸۸ کشور ممکن است دارای نظام های دیکتاتوری یا دموکراسی باشند.برطبق تحقیقات کارشناسان تعداد زیادی از اسامی تحت تعقیب که توسط کشورهایی که خود مشکل حقوق بشر دارند به اینترپل گزارش می شوند به دلایل سیاسی صورت می گیرند.بر طبق همین تحقیقات حداقل ۱۷ کشور جهان از جمله افغانستان، ایران ، چین ، پاکستان و ونزوئلا از اعلان های قرمز اینترپل بر ضد مخالفین سیاسی و فعالین داخلی خود استفاده می کنند.[۱۶]

کشورهای عضو[ویرایش]

این پلیس هم اکنون (سال ۲۰۰۷) دارای ۱۸۶ عضو (عضو مستقل) است. برخی از این اعضا عبارتند از:

Flag of Afghanistan.svg افغانستان
Flag of Albania.svg آلبانی
Flag of Algeria.svg الجزایر
Flag of Andorra.svg آندورا
Flag of Angola.svg آنگولا
Flag of Argentina.svg آرژانتین
Flag of Armenia.svg ارمنستان
Flag of Aruba.svg آروبا
Flag of Australia.svg استرالیا
Flag of Austria.svg اتریش
Flag of Azerbaijan.svg جمهوری آذربایجان
Flag of the Bahamas.svg باهاما
Flag of Bahrain.svg بحرین
Flag of Bangladesh.svg بنگلادش
Flag of Belarus.svg بلاروس
Flag of Belgium (civil).svg بلژیک
Flag of Benin.svg بنین
Flag of Bhutan.svg پادشاهی بوتان
Flag of Bolivia.svg بولیوی
Flag of Bosnia and Herzegovina.svg بوسنی و هرزگوین
Flag of Botswana.svg بوتسوانا
Flag of Brazil.svg برزیل
Flag of Brunei.svg برونئی
Flag of Bulgaria.svg بلغارستان
Flag of Burkina Faso.svg بورکینافاسو
Flag of Burundi.svg بوروندی
Flag of Cambodia.svg کامبوج
Flag of Cameroon.svg کامرون
Flag of Canada.svg کانادا
Flag of Cape Verde.svg کیپ ورد
Flag of the Central African Republic.svg جمهوری آفریقای مرکزی
Flag of Chad.svg چاد
Flag of Chile.svg شیلی
Flag of the People's Republic of China.svg چین
Flag of Colombia.svg کلمبیا
Flag of the Comoros.svg کومور
Flag of the Republic of the Congo.svg جمهوری کنگو
Flag of the Democratic Republic of the Congo.svg جمهوری دموکراتیک کنگو
Flag of Croatia.svg کرواسی
Flag of Cuba.svg کوبا
Flag of Kenya.svg کنیا

Flag of Cyprus.svg قبرس
Flag of the Czech Republic.svg جمهوری چک
Flag of Denmark.svg دانمارک
Flag of Djibouti.svg جیبوتی
Flag of Dominica.svg دومینیکا
Flag of the Dominican Republic.svg جمهوری دومینیکن
Flag of East Timor.svg تیمور شرقی
Flag of Ecuador.svg اکوادور
Flag of Egypt.svg مصر
Flag of El Salvador.svg السالوادور
Flag of Equatorial Guinea.svg گینه استوایی
Flag of Eritrea.svg اریتره
Flag of Estonia.svg استونی
Flag of Ethiopia.svg اتیوپی
Flag of Fiji.svg فیجی
Flag of Finland.svg فنلاند
Flag of France.svg فرانسه
Flag of Gabon.svg گابون
Flag of The Gambia.svg گامبیا
Flag of Georgia.svg گرجستان
Flag of Germany.svg آلمان
Flag of Ghana.svg غنا
Flag of Greece.svg یونان
Flag of Guatemala.svg گواتمالا
Flag of Guinea.svg گینه
Flag of Guinea-Bissau.svg گینه بیسائو
Flag of Guyana.svg گویان
Flag of Haiti.svg هائیتی
Flag of Honduras.svg هندوراس
Flag of Hungary.svg مجارستان
Flag of Iceland.svg ایسلند
Flag of India.svg هند
Flag of Indonesia.svg اندونزی
Flag of Iran.svg ایران
Flag of Iraq.svg عراق
Flag of Ireland.svg جمهوری ایرلند
Flag of Israel.svg اسرائیل
Flag of Italy.svg ایتالیا
Flag of Jamaica.svg جامائیکا
Flag of Japan.svg ژاپن
Flag of Jordan.svg اردن

Flag of Latvia.svg لتونی
Flag of Lebanon.svg لبنان
Flag of Lesotho.svg لسوتو
Flag of Liberia.svg لیبریا
Flag of Libya.svg لیبی
Flag of Lithuania.svg لیتوانی
Flag of Luxembourg.svg لوکزامبورگ
Flag of Madagascar.svg ماداگاسکار
Flag of Malawi.svg مالاوی
Flag of Malaysia.svg مالزی
Flag of Maldives.svg مالدیو
Flag of Mali.svg مالی
Flag of Malta.svg مالت
Flag of Mauritania.svg موریتانی
Flag of Mexico.svg مکزیک
Flag of Moldova.svg مولداوی
Flag of Mongolia.svg مغولستان
Flag of Montenegro.svg مونته‌نگرو
Flag of Morocco.svg مراکش
Flag of Mozambique.svg موزامبیک
Flag of Myanmar.svg میانمار
Flag of Namibia.svg نامیبیا
Flag of Nepal.svg نپال
Flag of the Netherlands.svg هلند
Flag of the Netherlands Antilles (1986-2010).svg آنتیل هلند
Flag of New Zealand.svg نیوزیلند
Flag of Nicaragua.svg نیکاراگوئه
Flag of Niger.svg نیجر
Flag of Nigeria.svg نیجریه
Flag of Norway.svg نروژ
Flag of Oman.svg عمان
Flag of Pakistan.svg پاکستان
Flag of Panama.svg پاناما
Flag of Paraguay.svg پاراگوئه
Flag of Peru.svg پرو
Flag of the Philippines.svg فیلیپین
Flag of Poland.svg لهستان
Flag of Portugal.svg پرتغال
Flag of Qatar.svg قطر
Flag of Romania.svg رومانی
Flag of Kazakhstan.svg قزاقستان

Flag of Russia.svg روسیه
Flag of Samoa.svg ساموآ
Flag of Saudi Arabia.svg عربستان سعودی
Flag of Senegal.svg سنگال
Flag of Serbia.svg صربستان
Flag of Seychelles.svg سیشل
Flag of Singapore.svg سنگاپور
Flag of Slovakia.svg اسلواکی
Flag of Slovenia.svg اسلوونی
Flag of Somalia.svg سومالی
Flag of South Africa.svg آفریقای جنوبی
Flag of South Korea.svg کره جنوبی
Flag of Kuwait.svg کویت
Flag of Kyrgyzstan.svg قرقیزستان
Flag of Laos.svg لائوس
Flag of Spain.svg اسپانیا
Flag of Sri Lanka.svg سری‌لانکا
Flag of Sweden.svg سوئد
Flag of Switzerland.svg سوئیس
Flag of Syria.svg سوریه
Flag of Tajikistan.svg تاجیکستان
Flag of Tanzania.svg تانزانیا
Flag of Thailand.svg تایلند
Flag of Togo.svg توگو
Flag of Trinidad and Tobago.svg ترینیداد و توباگو
Flag of Tunisia.svg تونس
Flag of Turkey.svg ترکیه
Flag of Turkmenistan.svg ترکمنستان
Flag of Uganda.svg اوگاندا
Flag of Ukraine.svg اوکراین
Flag of the United Arab Emirates.svg امارات متحده عربی
Flag of the United Kingdom.svg بریتانیا
Flag of the United States.svg ایالات متحده آمریکا
Flag of Uruguay.svg اروگوئه
Flag of Uzbekistan.svg ازبکستان
Flag of the Vatican City.svg واتیکان
Flag of Venezuela.svg ونزوئلا
Flag of Vietnam.svg ویتنام
Flag of Yemen.svg یمن
Flag of Zambia.svg زامبیا
Flag of Zimbabwe.svg زیمباوه


اینترپل فقط به کشورهای عضو سرویس می‌دهد.

کشورهای غیر عضو[ویرایش]

لیست کشورهای غیر عضو تا سال ۲۰۰۷ عبارت‌اند از:

پلیس بین‌الملل در ایران[ویرایش]

ایران در سال ۱۳۰۱ (۱۹۲۳ م) به عضویت پلیس بین‌الملل درآمد و دفتر این سازمان در تهران تاسیس شد. دفتر ملی مرکزی ایران از سال ۱۳۰۴ فعالیت عملی خود را آغاز کرد. سی و هفتمین اجلاس این سازمان در سال ۱۳۴۷ در تهران برگزار شد. دفتر ملی مرکزی که در ابتدا یکی از بخش‌های شهربانی کل کشور بود، از سال ۱۳۳۵ یکی از بخش‌های ادارهٔ تشخیص هویت شد. پس از پیروزی انقلاب و با ادغام شهربانی و ژاندارمری و کمیته انقلاب، این دفتر به ادارهٔ کل تبدیل شد و زیر نظر معاونت تحقیقات و کشف جرائم نیروی انتظامی قرار گرفت. از مرداد ماه سال ۱۳۷۷ این دفتر با دستور مسئول وقت ناجا، از تابعیت معاونت تحقیقات و کشف جرائم ناجا، به یک ادارهٔ کل مستقل با چهار اداره و چهار دایرهٔ مستقل، تبدیل شد. در حال حاضر اینترپل تهران تنها کانال ارتباطی مراجع انتظامی و قضایی داخل کشور با خارج از کشور است.[۱۷]

یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های دفتر پلیس بین‌الملل ایران، مبارزه با مواد مخدر بوده است. به سبب اهمیت این موضوع، هر چند سال یکبار، اجلاسی از سوی واحد مبارزه با قاچاق مواد مخدر پلیس بین‌الملل در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود. شانزدهمین اجلاس سازمان پلیس بین‌الملل در سال ۱۳۷۳، و با شرکت ۴۳ کشور و ۱۱ سازمان بین‌المللی، در تهران برگزار شد و طی آن، عالی‌ترین نشان پلیس بین‌المللی، برای عملکرد موفق ایران در مبارزه با مواد مخدر، به ایران اهدا شد.[۱۸]

پانویس[ویرایش]

 1. فرهنگنامهٔ کودکان و نوجوانان، ص ۱۱۳
 2. همان
 3. همان
 4. فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، ص ۱۱۴
 5. همان
 6. همان
 7. فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، ص ۱۱۳
 8. پایگاه اطلاع‌رسانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
 9. فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، ص ۱۱۳
 10. Enquiry
 11. Warning
 12. Missing Person
 13. United Ratified Body
 14. Wanted
 15. پایگاه اطلاع‌رسانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
 16. Are some countries abusing Interpol?
 17. همان
 18. فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، ص ۱۱۴

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]