آثارالبلاد و اخبارالعباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آثار البلاد و اخبار العباد کتابی است از زکریا بن محمد بن محمود قزوینی (۶۰۵ تا ۶۸۲ ه.ق.) در اصل به زبان عربی و در سال ۶۷۴ ه.ق. به رشته نگارش درآمده‌است. کتاب به‌طور کلی در مورد جغرافیای جهان و از مهم‌ترین کتاب‌ها در زمان نگارش خود بوده‌است. سه مقدمه دربارهٔ نیاز به پدید آمدن شهرها و تأثیر شهرها در ساکنان آن‌ها و اقلیم‌های زمین دارد و پس از آن هفت فصل دربارهٔ هفت اقلیم. این کتاب علی‌رغم وجود برخی اطلاعات غلط، دارای اطلاعات بی نظیری نیز هست که به ندرت در منابع دیگر یافت می‌گردد.

این کتاب ابتدا در دوره محمد شاه یا ناصرالدین شاه توسط یکی از برادران محمد شاه به نام جهانگیر میرزا (پسر سوم عباس میرزا که بعدها به دستور محمد شاه قاجار کور شد) به فارسی برگردانده شد و به دلخواه مترجم مطالبی از آن کاسته یا به آن افزوده گردید. بعدها و در دوره معاصر به قلم میرهاشم محدث مجدداً تصحیح و تکمیل شد و توسط انتشارات امیرکبیر در ۷۸۰ صفحه (ISBN 964-00-0059-0) به چاپ رسید. این کتاب از کتب مرجع در خصوص جغرافیای انسانی و طبیعی ۷۰۰ سال قبل دنیای شناخته شده محسوب می‌گردد.

منابع[ویرایش]

  • آثارالبلاد و اخبار العباد. انتشارات امیر کبیر. چاپ اول. ۱۳۷۳
  • القزوینی، زکریا، محمد، آثار البلاد و أخبار العباد دار بیروت للطباعة والنشر: بیروت، لبنان، چاب هفتم، انتشار سال ۱۹۸۴ میلادی. (به عربی).

جستارهای وابسته[ویرایش]