علوم و صنایع غذایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Food packages (1).jpg

مجموعهٔ علوم و صنایع غذایی که با عنوان مهندسی کشاورزی توسط داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی، فنی و حرفه‌ای و کار و دانش انتخاب می‌شود، به علوم و صنایعی اطلاق می‌شود که طی آن مواد خام غذایی گیاهی و حیوانی، تولید، برداشت و فرآوری شده، برای مصرف آماده می‌گردد.[۱] غذا شاید نخستین چیزی باشد که انسان از طبیعت گرفته‌است. در دو کفه هم وزن ترازوی مرگ و زندگی این غذاست که وزنه آن در هر کفه‌ای، تعیین‌کننده اهمیت آن کفه است. این کالای استراتژیک، حرف اول قرن حاضر است. اگر در قرن گذشته، نفت عامل برتری کشوری بر سایرین بوداما، امروزه تئوری پردازان بزرگ جهان کشور صاحب غذا را ابرقدرت پیروز می‌دانند. این کالای استراتژیک نیاز به روش‌های نوین تولید دارد.[۲] از آنجا که دانشجویان این رشته واحدهایی را مانند شیمی مواد غذایی، میکروبیولوژی مواد غذایی، خواص فیزیکی مواد غذایی، زیست شناسی، بهداشت و تغذیه را به صورت تخصصی می‌گذرانند می‌توان این رشته را رشته ای منحصر به فرد در علوم غذایی دانست که صفر تا صد مواد غذایی و تأثیرات مصرف آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

تاریخچه[ویرایش]

در گذشته با نام «مهندسی کشاورزی – صنایع فراورده‌های کشاورزی» در دانشگاه‌های کشور ارائه شده و از سال ۱۳۷۱ به‌طور رسمی به «علوم و مهندسی صنایع غذایی» تغییر نام داده است.

تعریف[ویرایش]

کلیه عملیاتی که پس از صید و برداشت محصولات زراعی و باغی یا ذبح دام انجام شده و مواد خام را به ماده غذایی آماده مصرف تبدیل می‌کند، شامل روش‌های نگه داری، فرآوری، بسته‌بندی و ... زیرمجموعهٔ این گرایش می‌باشند.[۱]

دانشجویان در این رشته با مجموعه‌ای از علوم و فنون که کیفیت فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی محصولات کشاورزی اعم از گیاهی، دامی و دریائی در ارتباط با امور جمع‌آوری، تبدیل، فرمولاسیون، بهداشت، نگهداری، کنترل کیفیت و حمل و نقل آن‌ها را مورد بحث قرار می‌دهد، آشنا شده و تخصص می‌یابند.

کاربرد[ویرایش]

متخصصین علوم و صنایع غذایی قادر خواهند بود؛ عملیات تبدیل مواد غذایی، نگه‌داری محصولات کشاورزی، کنترل کیفیت، کمک به طراحی و بهینه‌سازی خطوط تولید در کارخانه‌های صنایع غذایی، هدایت، نظارت و مسئولیت فنی واحدهای تهیه و تولید فراورده‌های مختلف غذایی (از یک رستوران یا آشپزخانه تا یک کارخانه بزرگ) را به عهده گیرند.[۱] همچنین فارغ التحصیلان این رشته که دروس تغذیه و تغذیه درمانی را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند می‌توانند در قالب مشاور بهداشت و تغذیه در موسسات و نهادهای مختلف مشغول به کار شوند.


واحد های درسی[ویرایش]


صنایع شیر و لبنیات 2 صنایع روغن 2
تجزیه مواد غذایی 4 صنایع سبزی و میوه و کنسرو 2
کنترل کیفیت مواد غذایی(1) 4 صنایع قند 2
کنترل کیفیت مواد غذایی(2) 3 صنایع قنادی و نوشیدنی ها 2
میکروبیولوژی صنعتی 2 صنایع بسته بندی 2
صنایع غلات 2 اثر فرآیند بر مواد غذایی 1

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ "رشته صنایع غذایی". pp. ۱. Retrieved ۲۰۱۰-۰۶-۰۱.
  2. http://kaashaaneh.ir/دپارتمان-ها/صنایع-غذایی