شهرستان رودبار جنوب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

۲۰۱۵

شهرستان رودبار جنوب
محل شهرستان رودبار جنوب در نقشهٔ استان کرمان
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان کرمان
مرکز رودبار
نام‌های پیشین مِیش پَدام،اسلام آباد
سال شهرستان شدن ۱۳۸۴
مردم
جمعیت ۱۰۴۴۲۱ نفر(۱۳۹۰)
رشد جمعیت ۵ درصد
مذهب اکثریت جمعیت شیعه
جغرافیای طبیعی
مساحت ۱۳۲۰۰ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه زمستان 20 تابستان40
بارش سالانه 100 میلی لیتر
روزهای یخبندان سالانه پنج روز درسال
داده‌های دیگر
فرماندار ناوکی
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۴۴
شهرها
رودبار
تعداد بخش‌ها
مرکزی، جازموریان


شهرستان رودبار جنوب یکی از شهرستانهای استان کرمان است. که در منتهی الیه جنوب شرقی استان قرارگرفته‌است که از شمال با ریگان و عنبرآباد از شرق با استان سیستان و بلوچستان،دلگان از جنوب با قلعه گنج واز غرب با کهنوج همسایه است. فاصله آن از مرکز استان ۳۳۳ کیلومترو با جیرفت ۸۵ کیلومتر و فاصله آخرین آبادی آن تا مرکز استان ۵۰۰ کیلومتر است.

مساحت این شهرستان ۱۳۲۰۰ کیلومتر مربع می‌باشد و مرکز آن شهر رودبار است. جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۹۰، برابر با ۱۰۴۴۲۱ نفر بوده‌است[۱]. قبل از انقلاب اسلامی ایران شهر اسلام آباد وجود خارجی نداشت و پس از انقلاب این شهر با کوچ مردم میش پدام و سایر روستاها شکل گرفت، قابل ذکر است که اولین مدرسه رودبارجنوب در زیارت میرمقداد تاسیس شد که پس از انقلاب نیز ادامه داشت و اسلام آباد کنونی تاسیس شد و اکنون شهری نسبتاً توسعه یافته می باشد که از بعضی از لحاظ دارای کمبود هایی می باشد شهرستان رودبار که شغل اکثر مردم این دیار کشاورزی و دامپروری می باشد یکی از قطب های تولید هندوانه و گوجه و خیار سبز ایران می باشد که به بهشت دلالان معروف است زیرا از نظر حمل و نقل این دلالان هستند که سودی هنگفت می برند از نظر کشاورزی حدود ۱۲۰۰۰۰ هزار هکتار از زمین های این شهرستان زیر کشت می باشد از نظر دامپروری نیز از شهرستان مجاور خود پیشی گرفته و حدود شش هزار نفر شتر و پنجاه هزار راس گوسفند در این شهرستان وجود دارد .


جمعیت نقاط شهری که مرکزشهرستان و شهر زهکلوت را فرا می گیرد ، حدود ۱۸۲۳۳ نفر می باشد و جمعیت نقاط روستایی ۹۲۱۹۸ نفر در سال ۱۳۹۰ برآورد شده است. از طوایف مهم شهرستان رودبار می توان به طایفه های ، بامری ،سابقی،نارویی،زابلی،عزیزی ،سنجری ،شمبویی ، سالمی بزرگ ترین طایفه رودبار جنوب و... می توان نام برد . این شهرستان دارای نا امنی کم و بیش است که از سوی دولت کم رغبتی صورت گرفته است.


از مکان های گردشگری رودبارجنوب می توان به زیارت پنج تن ، سرجنگل ،هزار کهور ،کوهستان،دمیلک و ... نام برد این شهرستان را که تحصیل کرده های بسیار دارد اما غیر بومی های زیادی در این شهرستان شاغل هستند که کم لطفی به بومی های این دیار است .شهرستان بزرگ رودبار با مردمان بزرگ و نجیبش از محرومیت های بسیار رنج می برد که باید اقدامی صورت گیرد.


بخش های دیگر رودبار را نهضت آباد و زهکلوت هستند که پیشرفت های قابل ملاحظه ای در این چند سال اخیر داشته اند اکنون زهکلوت شهر می باشد و دارای شهرداری و ساماندهی می باشد با حدود ۶۰۰۰ نفر جمعیت شهری و ۴۵۰۰۰ جمعیت روستایی که اکثریت را در بر می گیرد اغلب مردم این شهر کوچک بلوچ هستند شغل اغلب ان ها دامپروی می باشد .


شهرستان رودبارجنوب پتانسیل های بسیاری برای سرمایه گذاری دارد.

 • باید نسبت به احتمال استان شدن جیرفت تجدید نظر شود زیرا جنوب کرمان که شش شهرستان دارد مخالف این عقیده است زیرا از نظر فاصله دور و لهجه زبان و پوشیدن لباس مغایرت دارد با شهرستان های دیگر *

== تقسیمات کشوری == دهستان حیدراباد(طایفه نارویی و سنجری و نجنو و...) دهستان

مظفراباد( طایفه زابلی و ناروئی)
 • بخش جازموریانطایفه های بامری ، سابقی وفرامرزی از سرشناس ترین طوایف جازموریان می باشند.
  • دهستان چاه احمد (سیه کهور). منطقه عصابرها
  • دهستان خیرآباد (دامداری) طایفه ناروئی گنگزار ی بخش مرکزی شهرستان رودبار جنوب]]
  • دهستان رودبار (رودبار جنوب)
  • دهستان دشت مهران
  • دهستان نهضت آباد (رودبار جنوب)
  • چاه حسن (جنب پمپ بنزین اخلاقی)
  • روستای شاه اباد ( سادات.فلاحی،عصابرهرنه،اکبری)
 • بزرگترین شهرک ،شهرک انقلاب و کوچکترین شهرک صدر

منابع[ویرایش]

 1. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.