قلعه‌گنج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از قلعه گنج)
پرش به: ناوبری، جستجو
قلعه‌گنج
کَهن
کشور  ایران
استان کرمان
شهرستان قلعه‌گنج
بخش محمد آباد
نام(های) قدیمی کلات گنج
سال شهرشدن ١٣٧٢
مردم
جمعیت ۱۲٫٦٦٣ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ٤٥٠
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ٢٧
میانگین بارش سالانه ٢٠٠
روزهای یخبندان سالانه ٢ روز
اطلاعات شهری
شهردار سیدرضا حسینی
ره‌آورد گندم،خرما،مرکبات
پیش‌شماره تلفنی ٠٣٤
تابلوی خوش‌آمد به شهر

قلعه‌گنج شهری است در استان کرمان در جنوب شرقی ایران. این شهر مرکز شهرستان قلعه‌گنج این استان است. جمعیت این شهر در سال ۱۳٩٠، برابر با ۱۲٫٦٦٣ نفر بوده است[۱].

تاریخچه[ویرایش]

یین تاریخ و قدمت این شهرستان کاری دشوار و شگرف است . تاریخ ان به قبل از اسلام و میلاد مسیح می رسد که در حال حاضر در جای جای تاریخ شواهدی از اقوام ساکن در این شهرستان بدست می آید، آثار بدست آمده از تمدن این منطقه نشانگر قدمت بیش از ۵۰۰۰ سال را نشان می دهد . این شهرستان را می توان از نظر تاریخی جرء تواحی غربی کران دانست و علاوه بر این از قرون قدیم تا امروز قلعه گنج جزء برکات رودبار محسوب می شود، از آنجاییکه ساکنان این شهرستان کوچ و قفص هستند در بسیاری از کتاب تاریخی این شهرستان به خیال قفص معروف بوده است . هم اکنون اقوام پارس،بلوچ،عرب،بختیاری و پرتغالی در این ناحیه زندگی میکنند.

مشخصات[ویرایش]

شهرستان قلعه گنج بین ۳۲ º۲۷ درجه عرضی و ۵۴ º۵۷ و ۵۰ º۵۷ درجه طول جغرافیایی قرار گرفته است، از شمال به شهرستان کهنوج، از جنوب به بندر جاسک، از جنوب شرق به استان سیستان و بلوچستان (شهرستانهای ایرانشهر و نیک شهر)، از شرق به شهرستان رودبار از غرب به منوجان محدود می شود .

مساحت[ویرایش]

مساحت شهرستان ۱۴۲۰۰ کیلومتر مربع معادل ۳/۳ درصد از کل مساحت استان می باشد و فاصله تا مرکز استان ۴۲۰ کیلومتر می باشد .

شهرستان قلعه گنج دارای ۲ بخش مرکزی(محمد اباد) و چاه دادخدا و ۵ دهستان به نامان دهستان رمشک، مارز، چاه دادخدا، قلعه گنج و سرخ قلعه می باشد .

جمعیت[ویرایش]

بر اساس سرشماری عمومی سال ۱۳٩٠ جمعیت شهرستان قلعه گنج ۷٦٣٧٦ نفر می باشد، جمعیت شهری ۱۲٦٦٣ نفر می باشد و جمعیت روستایی ٦٣٧١٣ نفر که ۱۷ درصد جمعیت شهرستان شهری و ۸۳ درصد جمعیت روستایی شهرستان می باشد . جمعیت مردان شهری ۶٣٥٥ نفر و زنان شهری ۶٣٠٨ نفر، وجمعیت مردان روستایی ٣١٢٤٩ نفر و زنان روستایی ٣٢٤٦٤ نفر تشکیل می دهند .

زبان[ویرایش]

در تقسیم بندی گویش های مختلف این شهر باید اینطور گفت که؛ مردم به زبان فارسی ، بلوچی و محلی خود (تقریبا تلفیقی از گویش بندری و زبان بلوچی) صحبت میکنند.

وضعیت آب و هوایی و شرایط جوی[ویرایش]

آب و هوای شهرستان قلعه گنج گرم و نیمه مرطوب و بیابانی می باشد و در سالهای اخیر به علت کاهش بارندگی شاهد خشکسالی بوده‌ایم . حداکثر و حداقل دما ٦٨ و ۲ درجه می باشد .

رودخانه های شهرستان[ویرایش]

۱- رودخانه پاسبین از کوههای ده در و اسلام آباد سرچشمه می گیرد و به جلگه جازموریان می ریزد .

۲- رودخانه سورگاه که از از کوههای درباغ سرچشمه و به جازموریان می ریزد .

۳- رودخانه رمشک که از ارتفاعات رمشک سرچشمه می گیرد . لازم به ذکر است هیچگونه رودخانه دایمی در این شهرستان وجود ندارد و فصلی می باشد .

ارتفاعات و کوهها[ویرایش]

۱- ارتفاعات کشیت با ارتفاع ۱۷۰۰ متر در ۱۵ کیلومتری غرب شهرستان .

۲- ارتفاعات دستجرد با ارتفاع ۲۰۰۰متر در ۱۰ کیلومتری غرب شهرستان .

۳- ارتفاعات پایی میخ با ارتفاع ۶۰۰ متری در ۱۴ کیلومتری جنوب شرق شهرستان .

۴- ارتفاعات ماند با ارتفاع ۱۰۰۰ متری در ۶۰ کیلومتری جنوب شهرستان .

جنگلها و مراتع[ویرایش]

مناطق جنگلی به طول ۲۵۰ کیلومتری در شمال شرقی قلعه گنج از روستای آهوان شروع و تا جلگه چاه هاشم، دلگان، رودبار و جازموریان منتهی می شود .

وضعیت اقتصادی شهرستان[ویرایش]

به علت نبود هیچگونه معادن و کارخانجات و مراکز مهم اقتصادی در این شهرستان عمده مردم به کشاورزی و دامداری مشغول می باشند .

اکثر مردم به کشت محصولات سالانه اختصاص دارد و محصولات عمده زراعی شهرستان راگندم، ذرت، هندوانه، گوجه فرنگی، خیار و مرکبات نظیر خرما و پرتقال تشکیل می دهد .

وضعیت اجتماعی[ویرایش]

از نظر اجتماعی مردم شهرستان مردمی خونگرم، اجتماعی، دارای آداب معاشرت در سطح مطلوب هستند ، و زنان عمدتا دارای پوشش جنوبی هستند.

منطقه آزاد[ویرایش]

پیش از ارائه پیشنهاد استاندار کرمان مبنی بر راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی قلعه گنج ، مهندس اکبر ترکان دبیر شورای هماهنگی مناطق ازاد ویژه اقتصادی با کلیات پبیشنهاد علی رضا رزم حسینی موافقت کرد، و این پیشنهاد را برای انجام مطالعات جامع به محمد سعیدی کیا معاون هماهنگی امور مناطق ارجاع داد. این منطقه از استان دارای ظرفیت های فراوانی در زمینه معادن تیتانیوم وسنگ های ساختمانی می باشد . که پیشنهاد شده است به منظور فراوری این محصولات وراه اندازی صنایع جنبی منطقه ویژه اقتصادی قلعه گنج راه اندازی شود .[۲]

منابع[ویرایش]