چنار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
چنار
چنار، Platanus
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاه
راسته: چنارسانان
تیره: چناریان
سرده: Platanus
تنه یک درخت چنار
میوه و برگ چنار خاوری

چنار (نام علمی: Platanus) سرده‌ای از درختان بومی نیم‌کره شمالی است. درختان چنار بلند قامت بوده و ارتفاع آن‌ها به ۳۰ تا ۵۰ متر می‌رسد، در پائیز برگ‌های آن‌ها می‌ریزد و معمولاً در کنار جویبارها و زمین‌های مرطوب می‌رویند، هرچند نسبت به خشکسالی مقاومند.

گونهٔ چنار خاوری (Platanus orientalis) در ایران نیز می‌روید و بیشه‌های طبیعی آن دیده می‌شود. درخت چنار از جمله درختانی است که اگر محیط برای آن فراهم شود عمر و رشد زیادی دارد.

بیشتر درختان کهنسال در ایران چنار هستند.

زیبایی خیابان ولیعصر تهران که طولانی ترین خیابان تهران، ایران و خاورمیانه است، نیز به وجود درختان چنار فراوان در دو طرف آن است. همچنين از ساليان گذشته درخت چنار به عنوان يکی از درختان بومی تبريز محسوب می شد و در پيوستگی دو سوی بيشتر خيابانها و پارکهای بافت قديم کلانشهر تبريز پس از درختان سپيدار و نارون به تعداد زيادی درخت چنار وجود داشت اما امروزه به وارون دهه های سپری شده ديگر در سطح خيابانها و محيط پيرامون پارکهای کلانشهر تبريز درختان چنار آنچنانی باقی نمانده ، يک نمونه از قطع بی رويه درختان چنار در تبريز مربوط است به نابودی گسترده درختان چنار تناور و ديرپای واقع در بلوار ديرينه قدمت دانشگاه تبريز، بطوری که جمعيت چناران اين بلوار قدمت دار به کمتر از نصف رسيده http://www.isna.ir/fa/news/92032918028 اکنون کهنسال ترين درختان چنار تبريز با قدمت بيش از 300 سال در پيوستگی چهارسوی استخر بزرگ پارک شاهگلی قرار دارند و پس از دو منطقه بلوار دانشگاه و خيابان امام تبريز ، درختان چنار منطقه نظامی خيابان حافظ تبريز نيز در معرض نابودی قرار دارند. همچنين يکی از ديرينه ترين و کهنسال ترين درختان چنار ايران در شهرستان اسکو واقع شده، بنابه اسناد و شواهد موجود و با بررسی های صورت گرفته ديرينگی و درازای زيست کهنه چنار پهناور و بلند شهرستان اسکو به بيش از 1200 سال می رسد http://farsnews.com/printable.php?nn=13901204000389

منابع[ویرایش]

  • ایران را سبز کنیم - انتشارات پونه