جبالبارز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جبالبارز
کشور ایران
استانکرمان
شهرستانجیرفت
بخشجبالبارز
نام(های) دیگرمحمدآباد مسکون
نام(های) پیشینمحمدآباد مسکون[۱]
سال شهرشدن۱۳۷۵ خورشیدی
مردم
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۲۰۲۴ متر از سطح دریا
اطلاعات شهری
ره‌آوردمیوه جات سردسیری
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۳۴

جبالبارز شهری است کوهستانی و سردسیر در استان کرمان که در شمال شرقی شهرستان جیرفت واقع شده است. فرشيد كريمي ملقب به فرشيد بيله سياه در آنجا سكونت ميكند

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

محمد آباد مسکون مرکز بخش جبالبارز شهرستان جیرفت است. مرکز بخش جبالبارز تا سال ۱۳۷۵ تحت عنوان روستای محمدآباد مسکون و پس از آن به نام شهر جبالبارز نامیده شد.[۱] بخش جبالبارز در حدود ۴۶ کیلومتری شمال شهر جیرفت و در راه اصلی جیرفت - کرمان و در خاور بخش جبال‌بارز قرار دارد.

موقعیت اقلیمی[ویرایش]

این شهر در دامنه غربی رشته کوه بارز واقع است و با کوه‌های گودِ سرخ از شمال باختری، بُنه رَمی از سوی خاور، و سروتمین از جنوب خاوری احاطه شده‌است. رود سقدر در جنوب شهر جریان دارد. آب و هوای شهر معتدل و متمایل به سرد است. در جنوب شهر، چند معدن و در اطراف شهر چشمه‌های آب گرم وجود دارد.[۲]

ویژگی‌های انسانی[ویرایش]

اهالی جبال بارز شیعه دوازده امامی هستند و به فارسی با لهجه جبال بارزی گویش می‌کنند.[۳] نام جبالبارز ترجمه عربی نام اصلی فارسی منطقه یعنی «کوه‌های پارچ» است.

آبشار سرندکوه[ویرایش]

آبشار سرندکوه، با حدود ۱۷۷ متر ارتفاع در منطقه جبال‌بارز واقع شده‌است.[نیازمند منبع]

منابع[ویرایش]

بختیاری، سعید (۱۳۸۳ خورشیدیاطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، شابک شابک: &#۸۲۰۶;ISBN ۹۶۴-۳۴۲-۱۶۵-۱&#۸۲۰۷; مقدار |شابک= را بررسی کنید: invalid character (کمک) تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ پورتال علمی مهندسی آب ایران، بازدید: ژوئن ۲۰۱۰.
  2. فرهنگ جغرافیائی آبادی‌ها، ج ۱۱۵، ص ۲۱۲.
  3. دانشنامهٔ جهان اسلام، سرواژهٔ جبال بارز.