معجم البلدان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مُعجَم البُلدان کتابی است در جغرافیا نوشته ابوعبدالله یاقوت حموی رومی بغدادی، متولد ۵۷۴ ق. وی جغرافی‌دان و تاریخ‌نویس مشهور و یکی از علما و فلاسفه و جغرافی‌دانان قرن هفتم هجری قمری است. مُعجَم اَلبُلدان کتابی است گران‌مایه به شهادت بسیاری از جغرافی‌دانان و دانشمندان و خاورشناسان. در این مورد مورخ روسی فِرین می‌نویسد، کتاب: مُعجَم البُلدان تصنیف دانشمند بزرگ عرب یاقوت حَمَوی یکی از پربارترین کتاب‌های عصر خود بوده‌است. همچنین مورخ و تاریخ‌نویس مشهور ابن خلکان می‌نویسد که کتاب معجم البلدان کتابی است بسیار مفید، و نویسنده آن از همت والایی برخوردار بوده‌است و کتابی بسیار نفیس تقدیم به جامعه نموده است. نیز در این مورد مستشرق وسنکونسکی می‌گوید: یاقوت حَمَو» یکی از نوابغ عصر خود بود و کتابی گران‌مایه و ارزشمند از خود برجای گذاشت.

کتاب مُعجَم البُلدان در میزان دانشمندان[ویرایش]

از دانشمندان و محدثان عصر نو که از اهمیت این کتاب سخن گفته‌اند، و یکی از کتاب‌های ارزشمند شمرده‌اند، می‌توان از چند تن از مشهورترین و معروفترین آنان نام برد که عبارت‌اند از:

همچنین دکتر عمر کحاله در کتابش التاریخ و الجغرافیة فی العصور الاسلامیة می‌گوید که کتاب مُعجَم البُلدان یکی از کامل‌ترین کتاب‌هایی است که در وصف جغرافیا و تاریخ جهان‌گردی و گردشگری تصنیف شده‌است. در این مورد نیز دکتر مصطفی السقا در کتابش مُعجَم ما اِستَعجَم می‌نویسد که کتاب مُعجَم البُلدان گنجینه‌ای است از علم و ادب و آثار ممالک و مسالک، و عظیم‌ترین مَعاجم گردشگری آن دوران است. ناگفته نماند که کتاب مُعجَم البُلدان به چند زبان زنده دنیا ترجمه شده‌است.

در این کتاب به تاریخچه و ریشه زبانی و تاریخ مکان ها و قوم ها اشاره شده است به طور مثال در مورد لرها نوشته شده است : گروهی از کردها در کوه های میان اصفهان و خوزستان و این نواحی بدیشان شناخته آید و بلاد لر خوانند و هم لرستان و لور گویند. رجوع به این دو کلمه شود که خود نژاد قوم لر را مشخص میکند [۱]

منابع[ویرایش]

  • الحموی، یاقوت، ابوعبدالله، مُعجَم البُلدان، دارالکتب العلمیة، بیروت، لبنان، جلد هفتم، چاپ سال ۱۹۹۰ م (به عربی).
  • [۱] متن عربی معجم البلدان