شهرستان فهرج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شهرستان فهرج
محل شهرستان فهرج در نقشهٔ استان کرمان
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان کرمان
مرکز فهرج
نام‌های پیشین پهره فهره پوره
سال شهرستان شدن ۱۳۸۸
مردم
جمعیت ۶۸٬۰۳۸ نفر (۱۳۹۰)
مذهب حداکثر شیعه حداقل سنی
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۳۰
بارش سالانه شهردار=مهدی قائمی
داده‌های دیگر
فرماندار فراقی
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۴

شهرستان فهرج یکی از شهرستان‌های استان کرمان است اب و هوای این شهرستان در تابستان گرم و خشک و در زمستان سرد وخشک است دمای هوا در تابستان گاهی به ۵۰درجه هم میرسداما همین اب و هوا باعث شده فهرج یکی از قطب‌های تولید خرمای مرغوب مضافتی باشد از دیگر تولیدات کشاورزی این منطقه مرکبات. است شاید یکی از ضعف‌های این شهرستان اتکا کردن به کشاورزی تک محصولی خرماست نبود صنایع تبدیلی خرما در منطقه نیز به شدت احساس می‌شود از نظر تاریخی می‌توان به میل نادر اشاره کرد که تنها اثر ثبت شده ملی در این شهرستان است این اثر در دوران سلجوقیان ساخته وسپس به دستور نادر شاه بازسازی شده بافت شهری فهرج نیز بافتی شطرنجی است این شهر از شمال به کویر لوت جنوب به شهرستان ریگان شرق به استان سیستان و بلوچستان وغرب شهرستان بم محدود می‌شود بستر رودخانه خشکیده تنها زیستگاه طبیعی این شهرستان است[۱]

وجه تسمیه[ویرایش]

فهرج در طول تاریخ به اسامی مختلفی معروف بوده (بوره، پوره، پره، پهره، فهره، پهرگ) به طوری که ابتدا پرّه یا پهره خوانده می‌شد و بر طبق گفته مطلعین بومی پره یعنی کناره و محل پرت و چون شهر یا آبادی فهرج در کنار سرزمین کرمان واقع شده بود و نسبت به مرکز سرزمین کرمان محل پرتی بوده و به همین دلیل به پرّه معروف می‌گردد.

بعد از حمله افغان‌ها و بلوچ‌ها تبدیل به پهرگ و بعد از ورود اعراب به ایران به دلیل عدم وجود حرف پ و گ در زبان عربی به تدریج به فهرج تبدیل شده است.

فهرج در زمان ساسانیان[ویرایش]

در زمان خلیفه دوم و پس از شکست یزدگرد ساسانی از لشگریان مسلمان، خلیفه دوم عده‌ای را به فرماندهی هویط ابن هانی، خواهرزاده علی بن ابی طالب، برای دستگیری یزدگرد راهی ایران می‌کند. در طبس نیز عده‌ای از این افراد کشته می‌شوند که مقبره آنان در طبس امروز زیارتگاه است.

باقیمانده آنان به منطقه فهرج می‌رسند و اهالی زرتشتی این منطقه را دعوت به پذیرش اسلام یا پرداخت جزیه می‌کنند. برخی زرتشتیان با یهودیان روستاهای دیگر متحد می‌شوند و شبانه بر مسلمانان هجوم می‌برند و آنان را قتل‌عام می‌کنند که از جمله کشته شدگان این واقعه در صدر اسلام، هویط ابن هانی، عبدالله سلام، عبدالله ابن رواحه و عبدالله ابن تمیمی هستند و مقبره هویط ابن هانی امروز در این منطقه مبدل به زیارتگاه شده است. همچنین محمدکریم پیرنیا، معمار و محقق و مورخ معماری معتقد است قدیمی‌ترین مسجد ایران در این منطقه واقع شده است.[۲]

تقسیمات کشوری[ویرایش]

این شهر حدوداً ۲۵۴کیلومتر با مرکز استان فاصله دارد

منابع[ویرایش]

شهردار مهدی قائمی