موزائیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از معرق)
پرش به: ناوبری، جستجو
بخشی از موزائیک کاخ شاپور یکم در بیشاپور

تصویری که با چیدن منظم و هموار قطعات کوچک سنگ‌های رنگی یا سفال در کنار هم ساخته می‌شود موزائیک یا پاره‌چین[۱] می‌نامند.

پاره‌چین یکی از رشته‌های صنایع دستی است.

همچنين موزاییک یکی از پر کاربردترین مصالح ساختمانی می‌باشد. موزاییک در اروپا و بخصوص آلمان و ایتالیا بسیار مورد استفاده می باشد. موزاييک سنتي کفپوشی است متراکم ، در حقيقت يک جور بتن است که تراکم خود را يا از طريق فشار پرسی (موزاييك پرسي) و يا از طريق لرزش (موزاييك ويبره‌اي) به دست می آورد و از ماسه ، سيمان ، سنگ دانه، پودر سنگ و آب در ابعاد و طرحهای گوناگون توليد مي‌شود.

موزاييك حياطي[ویرایش]

جهت موزاييك كاري ساختمان از موزاييك حياطي استفاده مي‌شود. انواع موزاييك حياطي رايج در ايران به شرح زير مي‌ باشد.

موزاييك سنتي[ویرایش]

موزاييک سنتي کفپوشی است متراکم ، در حقيقت يک جور بتن است که تراکم خود را يا از طريق فشار پرسی (موزاييك پرسي) و يا از طريق لرزش (موزاييك ويبره‌اي) به دست می آورد و از ماسه ، سيمان ، سنگ دانه، پودر سنگ و آب در ابعاد و طرحهای گوناگون توليد مي‌شود. به طور کلی موزاييک سنتي از دو سطح تشکيل شده است:

  1. لايه رويه و يا رنگ موزاييک: اين لايه که رويه موزاييک را تشکيل می دهد و در آن از پودر سنگ، سيمان، آب و از ترکيبات دانه بندی شده و رنگی استفاده شده است.
  1. لايه زيرين يا نارين: اين لايه از موزائيک دارای ضخامت بيشتری نسب به لايه رويه میباشد و نقش تحمل فشار را بر عهده دارد و از سيمان ،آب و ماسه تشکيل شده است.

موزاييك پليمري[ویرایش]

موزاييک پليمري کفپوشی است فوق متراکم ، در حقيقت يک جور بتن خود متراكم (SCC) است که تراکم خود را از طريق فرآيند پليمريزاسيون (رزين سنگ مصنوعي و يا رزين پليمري) و از طريق لرزش روي ميز ويبره به دست می آورد و از ماسه ، سيمان ، سنگ دانه، رزين سمنت پلاست (فوق روان كننده پلي كربوكسيلات) ، رنگدانه‌هاي شيميايي و آب  در ابعاد و طرحها و رنگهاي متنوع توليد مي‌شود.

نكته قابل توجه در موزاييكهاي پليمري ، مقاومت بسيار خوب آنها در شرايط يخبندان مي‌باشد كه دليل آن جذب آب پايين  (کمتر از 3 درصد) و تراكم زياد آنها مي‌باشد. 

  در جدول زير برخي از مشخصات فيزيكي و مكانيكي موزاييكهاي پليمري ارائه شده است:

پارامتر موزاييك پليمري "درنيكا سنگ"
مقاومت فشاري kg/cm2  1000- 600
مقاومت كششي kg/cm2 150-60  
مقاومت سايشي g/cm2 كمتر از 4/0
مقاومت دمايي cycles 500
جذب آب % كمتر از 3
دانسيته kg/m3 2200   

موزاييك واش بتن يا موزاييك شسته[ویرایش]

واش بتن یا موزاییک شسته (بتن شسته) نوعی کفپوش بتنی است ، که از ترکیب سیمان، ماسه ، سنگ دانه‌های طبيعي ، آب و افزودنی های بتن مانند فوق روان کننده های پلي کربوکسیلاتی در رنگ های متنوع تولید می گردد.  استفاده از فوق روان کننده های پلي کربوکسیلاتی در طرح اختلاط واش بتن باعث افزايش مقاومت فشاري و خمشي (بدليل امكان كاهش نسبت آب به سيمان) و كاهش جذب آب (بدليل تراكم بالاتر) مي‌گردد.  همچون موزاييكهاي پليمري مي‌توان واش بتنهايي كه در فرآيند توليد آنها از فوق روان كننده‌هاي پلي كربوكسيلاتي استفاده مي‌شود را واش بتن پليمري ناميد.

پاره‌چین[ویرایش]

پاره‌چین سازی در ایران از صده ۶ هجری و دوره سلجوقیان با ساخت کاشی معرق پیشرفت کرد و در سده هشتم کامل‌تر و ظریف‌تر شد. در سده نهم و دهم هجری نیز رشد بسیار زیادی کرد. شهرهای اصلی پاره‌چین سازی در این دوره اصفهان، یزد، کاشان، هرات، سمرقند و آران و بیدگل بودند.

هنر موزائیک از دیرزمان شناخته شده بود و تا به امروز نیز کاربرد دارد. در میانرودان و مصر باستان نوعی موزائیک در اندازه‌های کوچک و برای مصارف تزئینی و زینتی ساخته می‌شد ولی رومیان آن را چون یک قالب هنری همپایهٔ دیوارنگاری به کار می‌بردند. صنعت موزاییک سازی توسط هنرمندان صدر مسیحیت ادامه یافت و در اوایل قرون وسطی به خصوص در قلمرو امپراتوران بیزانسی به اوج شکوفایی خود رسید. (مثلاً موزاییک‌های کلیسای سان وتیله در راونا)

در دائرةالمعارف هنر (نوشته رویین پاکباز)، در تعریف پاره‌چین چنین آمده‌است: پاره‌چین (موزائیک Mosaic) طرح پیک نما یا انتزاعی ساخته شده از قطعات سنگ، شیشه، سفال، چوب رنگین بر روی دیوار، سقف، زمین و غیره‌است.

انواع پاره‌چین
بخشی از هنر موزائیک اثر آنتونیو گائودی در بارسلون.
پاره‌چین در ایران

در بعضی از منابع به اشتباه گفته شده‌است که پاره‌چین چوب برگرفته از کاشی پاره‌چین است و پاره‌چین در ایران از هند وارد شده‌است. در حالیکه در سبک هندی چوب زمینهٔ کار یک تکه‌است و به علاوه جنس چوب از فوفل است.. شیوه‌ای کار در سبک هندی به این شکل است که ابتدا طرح را بر روی چوب پیاده کرد و سپس شکل‌ها را بریده و بعد با تکه‌های مختلف چوب پر می‌کنند.

طبق آخرین کاوش‌هایی که در شهر سوخته واقع در زابل انجام گرفته‌است، شانه‌ای پیدا شده‌است که بر روی آن گلی با تکه‌های چوب کار شده‌است. این شانه متعلق به ۵۰۰۰ سال پیش است. پیدا شدن این شانه دلیلی بر بطلان دو نظریه یادشده می‌باشد. علاوه بر این طرح گل روی شانه با طرح گلی که بر روی سفالینه‌ها کشف شده‌است یکی می‌باشد که نشان می‌دهد شانهٔ یافت شده نمی‌تواند از جایی وارد ایران شده باشد.

معرق چوب[ویرایش]

تعریف:قرار گرفتن چوبهای رنگی در کنار هم و به وجود آوردن شکل مشخص را معرق می‌گویند. معرق چوب تلفیقی از انواع چوبهای خودرنگ و موادی مثلاً استخوان، صدف، روی، عاج، خاتم که روی سطح چوب نقشی را به وجود می‌آورد. مواد و مصالح مورد نیاز در ساخت معرق چوب موادی که به کارمی رود به دوگروه چوبی وغیر چوبی تقسیم می‌شود. الف) مواد و مصالح چوبی درمعرق چوب از انواع چوب‌های خودرنگ که شامل:عناب، نارنج، گردو، سنجد، زبان گنجشک، راش، گلابی، فوفل، وغیره، ب) مواد غیر چوبی:هنرمند معرق کار طبق سلیقه خود و طرح مورد نظر از موادی مانند استخوان، صدف، عاج، خاتم، مس، برنج، فیبرهای مصنوعی، به کارمی برند. لوازم موردنیاز معرق شامل (میزکار، اره‌مویی، کمان اره، چوبسای، چکش، میخ کش، میخ سایه، تیزک، رنده، تخت پیشکار) و طرز ساخت آن۱-رنگ‌بندی:طرح مورد نظر را با توجه به جنس، رنگ، بافت مصالح مورد استفاده بروی کاغذ نازک می‌کشند سپس آن را روی چوبی سه لایه از جنس چوب فوفل یا رزبا میخهای سوزنی روی زمینه کار نصب می‌کنند. بعد از آن به ترتیب علامت گذاری و خرد کردن طرح، برش کاری، جفت و جور کردن، پر کردن زمینه باچوب، پولیستر کاری، این رشته هم مثل منبت در اکثر شهرهای ایران رواج دارد.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان: دفتر نخست تا چهارم، ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۵
  2. ناشر=سید حبیب حسینی، هادی بهنود، غلامحسین براتعلی، |سال=1353صفحهٔ 170