خانوک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خانوک بر ایران واقع شده‌است
خانوک
خانوک
کشور  ایران
استان کرمان
شهرستان زرند
بخش مرکزی
سال شهرشدن 81
مردم
جمعیت ۴۰۰۰ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۵۵۵ متر
اطلاعات شهری
شهردار مهدی اسدی خانوکی
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۴۲۴۳۲۰۲۶۶ - ۰۳۴۲۴۳۲۰۲۳۷
وبگاه شهرداری خانوک
شناسهٔ ملی خودرو ایران ۶۵ - ط

خانوک شهری است در استان کرمان ایران. شهر خانوک در بخش مرکزی شهرستان زرند قرار دارد. شهر خانوک با آب و هوای سردسیری در جنوب شهرستان زرند قرار دارد و فاصله آن تا مرکز استان ۶۰ کیلومتر می‌باشد. خانوک از سمت شمال به ریحان‌شهر، از جنوب به توابع چترود، از شرق به رشته کوه معروف به کوه‌های کوهبنان و از غرب به جلگه حاصلخیز شهرستان زرند منتهی می‌شود.

قدمت خانوک[ویرایش]

با توجه به سنگ‌های قبوری که رو به بیت المقدس در شهر خانوک یافت می‌شود، می‌توان گفت: قدمت تاریخی این شهر به قبل از اسلام باز می‌گردد. همچنین برخی از بقایا و آثار ساختمان‌های قدیمی مانند تکایاو مسجد جامع شهر و... نشان‌دهندهٔ قدمت بلند تاریخی این شهر است. در برخی منابع تاریخی اینچنین آمده: «... وجود قبرستان‌های قدیمی که به قبرستانهای (گبری) معروف است وکشف سنگ نوشته‌های قدیمی، موید قدمت تاریخی خانوک است و حتی بر اساس نبشته‌های بعضی از سنگ‌ها که نشانگر عمران وابادانی شهر بوده، قدمت خانوک را به قبل از اسلام می‌رساند. از آثار تاریخی خانوک می‌توان به باقی‌مانده آثار قلعه‌ها در بالای کوهی در جوار قنات اشاره نمود حمام قدیمی و آسیاب آبی گواه عمران وآبادانی شهر خانوک در قدیم است.

خانوک در لغت‌نامه دهخدا[ویرایش]

خانوک (اِخ) دهی است از دهستان حتکن بخش زرند شهرستان کرمان. واقع در۲۵ هزارگزی خاوری زرند و ۱۸ هزارگزی شمال راه فرعی زرند - کرمان، ناحیه‌ای است کوهستانی و سردسیر. دارای ۸۷۴ تن سکنه که شیعی مذهب و فارسی زبانند. این ده از قنات و چشمه مشروب می‌شود؛ و محصولاتش غلات و میوه جات است. اهالی بکشاورزی گذران می‌کنند. صنایع دستی آن‌ها قالی بافی با نقشه‌است. راه آنجا فرعی می‌باشد. این ده مولد برق کوچکی دارد. (فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۸).

نام و نشان و طوایف خانوک[ویرایش]

درمورد وجه تسمیه شهر خانوک براساس مدارکی[نیازمند منبع] که وجود دارد و آنچه دراذهان وگفتار مردم گفته می‌شود، می‌توان گفت: واژهٔ خانوک به معنای «چشمه سار» یا جایی که چشمه آب زیاد دارد، آمده‌است و از ترکیب دو عبارت «خان» به معنی چشمه وصفت «وک» به عنوان پسوند-نسبت-که به دنبال آن آمده، می‌باشد. در خانوک طوایف و خانواده‌های سرشناس بسیاری وجود دارد که می‌توان به برخی از آن‌ها همچون، خانواده‌ها و فامیل‌های انصاری، عرب‌نژاد، اسدی، مهدوی نام برد.[نیازمند منبع]

شخصیت ها و مشاهیر خانوک[ویرایش]

 • سیدمحمد باقر مهدوی خانوکی:

روحانی و سیاستمدار اصولگرا وی دو دوره نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی بود و در سالهای پایانی عمرش در دفتر سید علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی فعالیت می کرد

(زاده زرند، استان کرمان) روحانی و سیاستمدار اصلاح طلب ایرانی، دبیر اجرایی تشکل سیاسی اصلاح طلب مجمع روحانیون مبارز و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است. او معاون پارلمانی سابق و معاون حقوقی سابق رئیس‌جمهور ایران است.

روحانی و مفسر قران و سیاست‌مدار ایرانی عضو مجمع روحانیون مبارز است. او ریاست موسسه تنظیم و نشر آثار روح الله خمینی و دبیری ستاد بزرگداشت روح‌الله خمینی را نیز برعهده دارد و در زمان حیات روح‌الله خمینی رهبر جمهوری اسلامی ایران عضو دفتر وی بود.

 • مهدی عرب پور:

رییس سابق سازمان تبلیغات اسلامی استان کرمان و امام جمعه موقت کرمان اصولگرا و رییس هیات نظارت بر انتخابات استان کرمان

 • سیداحمد فخرمهدوی:

روحانی شاعر و منبری خوش صدا و عالم و از چهره های برجسته شهر خانوک وی در سال 1385 بر اثر کهولت سن درگذشت

شاعر، نویسنده و روزنامه نگار اصلاح طلب و اهل خانوک است تخلص ادبی وی عاکف می باشد و هم اکنون کارمند استانداری کرمان است. از جمله آثار ادبی او می توان به فلوکستین بیست و خلسه عشق اشاره کرد

 • حمید انصاری :

وی از محققین و نویسندگان خانوک بوده و دارای مدرک کارشناسی ارشد در سال 1367 در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه تربیت مدرس و دارای مدرک دکتری در سال 1387 در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی, از دانشگاه تهران است

هنرها وصنایع دستی خانوک[ویرایش]

از هنرهای دستی شهر خانوک که در گذشته رایج بوده، می‌توان به صنعت کفش وگیوه وتخت کفش اشاره نمود. بهترین کفشی که در خانوک تولید می‌شده به نام اجیده‌ای معروف بوده و همچنین پارچه بافی پنبه پاک کنی ونخ ریسی وبافت پارچه‌ای به نام کرباس و چادرشب نیز از هنرهای دستی قدیم خانوک به‌شمار می‌رفت. قالی بافی یکی دیگر از هنرهای مردمان این منطقه بوده که هنوز هم برخی از خانواده‌ها به این امر مبادرت می‌ورزند. صعنت آهنگری نیز یکی از صنایع دستی وهنرهای مردمان این مرز و بوم و خطهٔ شهیدپرور است؛ که برخی از ابزار و آلات باقی‌مانده از آن زمان، نشان و گواه محکمی بر این مدعاست.

موقعیت جوی، جغرافیایی و کشاورزی خانوک[ویرایش]

خانوک شهری کوهستانی با آب وهوای سردسیری وارتفاع ۱۵۵۵متر از سطح دریا در فاصله ۶۵ کیلومتری استان کرمان قرار دارد. مساحت حریم شهر خانوک شانزده میلیون ششصد و شش هزار متر مربع است که جمعیتی بیش از ۴۰۰۰ نفر را در خود جای داده‌است. فرآورده‌های عمدهٔ کشاورزی در گذشته گندم وصیفی‌جات بوده‌است، امروزه علاوه بر پسته، انار نیز از محصولات عمدهٔ این منطقه‌است. قلعه‌ای که آثار آن بربالای کوهی در جوار قنات خانوک وجود دارد و به استناد گفته هایی-که سینه به سینه از نیاکان به ارث رسیده-راهی امن نیز برای دسترسی به آب قنات در زیر زمین و در دل کوه حفر و به درون قلعه راه داشته‌است. این قنات موجب سرسبزی و منبع آبرسانی به باغات و صحرای بزرگ خانوک است. عمدهٔ کشاورزی مردمان این شهر از ناحیهٔ آب این قنات اداره می‌شود.

هیاتهای مذهبی و فعالیت های فرهنگی خانوک[ویرایش]

 • هیات تعزیه خوانی به مسوولیت عباس اسدی خانوکی
 • هیان کفن پوش عباسیه به مسوولیت محمدحسین مهدوی خانوکی
 • هیات شهدای خانوک به مسوولیت حسین اسدی خانوکی
 • هیات علی اکبر خانوک به مسوولیت یدالله عرب نژاد خانوکی
 • هیات فاطمیه خانوک به مسوولیت محمدعلی عرب نژاد خانوکی
 • هیات محبین اهلبیت به مسوولیت مصطفی عربپور داهویی
 • دارالقران فاطمیه خانوک به مسولیت عفت مومنی

نشریه خانوکیان و چشمه ساران[ویرایش]

 • در خانوک در سال های 85 تا 96 دو نشریه بنامهای خانوکیان و چشمه ساران منتشر می شد که می توان از آنها بعنوان اولین رسانه کاغذی شهر خانوک نام برد این نشریات به مدیرمسوولی محمدعلی عربنژاد و تحت نظارت خبرگزاری خانوک که آن روزها در فضای سایبری فعال بود منتشر می شد[نیازمند منبع]

منابع[ویرایش]

 • بختیاری، سعید. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران. چاپ یکم. تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خورشیدی. شابک: ‎ISBN 964-342-165-1‏. 
 • شهرداری خانوک

پیوند به بیرون[ویرایش]