بخش یزدان‌آباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

شهرستان یزدان آباد یکی از شهرستان های شمالی استان کرمان ایران است.[۱]

تقسیمات کشوری[ویرایش]

 • شهرستان یزدان آباد
  • بخش یزدان آباد
  • دهستان جلال آباد
  • دهستان شعجره
  • دهستان سیریز
  • دهستان یزدان آباد

شهر: یزدان شهر

جمعیت[ویرایش]

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان یزدان آباد در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۵۹۶۲ نفر بوده است.[۲]

پانویس[ویرایش]

 1. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.
 2. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲. 

از نام های قدیم یزدان آباد میتوان به بهمنان ( نام گلی زرد که در این منطقه می رویید) و یزدآباد اشاره کرد. آثار تاریخی بخش یزدان آباد : چهار برج قدمت 250 سال، برج شاهرخ خان،برج مکعبی قدمت100 سال ، برج و خانه عبدالله خان قدمت 150، حمام قدیمی خالق آباد قدمت 200 سال قاجاریه ، قلعه دختر بر فراز کوه حصن آباد ، محله های قدیمی روستای حصن آباد ، مقبره پیر حصن ،قلعه روستای سنگ ، قلعه های روستای شعبجره ، برج دهستان جلال آباد امامزاده شهید بهالدین ، پارک طبیعی کوهستان طبیعت یزدان آباد: این منطقه دارای آب و هوایی گرم و خشک است . در ارتفاعات این بخش مناطق خوش آب و هوایی ازجمله منطقه تفریحی آبادامام علی (ع) و روستاهای محمدیه ، همسیچ ، دندونوییه و آبرون وجود دارد. از دیگر مناطق طبیعی این شهرستان میتوان به جنگل های تاغ و تپه های شنی اشاره کرد.

معدن و صنایع بخش یزدان آباد : وجود معدن سنگ آهن جلال آباد که یکی از بزرگترین معادن کشور میباشد در این بخش و وجود کارخانجات کنسانتره 4 میلیون تنی و گندله سازی 2.5 میلیون تنی شرکت میدکو در این بخش و وجود چندین معدن دیگر از جمله معادن سادات ، آریاجنوب ، ماه و زمین ، حدید و شعبجره از پتانسیل های این منطقه میباشد.

کشاورزی یزدان آباد : عمده محصول کشاورزی این منطقه پسته می باشد و در نقاطی از این منطقه محصولات دیگری از جمله گندم ، جو ، پنبه و زعفران کشت می شود .

سوغات و غذای محلی : از خوشمزه ترین غذا های محلی این منطقه که میتوان به آن اشاره کرد آب گوشت امام حسینی و کشک مغز پسته اشاره کرد . از سوغاتی های این منطقه میتوان به شیرینیهای سوهان و کلمپه و دست دوزهایی به نام پته اشاره کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

الگو:شهرستان یزدان آباد