مردهک

مختصات: ۲۸°۲۱′۳۴″شمالی ۵۸°۰۹′۴۶″شرقی / ۲۸٫۳۵۹۴°شمالی ۵۸٫۱۶۲۸°شرقی / 28.3594; 58.1628
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مَردِهَک
مَردِک
آبشاری در مجاورت شهر.jpg
کشور ایران
استانکرمان
شهرستانعنبرآباد
بخشجبال‌بارز جنوبی
سال شهرشدن۱۳۸۲ خورشیدی
مردم
جمعیت۲٬۸۷۰ نفر
تراکم جمعیتطولی نفر بر کیلومتر مربع
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۸۸۷ متر از سطح دریا
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه۲۰
اطلاعات شهری
شهردارنادر پایدار
ره‌آوردمرکبات، خرما
مَردِهَک بر ایران واقع شده‌است
مَردِهَک
روی نقشه ایران
۲۸°۲۱′۳۴″شمالی ۵۸°۰۹′۴۶″شرقی / ۲۸٫۳۵۹۴°شمالی ۵۸٫۱۶۲۸°شرقی / 28.3594; 58.1628

مردهک[ویرایش]

مَردِهَک نام شهری است در جنوب استان کرمان و جنوب شرقی ایران. این شهر در شهرستان عنبرآباد قرار گرفته‌است. جمعیت آن بنا بر امار سرشماری نفوس و مسکن که در سال ۱۳۹۵ انجام گرفت، برابر با ۲،۸۷۰ نفر بوده‌است.[۱]

جبال‌بارز جنوبی[ویرایش]

این شهر در مرکز راهبردی بخش جبالبارز جنوبی با 24/000نفر جمعیت واقع شده و دهستان های ( حاجی‌آباد، سعد‌آباد، گرم‌، کوشکمور، تیغ‌سیاه، روداب، زاخت و.. ) با موقعیت خود، در بر گرفته. این موقعیت سبب شده که در طول سالیان یکی از شهرهای مورد توجه برای نمایندگان ادوار مختلف مجلس باشد. تا با جمعیت خود و ساکنین اغلب روستایی نشین، و کمبود امکانات، و نبود اطلاعات کافی در زمینه امور سیاسی، موقعیت خاصی فراهم آورده باشد جهت رسیدن کاندید های مختلف به طمع خویش. و این امر بی تاثیر نیست بر رشد حداقلی شهر که، پس از چندین سال استفاده از پتانسیل شهری هنوز هم در مراحل ابتدایی توسعه قرار گرفته و رشد بیشتر آن نیازمند توجه و تمرکز بیشتری‌است.

موقعیت[ویرایش]

با توجه به گستردگی این شهر و بخش، و پهناور بودن آن دارای پتانسیل های گسترده‌ای از نظر منابع معدنی میشباشد و تا کنون چندین معدن استخراج در ان تاسیس شده. همچنین با دارا بودن پیشینه‌ی کهن، میزبان برادی از امام هشتم، امام رضا است و اثار متعدد تاریخی که در گمنامی روز به روز بیشتر در معرض تخریب هستند آبشار وُروار نیز با ارتفاع بیش از 174 متری که از آن بعنوان بلندترین آبشار کرمان، ایران و خاورمیانه یاد میشود، در مجاورت مردهک مردهک واقع شده‌است.[۲]

زبان و گویش[ویرایش]

مردم مردهک به زبان فارسی و با گویش رودباری و جبالبارزی صحبت می‌کنند. مردهک را از لحاظ زباني مي توان به سه نقطه ،جبالبارزی(جنوبی) ؛گویش رودباری و مرکزي تقسيم نمود. اين دو لهجه در ميان گويشوران به آساني از هم تميز داده مي شوند ، از لحاظ دستگاه فعل مانند فارسي ، بيشتر واژگان آنها با فارسي مشترک و يا تغيير آوياي در آنها صورت گرفته است و تعدادي از لغات رايج ميان آنها مختص همان نواحي مي باشد ، مخصوصا لغاتي که مربوط به سخنگويان تقريبا از اکثر مصادر مردهکی مانند قوانين فارسي رسمي فعل ساخته مي‌شود ، تفاوت عمده در نحوه ساخت فعل و آوردن ضمير ( شناسه ها ) به دنبال فعل مي‌باشد.

سوغات و ره آورد سفر[ویرایش]

در شهر مردهک نیز تعدادی از فراورده‌های صنایع دستی از جمله حصیر (نوعی بافت ریزانداز از برگ های درخت خرما) می‌تواند این شهر محسوب شود. اما از مهم‌ترین فراورده و سوغات مردهک با توجه به فراوانی باغات مرکبات در این منطقه انواع مرکبات است که به سراسر ایران صادر شده. پس از آن خرما، نهال مرکبات و با توجه به گستردگی مزارع زیر کشت، انواع صیفی‌جات و حبوبات نیز که کاشت آن در سالیان اخیر متداول گشته جزو سوغات این شهر به‌شمار می‌روند.

کشاورزی[ویرایش]

با توجه به حاصلخیر بودن خاک و منابع آب نسبتا خوب و عدم فراوانی یا دسترسی به سایر منابع، چرخه های اقتصادی این شهر در هم تنیدگی فراوانی با صنعت کشاورزی دارد. هر ساله سطح زیر کشت قابل توجهی به کاشت انواع محصولات از جمله ( خیار و خیار خاردار، توت فرنگی، فلفل، نهال مرکبات، صیفی‌جات، حبوبات و سایر..) اختصاص داده میشود.

دامداری[ویرایش]

شهر مردهک با دارا بودن منابع بکر و ارتفاعات دست نخورده، در زمینه پرورش دام نیز فعال است در در دشت های حاشیه شهر، هر روزه میتوان چوپانان و دامداران را رویت کرد.به طوری که این امر موجب شده تعدادی از مردم به به کار پرورش دام مبادرت ورزند. و البته این دامپروری بصورت سنتی انجام میگیرد.

آب و هوا[ویرایش]

شهر مردهک از نظر آب و هوا تقریبا دوفصل می‌باشد. آسمان این شهر در اکثر روز های سال آفتابی بوده و همچنین با توجه به موقعیت گرمسیری که دارد، تابستان های گرمی را تجربه میکند. از سالیان دور تا کنون بالاترین دمای ثبت شده برای این شهر در تابستان 48 درجه سانتیگراد بوده و پایینترین دما در زمستان -6 درجه سانتیگراد بوده است. متوسط بارندگی سالانه در منطقه حدود 6 سانتی متر می‌باشد.

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.
  2. ایران‌توریسم[پیوند مرده]، بازدید: نوامبر ۲۰۰۸.