دنیل دنت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
دنیل دنت
Daniel Dennett in Venice 2006.png
Dennett at the Second World Conference on the Future of Science, in Venice, ۲۳ سپتامبر ۲۰۰۶
زادهDaniel Clement Dennett III
۲۸ مارس ۱۹۴۲ ‏(۷۷ سال)
بوستون، ماساچوست، Massachusetts
دوره20th/فلسفه معاصر
منطقهفلسفه غربی
مذهبNone (بی‌خدایی)
مکتبفلسفه تحلیلی
مهمترین علایقفلسفه ذهن
فلسفه زیست‌شناسی
فلسفه علم
علوم شناختی
فلسفه دین
ایده‌های اصلیHeterophenomenology
Intentional stance
Intuition pump
الگوی پیش‌نویس‌های چندگانه آگاهی
Greedy reductionism
تئاتر دکارتی
دانشگاهدانشگاه هاروارد (بی‌اِی)
Hertford College, Oxford (پی‌اچ‌دی)
امضا
دنیل دنت در سال ۲۰۰۸
Dan Dennett in Tahiti.jpg

دنیل کلمنت دِنِت (زادهٔ ۲۸ مارس ۱۹۴۲) فیلسوف، نویسنده و دانشمند شناخته اهل ایالات متحدهٔ آمریکا است. او در زمینهٔ فلسفهٔ ذهن، فلسفهٔ علم و فلسفهٔ زیست‌شناسی، به‌ویژه فرگشت (نظریهٔ تکامل) و علوم شناختی پژوهش می‌کند.

دنت خداناباور[۱] است و از حامیان جنبش روشن‌ها به‌شمار می‌آید.

زندگی شخصی[ویرایش]

دنت بخشی از کودکی خود را در لبنان سپری کرده‌است. پدرش در طول جنگ جهانی دوم مأمور مخفی ضداطلاعات در بیروت بود. در سال ۱۹۴۷ وی پدرش را در یک سانحه سقوط مشکوک هواپیما از دست داد و پس از آن به ماساچوست بازگشت. در سال ۱۹۶۳ او موفق به دریافت مدرک کارشناسی از دانشگاه هاروارد گردید. دنت دکترای خود را از کالج هارتفورد دردانشگاه آکسفورد دریافت کرد. او در آکسفورد شاگرد فیلسوف معروف گیلبرت رایل و در آمریکا شاگرد کواین بود. او هم‌اکنون استاد دانشگاه تافتس است. در سال ۲۰۰۱ جایزه ژان نیکود به وی اهدا گردید. انجمن انسان‌گرای آمریکایی وی را به عنوان انسان‌گرای سال ۲۰۰۴ معرفی کرد.

هم‌اکنون دنت همراه با همسرش در نورث اندوور، ماساچوست زندگی می‌کند. او یک پسر و یک دختر دارد. در سال ۲۰۰۶ تحت عمل جراحی نه ساعته‌ای به دلیل دیسکسیون آئورت قرار گرفت. او سپس از دانشمندان و پزشکانی که با تلاش خود بهبود وی را ممکن کردند سپاس‌گزاری کرد و همچنین هر گونه توبه و برگشت به خدا در بستر مرگ را تکذیب نمود. دنت ذکر می‌کند که هنگامی که دوستان و خویشاوندان او به او گفتند که برای سلامتی او دعا کرده‌اند به سختی جلوی خود را برای پرسیدن این که «آیا برای من بز هم قربانی کردید؟» گرفت.

دیدگاه‌ها[ویرایش]

فلسفه ذهن[ویرایش]

دنت در چندین مکان (مانند «پرتره» در Brainchildren) اظهار داشته‌است که پروژه کلی فلسفی او، از زمانی که در آکسفورد بوده‌است، تا حد زیادی بدون تغییر باقی مانده‌است. او عمدتاً به ارائه یک فلسفه ذهن مبتنی بر تحقیق تجربی اهمیت می‌دهد. او در مقالهٔ اصلی، و محتوا و آگاهی، مسئله توضیح ذهن را برای نیاز به یک نظریه محتوا و برای یک نظریه آگاهی برچیده کرد. رویکرد او به این پروژه همچنان به این تمایز اعتقاد دارد. همان‌طور که محتوا و آگاهی ساختار دو طرفه دارد، او به طرز مشابه، بارش فکری را به دو قسمت تقسیم می‌کند. او بعداً مقالات متعددی در مورد محتوا در موضع ذهنی را جمع‌آوری کرده و نظرات خود را بر آگاهی به صورت یک نظریه متحد در آگاهی توضیح داده‌است. این حجم‌ها به ترتیب گسترده‌ترین دیدگاه‌های خود را تشکیل می‌دهند.[۲]

در فصل ۵ آگاهی، دنت مدل پیش‌نویس چندگانه آگاهی خود را توصیف می‌کند. او بیان می‌کند که "تمام انواع ادراک - در واقع همه انواع فکر یا فعالیت‌های ذهنی - در مغز به وسیله فرایندهای موازی و چندتایی تفسیرشده و سپس در ورودی‌های حسی به انجام می‌رسند. اطلاعاتی که وارد سیستم عصبی می‌شوند، تحت بازنگری پیوسته‌است." "(ص ۱۱۱). بعدها او ادعا می‌کند: "این عملکرد در طول زمان، چیزی شبیه یک روایت یا دنباله ای است که می‌تواند به عنوان مشارکت به‌طور مداوم توسط بسیاری از فرایندهای توزیع شده در اطراف مغز مورد توجه قرار گیرد …" (ص ۱۳۵، تأکید در اصل)

در این کار، علاقه دنت به توانایی تکامل برای توضیح برخی از ویژگی‌های تولید محتوا از آگاهی، آشکار است، و از آن زمان به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از برنامه خود تبدیل شده‌است. او از نظریه ای که به عنوان داروینیسم عصبی شناخته می‌شود دفاع می‌کند. او همچنین با استدلال، علیه کوآلیا می‌گوید: او استدلال می‌کند که این مفهوم چنان گیج‌کننده است که نمی‌توان به هیچ وجه مورد استفاده قرار گیرد یا به صورت غیر متضاد آن را درک کرد و به همین دلیل بازنویسی معتبر فیزیک گرایی را تشکیل نمی‌دهد. استراتژی او، رویکرد معلم ریل را برای بازبینی پدیده‌های شخص اول در شرایط شخص ثالث و انزوای مفاهیمی که این رویکرد با آن‌ها مبارزه می‌کند را منعکس می‌کند.

دنت خود را با چند اصطلاح شناسایی می‌کند: «[دیگران] خاطر نشان می‌شود که اجتناب از اصطلاحات استاندارد فلسفی برای بحث در مورد چنین مسائلی اغلب برای من مشکلاتی ایجاد می‌کند؛ فلاسفه زمان دشواری را برای درک چیزی که من می‌گویم و آنچه را که من انکار می‌کنم صرف می‌کنند. البته امتناع از بازی کردن با همکارانم، عمدی است؛ زیرا در فرهنگ اصطلاحات فلسفی من استاندارد بدتر از بی فایده بودن است - مانع بزرگی برای پیشرفت است، زیرا از خطاهای بسیاری تشکیل شده‌است.»[۳]

بحث تکاملی[ویرایش]

بسیاری از کارهای دنت از دهه ۱۹۹۰ با توجه به مباحثی از نظرایات گذشته اش با موضوعات مشابه از لحاظ تکاملی، از آنچه که ذهن انسان را از ذهن حیوانات (انواع ذهن) متمایز می‌کند، و اینکه چگونگی درک آزادی با دیدگاه طبیعی از جهان امکان‌پذیر است، مورد توجه قرار گرفته شده‌است (Freedom Evolves).

دنت تکامل طبیعی را به عنوان یک فرایند الگوریتمی، می‌بیند (هرچند که الگوریتم‌ها را ساده‌تر می‌کند، چون تقسیم طولانی اغلب میزان قابل توجهی از تصادف را در بر می‌گیرد).[۴] این ایده در تضاد با فلسفه تکامل ستونشناس جی گولد، که ترجیح داده‌است تا «تکثرگرایی» تکامل را تأیید کند، می‌باشد. (یعنی وابستگی آن به بسیاری از عوامل مهم، که تنها انتخاب طبیعی آن است، ترجیح داد)

فلسفه زیست‌شناسی[ویرایش]

در قسمت ششم از مجموعه نوارهای بی‌خدایی، دنت به شرح این مطلب می‌پردازد که چرا یکی از کتاب‌هایش را ایده خطرناک داروین نام نهاده، و چرا بسیاری از معاصران داروین، نظریهٔ تکاملی (فرگشت) او را خطرناک تشخیص دادند. دنت در آغاز این کتاب می‌نویسد: «اگر می‌خواستم به کسی که بهترین نظریه در بین همهٔ نظریات را مطرح ساخته، جایزه‌ای بدهم؛ آن را پیش از نیوتون و انیشتین و هرکس دیگری به داروین می‌دادم. نظریهٔ فرگشت از طریق انتخاب طبیعی، با یک حرکت، عرصه‌های حیات، معنی و مقصود را با عرصه‌های زمان و مکان، علت و معلول، سازوکار و قانون طبیعت یکپارچه می‌کند. امّا این، فقط یک نظریهٔ شگرف نیست؛ یک ایدهٔ خطرناک نیز هست.»

در مصاحبهٔ سال ۲۰۰۵ با اشپیگل، دنت یادآور می‌شود که تکامل برخلاف یکی از قدیمی‌ترین و حتی به ظاهر بدیهی‌ترین ایده‌های انسان‌هاست: «این ایده که برای ایجاد یک چیز ساده، یک چیز باهوش عظیم لازم است. من این نظریهٔ رو به زوال را نظریهٔ آفرینش می‌نامم. شما هرگز نمی‌بینید که یک نیزه، نیزه‌ساز را بسازد. هرگز نمی‌بینید که یک نعل اسب، نعل‌بند بسازد. هرگز نمی‌بینید که یک کوزه، کوزه‌گر بسازد.»

دنت فرگشت از راه انتخاب طبیعی را فرایندی الگوریتمی می‌داند. این نگرش با دیدگاه دیرین‌شناس مشهور استفن جی گولد در تضاد است. گولد فرگشت را فرایندی مرکب می‌داند که به بسیاری از عوامل وابسته‌است و انتخاب طبیعی را تنها یکی از این عوامل می‌شناسد. نگرش دنت در مورد فرگشت، در راستای فرضیهٔ او بنام موضع عمدی، بیشتر به عنوان دیدگاهی بسیار سازش گرایانه ارزیابی می‌شود. او در کتاب ایده خطرناک داروین، با اختصاص بخشی از کتاب به نقد نظرات گولد، نشان داد که حتی بیش از داوکینز مایل به دفاع از سازش گرایی است. گولد و حامیانش با گفته‌های دنت بسیار مخالفت کردند و بیان نمودند که دنت نظرات گولد را به اشتباه معرفی کرده‌است. نظرات دنت اثر به سزایی بروی کارهای روان‌شناس فرگشتی جفری میلر داشته‌است.

ذهن، تکامل و منشأ تمایل به دین[ویرایش]

دنت در زمرهٔ متفکرانی است که تمایل انسان به باورهای دینی و به ویژه دوگانه‌انگاری جسم و ذهن یا غایت‌انگاری در طبیعت را محصول فرعی تکامل می‌دانند.

دِنِت دربارهٔ ایستارهایی که انسان‌ها برای فهم و لذا پیش‌بینی رفتار باشنده‌ها پیش می‌گیرند، یک طبقه‌بندی سه‌گانه ارائه داده‌است: ایستار فیزیکی، ایستار طراحی و ایستار راجعی. نگرش از طریق ایستار فیزیکی می‌تواند بسیار دشوار و کند باشد و بقای جاندار را به خطر بیندازد، در عوض به گفتهٔ دنت با توجه به ایستار طراحی: «تقریباً هرکسی می‌تواند با بررسی سطحی و بیرونی یک ساعت زنگ‌دار، پیش‌بینی کند که آن ساعت چه موقع زنگ می‌زند. لازم نیست بداند یا نگران باشد که آیا آن ساعت کوکی است، با باتری کار می‌کند، خورشیدی است، چرخ دنده‌های برنجی دارد و یاتاقان‌های مرصع، یا اینکه از تراشه‌های سیلیکونی ساخته شده ـ فقط باید فرض کرد که آن ساعت چنان طراحی شده که سر وقت زنگ بزند.» گو اینکه جانداران طراحی شده نیستند، اما انتخاب طبیعی روایتی از ایستار طراحی را برایشان تضمین می‌کند. اگر فرض کنیم که قلب برای پمپ کردن خون «طراحی شده» راه میانبُری برای درک کارکرد قلب می‌یابیم.

در ایستار راجعی نه تنها فرض می‌کنیم که باشندهٔ مورد نظر برای هدفی طراحی شده، بلکه فرض می‌کنیم که آن باشنده یک کنش‌گر است که مقصودی از کنش خود دارد.

باور به باور[ویرایش]

دِنِت در کتاب شکستن طلسم میان باور به خدا و باور به باور تمایز نهاده‌است. باور به باور به معنای میل به باور کردن است، حتی اگر قبول داشته باشیم که خود باور کاذب است.

ابزارهایی برای اندیشیدن[ویرایش]

دِنِت در جدیدترین کتاب خود، «تپش‌های شهود و ابزارهای دیگر برای اندیشیدن»، به بیان آخرین دیدگاه‌های خود درباب ابزارهای کارآمد و منطقی برای تفکر انتقادی و چگونگیِ پاسخ گفتن به پرسش‌های بنیادین پیرامونِ ماهیّت زندگی می‌پردازد. گزیده‌ای از این کتاب به انتخاب روزنامهٔ گاردین، توسط محمّدمهدی مرادی ترجمه شده‌است.

گزیده آثار[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Daniel Dennett," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Daniel_Dennett&oldid=361402078 (accessed May 21، 2010).

پانویس[ویرایش]

 1. http://www.informationphilosopher.com/solutions/philosophers/dennett/ Daniel Dennett on Information Philosopher
 2. Guttenplan, Samuel (1994), A Companion to the Philosophy of Mind, Oxford: Blackwell, p. 642, ISBN 0-631-19996-9
 3. Daniel Dennett, The Message is: There is no Medium
 4. Although Dennett has expressed criticism of human sociobiology, calling it a form of "greedy reductionism", he is generally sympathetic towards the explanations proposed by evolutionary psychology. Gould also is not one sided, and writes: "Sociobiologists have broadened their range of selective stories by invoking concepts of inclusive fitness and kin selection to solve (successfully I think) the vexatious problem of altruism—previously the greatest stumbling block to a Darwinian theory of social behavior. . . . Here sociobiology has had and will continue to have success. And here I wish it well. For it represents an extension of basic Darwinism to a realm where it should apply." Gould, 1980. "Sociobiology and the Theory of Natural Selection" بایگانی‌شده در ژوئیه ۱۵, ۲۰۰۷ توسط Archive.today In G. W. Barlow and J. Silverberg, eds. , Sociobiology: Beyond Nature/Nurture? Boulder CO: Westview Press, pp. 257–269.

پیوند به بیرون[ویرایش]

Daniel Dennett
Dennett wearing a button-up shirt and a jacket
Dennett in 2012
Born
Daniel Clement Dennett III

(1942-03-28) March 28, 1942 (age 77)
Alma mater
Notable work
Spouse(s)
Susan Bell (m. 1962)
Awards
Era20th-/21st-century philosophy
RegionWestern philosophy
School
InstitutionsTufts University
ThesisThe Mind and the Brain (1965)
Doctoral advisorGilbert Ryle
Main interests
Notable ideas
Heterophenomenology
Intentional stance
Intuition pump
Multiple drafts model
Greedy reductionism
Cartesian theater
Belief in belief
Free-floating rationale[2]
Top-down vs bottom-up design[3]
Cassette theory of dreams[4]
Alternative neurosurgery[5]
Brainstorm machine[6]
Deepity[7]
Signature
Daniel Dennett signature.svg

Daniel Clement Dennett III (born March 28, 1942) is an American philosopher, writer, and cognitive scientist whose research centers on the philosophy of mind, philosophy of science, and philosophy of biology, particularly as those fields relate to evolutionary biology and cognitive science.[8]

As of 2017, he is the co-director of the Center for Cognitive Studies and the Austin B. Fletcher Professor of Philosophy at Tufts University. Dennett is an atheist and secularist, a member of the Secular Coalition for America advisory board,[9] and a member of the Committee for Skeptical Inquiry, as well as an outspoken supporter of the Brights movement. Dennett is referred to as one of the "Four Horsemen of New Atheism", along with Richard Dawkins, Sam Harris, and the late Christopher Hitchens.[10]

Dennett is a member of the editorial board for The Rutherford Journal.[11]

Early life, education, and career

Dennett was born on March 28, 1942, in Boston, Massachusetts,[12] the son of Ruth Marjorie (née Leck) and Daniel Clement Dennett Jr.[13][14] Dennett spent part of his childhood in Lebanon, where, during World War II, his father was a covert counter-intelligence agent with the Office of Strategic Services posing as a cultural attaché to the American Embassy in Beirut.[15] When he was five, his mother took him back to Massachusetts after his father died in an unexplained plane crash.[16] Dennett's sister is the investigative journalist Charlotte Dennett.[15] Dennett says that he was first introduced to the notion of philosophy while attending summer camp at age 11, when a camp counselor said to him, "You know what you are, Daniel? You're a philosopher."[17]

Dennett graduated from Phillips Exeter Academy in 1959, and spent one year at Wesleyan University before receiving his Bachelor of Arts in philosophy at Harvard University in 1963. At Harvard University he was a student of W. V. Quine. In 1965, he received his Doctor of Philosophy in philosophy at the University of Oxford, where he studied under Gilbert Ryle and was a member of Hertford College.[18] His dissertation was entitled The Mind and the Brain: Introspective Description in the Light of Neurological Findings; Intentionality.[19]

Dennett in 2008

Dennett describes himself as "an autodidact—or, more properly, the beneficiary of hundreds of hours of informal tutorials on all the fields that interest me, from some of the world's leading scientists".[20]

He is the recipient of a Fulbright Fellowship, two Guggenheim Fellowships, and a Fellowship at the Center for Advanced Study in the Behavioral Sciences.[21] He is a Fellow of the Committee for Skeptical Inquiry and a Humanist Laureate of the International Academy of Humanism.[22] He was named 2004 Humanist of the Year by the American Humanist Association.[23]

In February 2010, he was named to the Freedom From Religion Foundation's Honorary Board of distinguished achievers.[24]

In 2012, he was awarded the Erasmus Prize, an annual award for a person who has made an exceptional contribution to European culture, society or social science, "for his ability to translate the cultural significance of science and technology to a broad audience."[25]

In 2018, he was awarded an honorary degree by Radboud University, located in Nijmegen, Netherlands, for his contributions to and influence on cross-disciplinary science.[26]

Philosophical views

Free will

While he is a confirmed compatibilist on free will, in "On Giving Libertarians What They Say They Want"—chapter 15 of his 1978 book Brainstorms[27]—Dennett articulated the case for a two-stage model of decision making in contrast to libertarian views.

The model of decision making I am proposing has the following feature: when we are faced with an important decision, a consideration-generator whose output is to some degree undetermined, produces a series of considerations, some of which may of course be immediately rejected as irrelevant by the agent (consciously or unconsciously). Those considerations that are selected by the agent as having a more than negligible bearing on the decision then figure in a reasoning process, and if the agent is in the main reasonable, those considerations ultimately serve as predictors and explicators of the agent's final decision.[28]

While other philosophers have developed two-stage models, including William James, Henri Poincaré, Arthur Compton, and Henry Margenau, Dennett defends this model for the following reasons:

 1. First ... The intelligent selection, rejection, and weighing of the considerations that do occur to the subject is a matter of intelligence making the difference.
 2. Second, I think it installs indeterminism in the right place for the libertarian, if there is a right place at all.
 3. Third ... from the point of view of biological engineering, it is just more efficient and in the end more rational that decision making should occur in this way.
 4. A fourth observation in favor of the model is that it permits moral education to make a difference, without making all of the difference.
 5. Fifth—and I think this is perhaps the most important thing to be said in favor of this model—it provides some account of our important intuition that we are the authors of our moral decisions.
 6. Finally, the model I propose points to the multiplicity of decisions that encircle our moral decisions and suggests that in many cases our ultimate decision as to which way to act is less important phenomenologically as a contributor to our sense of free will than the prior decisions affecting our deliberation process itself: the decision, for instance, not to consider any further, to terminate deliberation; or the decision to ignore certain lines of inquiry.

These prior and subsidiary decisions contribute, I think, to our sense of ourselves as responsible free agents, roughly in the following way: I am faced with an important decision to make, and after a certain amount of deliberation, I say to myself: "That's enough. I've considered this matter enough and now I'm going to act," in the full knowledge that I could have considered further, in the full knowledge that the eventualities may prove that I decided in error, but with the acceptance of responsibility in any case.[29]

Leading libertarian philosophers such as Robert Kane have rejected Dennett's model, specifically that random chance is directly involved in a decision, on the basis that they believe this eliminates the agent's motives and reasons, character and values, and feelings and desires. They claim that, if chance is the primary cause of decisions, then agents cannot be liable for resultant actions. Kane says:

[As Dennett admits,] a causal indeterminist view of this deliberative kind does not give us everything libertarians have wanted from free will. For [the agent] does not have complete control over what chance images and other thoughts enter his mind or influence his deliberation. They simply come as they please. [The agent] does have some control after the chance considerations have occurred.

But then there is no more chance involved. What happens from then on, how he reacts, is determined by desires and beliefs he already has. So it appears that he does not have control in the libertarian sense of what happens after the chance considerations occur as well. Libertarians require more than this for full responsibility and free will.[30]

Philosophy of mind

Dennett has remarked in several places (such as "Self-portrait", in Brainchildren) that his overall philosophical project has remained largely the same since his time at Oxford. He is primarily concerned with providing a philosophy of mind that is grounded in empirical research. In his original dissertation, Content and Consciousness, he broke up the problem of explaining the mind into the need for a theory of content and for a theory of consciousness. His approach to this project has also stayed true to this distinction. Just as Content and Consciousness has a bipartite structure, he similarly divided Brainstorms into two sections. He would later collect several essays on content in The Intentional Stance and synthesize his views on consciousness into a unified theory in Consciousness Explained. These volumes respectively form the most extensive development of his views.[31]

In chapter 5 of Consciousness Explained Dennett describes his multiple drafts model of consciousness. He states that, "all varieties of perception—indeed all varieties of thought or mental activity—are accomplished in the brain by parallel, multitrack processes of interpretation and elaboration of sensory inputs. Information entering the nervous system is under continuous 'editorial revision.'" (p. 111). Later he asserts, "These yield, over the course of time, something rather like a narrative stream or sequence, which can be thought of as subject to continual editing by many processes distributed around the brain, ..." (p. 135, emphasis in the original).

In this work, Dennett's interest in the ability of evolution to explain some of the content-producing features of consciousness is already apparent, and this has since become an integral part of his program. He defends a theory known by some as Neural Darwinism. He also presents an argument against qualia; he argues that the concept is so confused that it cannot be put to any use or understood in any non-contradictory way, and therefore does not constitute a valid refutation of physicalism. His strategy mirrors his teacher Ryle's approach of redefining first person phenomena in third person terms, and denying the coherence of the concepts which this approach struggles with.

Dennett self-identifies with a few terms:

[Others] note that my "avoidance of the standard philosophical terminology for discussing such matters" often creates problems for me; philosophers have a hard time figuring out what I am saying and what I am denying. My refusal to play ball with my colleagues is deliberate, of course, since I view the standard philosophical terminology as worse than useless—a major obstacle to progress since it consists of so many errors.[32]

In Consciousness Explained, he affirms "I am a sort of 'teleofunctionalist', of course, perhaps the original teleofunctionalist". He goes on to say, "I am ready to come out of the closet as some sort of verificationist".(page 460-461)

Evolutionary debate

Much of Dennett's work since the 1990s has been concerned with fleshing out his previous ideas by addressing the same topics from an evolutionary standpoint, from what distinguishes human minds from animal minds (Kinds of Minds), to how free will is compatible with a naturalist view of the world (Freedom Evolves).

Dennett sees evolution by natural selection as an algorithmic process (though he spells out that algorithms as simple as long division often incorporate a significant degree of randomness).[33] This idea is in conflict with the evolutionary philosophy of paleontologist Stephen Jay Gould, who preferred to stress the "pluralism" of evolution (i.e., its dependence on many crucial factors, of which natural selection is only one).

Dennett's views on evolution are identified as being strongly adaptationist, in line with his theory of the intentional stance, and the evolutionary views of biologist Richard Dawkins. In Darwin's Dangerous Idea, Dennett showed himself even more willing than Dawkins to defend adaptationism in print, devoting an entire chapter to a criticism of the ideas of Gould. This stems from Gould's long-running public debate with E. O. Wilson and other evolutionary biologists over human sociobiology and its descendant evolutionary psychology, which Gould and Richard Lewontin opposed, but which Dennett advocated, together with Dawkins and Steven Pinker.[34] Gould argued that Dennett overstated his claims and misrepresented Gould's, to reinforce what Gould describes as Dennett's "Darwinian fundamentalism".[35]

Dennett's theories have had a significant influence on the work of evolutionary psychologist Geoffrey Miller.

An account of religion and morality

Dennett sends a solidarity message to ex-Muslims convening in London in July 2017

In Darwin's Dangerous Idea, Dennett writes that evolution can account for the origin of morality. He rejects the idea of the naturalistic fallacy as the idea that ethics is in some free-floating realm, writing that the fallacy is to rush from facts to values.

In his 2006 book, Breaking the Spell: Religion as a Natural Phenomenon, Dennett attempts to account for religious belief naturalistically, explaining possible evolutionary reasons for the phenomenon of religious adherence. In this book he declares himself to be "a bright", and defends the term.

He has been doing research into clerics who are secretly atheists and how they rationalize their works. He found what he called a "don't ask, don't tell" conspiracy because believers did not want to hear of loss of faith. That made unbelieving preachers feel isolated but they did not want to lose their jobs and sometimes their church-supplied lodgings and generally consoled themselves that they were doing good in their pastoral roles by providing comfort and required ritual.[36] The research, with Linda LaScola, was further extended to include other denominations and non-Christian clerics.[37] The research and stories Dennett and LaScola accumulated during this project were published in their 2013 co-authored book, Caught in the Pulpit: Leaving Belief Behind.[38]

Other philosophical views

He has also written about and advocated the notion of memetics as a philosophically useful tool, most recently in his "Brains, Computers, and Minds", a three-part presentation through Harvard's MBB 2009 Distinguished Lecture Series.

Dennett has been critical of postmodernism, having said:

Postmodernism, the school of "thought" that proclaimed "There are no truths, only interpretations" has largely played itself out in absurdity, but it has left behind a generation of academics in the humanities disabled by their distrust of the very idea of truth and their disrespect for evidence, settling for "conversations" in which nobody is wrong and nothing can be confirmed, only asserted with whatever style you can muster.[39]

Dennett adopted and somewhat redefined the term "deepity", originally coined by Miriam Weizenbaum.[40] Dennett used "deepity" for a statement that is apparently profound, but is actually trivial on one level and meaningless on another. Generally, a deepity has two (or more) meanings: one that is true but trivial, and another that sounds profound and would be important if true, but is actually false or meaningless. Examples are "Que sera sera!", "Beauty is only skin deep!", "The power of intention can transform your life."[41] The term has been cited many times.

Artificial intelligence

While approving of the increase in efficiency that humans reap by using resources such as expert systems in medicine or GPS in navigation, Dennett sees a danger in machines performing an ever-increasing proportion of basic tasks in perception, memory, and algorithmic computation because people may tend to anthropomorphize such systems and attribute intellectual powers to them that they do not possess.[42] He believes the relevant danger from AI is that people will misunderstand the nature of basically "parasitic" AI systems, rather than employing them constructively to challenge and develop the human user's powers of comprehension.[43]

As given in his most recent book, From Bacteria to Bach and Back, Dennett's views stand in contradistinction to those of Nick Bostrom.[44] Although acknowledging that it is "possible in principle" to create AI with human-like comprehension and agency, Dennett maintains that the difficulties of any such "strong AI" project would be orders of magnitude greater than those raising concerns have realized.[45] According to Dennett, the prospect of superintelligence (AI massively exceeding the cognitive performance of humans in all domains) is at least 50 years away, and of far less pressing significance than other problems the world faces.[46]

Personal life

Dennett married Susan Bell in 1962.[47] They live in North Andover, Massachusetts, and have a daughter, a son, and five grandchildren.[48]

Dennett is an avid sailor.[49]

Selected works

 • Brainstorms: Philosophical Essays on Mind and Psychology (MIT Press 1981) (ISBN 0-262-54037-1)
 • Elbow Room: The Varieties of Free Will Worth Wanting (MIT Press 1984) — on free will and determinism (ISBN 0-262-04077-8)
 • The Mind's I (Bantam, Reissue edition 1985, with Douglas Hofstadter) (ISBN 0-553-34584-2)
 • Content and Consciousness (Routledge & Kegan Paul Books Ltd; 2nd ed. January 1986) (ISBN 0-7102-0846-4)
 • The Intentional Stance (6th printing), Cambridge, Massachusetts: The MIT Press, 1996, ISBN 0-262-54053-3 (First published 1987)
 • Consciousness Explained (Back Bay Books 1992) (ISBN 0-316-18066-1)
 • Darwin's Dangerous Idea: Evolution and the Meanings of Life (Simon & Schuster; reprint edition 1996) (ISBN 0-684-82471-X)
 • Kinds of Minds: Towards an Understanding of Consciousness (Basic Books 1997) (ISBN 0-465-07351-4)
 • Brainchildren: Essays on Designing Minds (Representation and Mind) (MIT Press 1998) (ISBN 0-262-04166-9) — A Collection of Essays 1984–1996
 • Freedom Evolves (Viking Press 2003) (ISBN 0-670-03186-0)
 • Sweet Dreams: Philosophical Obstacles to a Science of Consciousness (MIT Press 2005) (ISBN 0-262-04225-8)
 • Breaking the Spell: Religion as a Natural Phenomenon (Penguin Group 2006) (ISBN 0-670-03472-X).
 • Neuroscience and Philosophy: Brain, Mind, and Language (Columbia University Press 2007) (ISBN 978-0-231-14044-7), co-authored with Max Bennett, Peter Hacker, and John Searle
 • Science and Religion (Oxford University Press 2010) (ISBN 0-199-73842-4), co-authored with Alvin Plantinga
 • Intuition Pumps And Other Tools for Thinking (W. W. Norton & Company – May 6, 2013) (ISBN 0-393-08206-7)
 • Caught in the Pulpit: Leaving Belief Behind (Pitchstone Publishing — December, 2013) (ISBN 978-1634310208) co-authored with Linda LaScola
 • Inside Jokes: Using Humor to Reverse-Engineer the Mind (MIT Press – 2011) (ISBN 978-0-262-01582-0), co-authored with Matthew M. Hurley and Reginald B. Adams Jr.
 • From Bacteria to Bach and Back: The Evolution of Minds (W. W. Norton & Company – February 2017) (ISBN 978-0-393-24207-2)

See also

References

 1. ^ a b Taylor, James E. "The New Atheists". Internet Encyclopedia of Philosophy.
 2. ^ Witzthum, Harry (February 27, 2018). "Reasoning Across Domains: An Essay in Evolutionary Psychology". Peter Lang – via Google Books.
 3. ^ "Cognitive Science as Reverse Engineering". pp.kpnet.fi.
 4. ^ Windt, Jennifer M. (November 1, 2018). Zalta, Edward N. (ed.). The Stanford Encyclopedia of Philosophy. Metaphysics Research Lab, Stanford University – via Stanford Encyclopedia of Philosophy.
 5. ^ https://ase.tufts.edu/cogstud/dennett/papers/quinqual.htm
 6. ^ Dennet, Daniel (1997). "Quining Qualia". In Ned Block (ed.). The Nature of Consciousness. Cambridge: MIT Press. p. 623. ISBN 0-262-52210-1
 7. ^ https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2013/may/25/change-your-life-life-deepities-oliver-burkeman
 8. ^ Beardsley, T. (1996) Profile: Daniel C. Dennett – Dennett's Dangerous Idea, Scientific American 274(2), 34–35.
 9. ^ "Daniel Dennett". secular.org. Archived from the original on February 7, 2012. Retrieved May 24, 2010.,
 10. ^ "Preview: The Four Horsemen of New Atheism reunited". newstatesman.com.
 11. ^ "Editorial board". The Rutherford Journal. Retrieved December 19, 2016.
 12. ^ "Goodreads Authors". goodreads.com. Archived from the original on February 11, 2012.
 13. ^ Shook, John R (June 20, 2005), Dictionary of Modern American Philosophers, ISBN 9781843710370
 14. ^ "Daniel C. Dennett Biography". eNotes.
 15. ^ a b Feuer, Alan (October 23, 2007), "A Dead Spy, a Daughter's Questions and the C.I.A.", The New York Times, retrieved September 16, 2008
 16. ^ Brown, Andrew (April 17, 2004). "The semantic engineer". The Guardian. Retrieved February 1, 2010.
 17. ^ Dennett in conversation with Michio Kaku on Explorations Archived July 12, 2014, at the Wayback Machine radio program (broadcast on KPFA-FM, Berkeley, California, June 12, 2012)
 18. ^ Spencer, Nick (2013), In-depth interview with Daniel Dennett, retrieved May 27, 2017
 19. ^ "Daniel C. Dennett, (1965). The mind and the brain: introspective description in the light of neurological findings: intentionality". Oxford University Research Archive. Oxford University. Retrieved October 24, 2017.
 20. ^ Dennett, Daniel C. (September 13, 2005) [2004], "What I Want to Be When I Grow Up", in John Brockman (ed.), Curious Minds: How a Child Becomes a Scientist, New York: Vintage Books, ISBN 1-4000-7686-2
 21. ^ "American Scientist".
 22. ^ "Council for Secular Humanism". secularhumanism.org.
 23. ^ "Humanists of the Year". American Humanist Association.
 24. ^ "Honorary FFRF Board Announced". Archived from the original on December 17, 2010. Retrieved August 20, 2008.
 25. ^ "Erasmus Prize 2012 Awarded to Daniel C. Dennett". Retrieved January 25, 2012.
 26. ^ "Honorary Doctorates for Daniel Dennett, Mary Beard, Stephen Pacala and Jeroen Brouwers". Radboud University. February 27, 2018.
 27. ^ Brainstorms: Philosophical Essays on Mind and Psychology, MIT Press (1978), pp. 286–299
 28. ^ Brainstorms, p. 295
 29. ^ Brainstorms, pp. 295–97
 30. ^ Robert Kane, A Contemporary Introduction to Free Will, Oxford (2005) pp. 64–5
 31. ^ Guttenplan, Samuel (1994), A Companion to the Philosophy of Mind, Oxford: Blackwell, pp. 642, ISBN 0-631-19996-9
 32. ^ Daniel Dennett, The Message is: There is no Medium
 33. ^ p. 52-60, Darwin's Dangerous Idea: Evolution and the Meanings of Life (Simon & Schuster; reprint edition 1996) (ISBN 0-684-82471-X)
 34. ^ Although Dennett has expressed criticism of human sociobiology, calling it a form of "greedy reductionism", he is generally sympathetic towards the explanations proposed by evolutionary psychology. Gould also is not one sided, and writes: "Sociobiologists have broadened their range of selective stories by invoking concepts of inclusive fitness and kin selection to solve (successfully I think) the vexatious problem of altruism—previously the greatest stumbling block to a Darwinian theory of social behavior. . . . Here sociobiology has had and will continue to have success. And here I wish it well. For it represents an extension of basic Darwinism to a realm where it should apply." Gould, 1980. "Sociobiology and the Theory of Natural Selection" Archived July 15, 2007, at Archive.today In G. W. Barlow and J. Silverberg, eds., Sociobiology: Beyond Nature/Nurture? Boulder CO: Westview Press, pp. 257–269.
 35. ^ 'Evolution: The pleasures of Pluralism' — Stephen Jay Gould's review of Darwin's Dangerous Idea, June 26, 1997
 36. ^ [1], "Preachers Who Are Not Believers," Evolutionary Psychology, Vol. 8, Issue 1, March 2010, pp. 122–50, (ISSN 1474-7049).
 37. ^ Podcast: interview with Daniel Dennett. Further developments of the research: pastors, priests, and an Imam who are closet atheists.
 38. ^ "Caught in the Pulpit: Leaving Belief Behind - TheHumanist.com". TheHumanist.com. April 22, 2014. Retrieved June 1, 2017.
 39. ^ Dennett, Daniel (October 19, 2013). "Dennett on Wieseltier V. Pinker in The New Republic: Let's Start With A Respect For Truth." Archived August 5, 2018, at the Wayback Machine Edge.org. Retrieved August 4, 2018.
 40. ^ Dennett, Daniel. Intuition Pumps And Other Tools for Thinking. W. W. Norton & Company, 2013 p.56
 41. ^ Oliver Burkeman (May 25, 2013). "This column will change your life: deepities - 'A deepity isn't just any old pseudo-profound bit of drivel. It's a specific kind of statement that can be read in two different ways…'". The Guardian. Retrieved February 6, 2016.
 42. ^ From Bacteria to Bach and Back The Evolution of Minds, Daniel C. Dennett 2017 Penguin P. 402
 43. ^ From Bacteria to Bach and Back The Evolution of Minds, Daniel C. Dennett 2017 Penguin P.402-403
 44. ^ From Bacteria to Bach and Back The Evolution of Minds, Daniel C. Dennett 2017 Penguin P. 400
 45. ^ From Bacteria to Bach and Back The Evolution of Minds, Daniel C. Dennett 2017 Penguin P. p164-5 and 399-400
 46. ^ From Bacteria to Bach and Back The Evolution of Minds, Daniel C. Dennett 2017 Penguin P.399-400
 47. ^ "Author Profile: Daniel Dennett." Archived March 4, 2016, at the Wayback MachineFullerton.edu. Retrieved August 4, 2018.
 48. ^ "Daniel C. Dennett : Home". tufts.edu.
 49. ^ Schuessler, Jennifer (April 29, 2013). "Philosophy That Stirs the Waters". The New York Times.

Further reading

External links