استیون پینکر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
استیون پینکر
Steven Pinker 2011.jpg
پینکر در سال ۲۰۱۱
زادهاستیون آرتور پینکر
۱۸ سپتامبر ۱۹۵۴ ‏(۶۴ سال)
مونترآل، استان کبک، کانادا
ملیتکانادایی / آمریکایی
محل تحصیلکالچ داسون،
دانشگاه مک‌گیل،
دانشگاه هاروارد
شناخته‌شده برایHow the Mind Works, The Blank Slate, The Better Angels of Our Nature
همسر(ها)Nancy Etcoff (۱۹۸۰–۱۹۹۲; طلاق)
Ilavenil Subbiah (۱۹۹۵–۲۰۰۶; طلاق)
Rebecca Goldstein (۲۰۰۷-کنون)
وبگاهwww.stevenpinker.com
موقعیت‌های علمی
موضوع‌هاروان‌شناسی فرگشتی، روان‌شناسی آزمایشی، علوم شناختی، زبان‌شناسی، ادراک
پایان‌نامهThe Representation of Three-dimensional Space in Mental Images (۱۹۷۹)
استاد راهنماStephen Kosslyn
تأثیرگذاری‌هانوآم چامسکی، تامس سول، Leda Cosmides، جان توبی، ریچارد داوکینز، توماس شلینگ
from the BBC programme Desert Island Discs, ۳۰ ژوئن ۲۰۱۳

استیون آرتور پینکر (به انگلیسی: َSteven Arthur Pinker) (زاده ۱۸ سپتامبر ۱۹۵۴) زبان‌شناس، روان‌شناس تجربی، دانشمند علوم شناختی کانادایی-آمریکایی و نویسنده کتاب‌های معروف علمی است.

وی استاد دانشگاه هاروارد و استاد خانواده جوهستون در گروه روانشناسی دانشگاه هاروارد است. او به دلیل طرفداری از روانشناسی تکاملی و نظریه محاسباتی ذهن، مشهور است.

Steven Pinker Göttingen 10102010c crop.JPG

او استاد دانشکده روان‌شناسی دانشگاه هاروارد است و به خاطر فعالیتش در روانشناسی تکاملی و نظریه محاسباتی ذهن شناخته شده‌است. تخصص او شامل رشته‌های روان‌شناسی زبان، ادراک بصری، تصویر برداری ذهن، تشخیص شکل، توجه بصری، تکامل زبان در کودکان، پدیده‌های قاعده مند و بی قاعده در زبان، پایه عصبی کلمات و دستور زبان است. او نویسنده هفت کتاب به نام‌های «غریزه زبان»، «ذهن چگونه کار می‌کند»، «کلمات و قواعد»، «لوح سپید»، «مواد ذهن»، «جنس اندیشه: زبان به عنوان پنجره‌ای به طبیعت انسان» و «فرشتگان بهتر از طبیعت ما» است.

تخصص دانشگاهی پینکر علوم شناختی دیداری و روانشناسی است. تحصیلات دانشگاهی او شامل آزمایش‌های بر روی تصویرسازی ذهنی، ساختار شناخت، توجه دیداری، پیشرفت زبان در کودکان، پدیده‌های منظم و نامنظم در زبان، ریشه‌های عصبی کلمات و دستور زبان و روانشناسی کنایه و تعبیر، است. او دو کتاب فنی منتشر کرد که نطریهٔ عمومی‌ای را پیرامون فراگیری زبان و بکارگیری آن در یادگیری افعال در کودکان، پیشنهاد می‌داد. در کتابهایی کمتر دانشگاهی، او زبان را به عنوان یک «غریزه» یا سازگاری بیولوژیکی که توسط انتخاب طبیعی شکل گرفته، مورد استدلال قرار می‌دهد. در این دیدگاه، او در مقابل نوام چامسکی و دیگر کسانی است که توانایی انسان برای یادگیری زبان را محصول جانبی سایر سازگاری‌ها می‌دانند.

زندگینامه[ویرایش]

پینکردر خانواده یهودی در سال 1954 منترال کبک متولد شد. وضعیت اقتصادی خانواده ی او متوسط بود. والدین او رزالین (ویسنفلد) و هری پینکر بودند.[۱][۲] His grandparents emigrated to Canada from Poland and Romania in 1926,[۳][۴] and owned a small necktie factory in Montreal.[۵] اجداد او در سال1926 از رومانی ولهستان به کانادا مهاجرت کردند، (5)(6) و صاحب کارخانه ی کوچک کراوات در مونترال شدند. پدر او که وکیل بود که در ابتدا به عنوان صاحب کارخانه شروع به کار کرد و مادرش هم به عنوان معمار شروع به کار کرد و سپس به عنوان مشاور و پس از آن به نایب مدیر مدرسه کار کرد. او یک خواهر و برادر کوچکتر از خود دارد. برادرش رابرت تحلیلگر سیاسی دولت کانادا است خواهرش، سوزان پینکر، روان شناس و نویسنده کتاب تضاد جنسی و تاثیر روستا است.[۶][۷]

تحقیق و تئوری[ویرایش]

تحقیقات پینکر بر روی شناخت بصری با همکاری استفان کسلین مشاور پایان نامه شروع شد. او در تحقیقات خود نشان داد که تصاویر ذهنی نشانگر مناظر و اشیا هستند (چیزی مشابه تصویر سه بعدی) و به همین ترتیب بنا به نظریه یک عصب شناس به نام دیوید مور "طرح دو و نیم بعدی" است.[۸] او همچنین نشان داد که این سطح در دقت بصری و در تشخیص اشیا (حداقل برای تشخیص اشکال نامتقارن) مورد استفاده می باشد. در مقابل در تئوری مور که می گوید برای تشخیص دادن، دیدگاه مستقل مورد استفاده قرار میگیرد.

نوشته های با سبک نگارش انگلیسی در قرن 21[ویرایش]

در کتاب محبوب هفتمش، سبک نگارش: راهنمایی کسی که در قرن 21 دست به قلم میبرد. (2014) پینکر تلاش کرد که سبکی برای نگارش ابداع کند که از آن طریق علوم روز و روانشناسی را یان کند، فارق از اینکه نوشتن و توصیف و توضیح علم پیچیده و غیر قابل درک باشد و درک موضوع نیز برای خواننده آسان باشد.

مناظره های عمومی[ویرایش]

پینکر اغلب در مناظرات عمومی با موضوعات محیط اطراف و تفسیر جامعه امروزی شرکت میکند. مفاسران جامعه مانند اد وست نویسنده کتاب توهم تنوع به جسارت و علاقه ی پینکر در رویارویی با تابوها اشاره کرد. وست پس از گذشت یک دهه از چاپ کتابش اینگونه مینویسد که این عقیده (مرحله فرضی فکری خالی از افکار و تخیلات) بر خلاف تخیلات فانتزی به عنوان یک واقعیت باقی می ماند.[۹] وست پینکر را اینگونه توصیف می کند: "پینکر بدون هیچ بحث و جدلی خواننده را بر آن میدارد که خودشان نتیجه را به تصویر بکشند."

جوایز و برتری ها[ویرایش]

پینکر به عنوان یکی از 100 فرد برتر تاثیرگذار جهان در سال 2004 در مجله تایمز شناخته شد و به عنوان یکی از 100 چهره روشنفکر در هر دو سال 2008[۱۰] و 2005 شد. در سالهای 2010 و 2011 از او در رده ی متفکران جهانی در سیاست های خارجی یاد شد.[۱۱][۱۲] در سال 2016 او به عنوان فرد برتر در آکادمی علمی ملی بیشترین رای را بدست آورد.[۱۳]

تحقیقات وی در زمینه ی روانشناسی شناختی برنده جایزه شغل اولیه در سال 1984 و برنده جایزه بوید مک کندلس در سال 1986 از انجمن روانشناسان آمریکا شد. از دیگر جوایزی که برنده شد می توان به جایزه پروژه ترولند (1993) از انجمن آکادمی ملی علوم، جایزه هنری دال (2004) از موسسه رویال بریتانیای کبیر، و جایزه جورج میلر (2010) از جامعه عصب شناسان اشاره کرد. او همچنین دکترای افتخاری از دانشگاه های نیوکسل، سوری، تلاویو، مک گیل، سیمون فراسر و دانشگاه ترومسو دریافت کرد. او دو بار به مرحله فینال برای دریافت جایزه پولیتزر در سالهای 1998 و 2003 راه یافت. در 13 ماه می 2006 او موفق به دریافت جایزه انساندوست برتر سال در انجمن حقوق بشر درباره درک عمومی از انقلاب بشریت گردید.[۱۴]

تالیفات[ویرایش]

کتاب[ویرایش]

 • آموزش‌پذیری زبان و رشد زبان (۱۹۸۴)
 • شناخت دیداری (۱۹۸۵)
 • پیوندها و نمادها (۱۹۸۸)
 • آموزش‌پذیری و شناخت: فراگیری ساختار استدلال (۱۹۸۹)
 • معنی‌شناسی واژگانی و مفهومی (۱۹۹۲)
 • غریزه زبانی (۱۹۹۴)
 • ذهن چطور کار می‌کند (۱۹۹۷)
 • واژگان و قواعد: اجزای تشکیل‌دهنده زبان (۱۹۹۹)
 • لوح سفید: انکار مدرن طبیعت انسان (۲۰۰۲)
 • جنس اندیشه: زبان، پنجره‌ای به طبیعت انسان (۲۰۰۷)
 • فرشتگان بهتر طبیعت ما: چرا خشونت کاهش یافته‌است؟ (۲۰۱۱)
 • زبان، شناخت، و طبیعت انسان: مقالات برگزیده (۲۰۱۳)

مقاله[ویرایش]

 • در باب زبان و تحلیل پیوندگرای مدل پردازش گسترده موازی از فراگیری زبان (۱۹۸۸)(همراه با آلن پرنس)
 • قواعد زبان (۱۹۹۱)
 • واژگان و قواعد(۱۹۹۸)
 • مناظره زمان گذشته دستوری: گذشته و آینده زمان گذشته دستوری (۲۰۰۲) (همراه با مایکل اولمن)

جوایز[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Pinker, S. (2009). Language Learnability and Language Development, With New Commentary by the Author. Harvard University Press. ISBN 9780674042179. Retrieved 10 October 2014.
 2. https://mobile.twitter.com/sapinker/status/990944371578109952
 3. "Subscribe to read". Financial Times.
 4. Brockman, John (7 January 2019). "Curious Minds: How a Child Becomes a Scientist". Vintage Books – via Google Books.
 5. Pinker, Steven (June 26, 2006). "Groups and Genes". The New Republic. Retrieved October 25, 2017.
 6. Shermer, Michael (2001-03-01). The Pinker Instinct. Altadena, CA: Skeptics Society & Skeptic Magazine. Retrieved 11 September 2007.
 7. Steven Pinker: the mind reader The Guardian Accessed 25 November 2006.
 8. "How Steven Pinker Works" by Kristin E. Blagg بایگانی‌شده در ۲۰۱۴-۱۰-۱۷ توسط Wayback Machine The Harvard Crimson Accessed 3 February 2006.
 9. Curriculum Vitae (PDF), Harvard University, retrieved June 23, 2017
 10. Pinker, Steven. "Official Biography. Harvard University". Pinker.wjh.harvard.edu. Archived from the original on 29 December 2005. Retrieved 20 January 2012.
 11. "The professoriate" بایگانی‌شده در ژوئن ۸, ۲۰۱۱ توسط Wayback Machine, New College of the Humanities. Retrieved 8 June 2011.
 12. "Professor Stephen Pinker", New College of the Humanities. Retrieved 4 November 2014.
 13. "Steven Pinker: the mind reader" by Ed Douglas The Guardian Accessed 3 February 2006.
 14. "My Genome, My Self" by Steven Pinker The New York Times Sunday Magazine Accessed 10 April 2010.

پیوند به بیرون[ویرایش]

سخنرانی‌ها در تد[ویرایش]