خط ۳ متروی تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
     خط ۳ مترو تهران
Tehran Metro Logo.svg
Tehran Metro Line 3.png
مشخصات
نوعمترو
سیستممترو تهران
موقعیتتهران، استان تهران
پایانهایستگاه متروی آزادگان
ایستگاه متروی قائم
ایستگاه‌ها۲۶
تعداد قطار۱۹ (دی ۱۳۹۸)[۱]
عملکرد
تأسیس۲۶ آذر ۱۳۹۱ (شهید بهشتی-تئاتر شهر)
۱۳۹۳ (بخش جنوبی)
۳۱ شهریور ۱۳۹۴ (بخش شمالی)
مالکمترو تهران
گردانندهمترو تهران
انبارهاپایانه آزادگان
فنی
طول خط۳۳٫۷ کیلومتر (۲۰٫۹ مایل)
عرض ریل4 ft 8 12 in (۱٬۴۳۵ mm) ریل استاندارد
سیستم الکترونیکیریل سوم
نقشه مسیر
Tehran Metro map-Line 3-geo.png

خط ۳ مترو تهران یک خط درون‌شهری در ۳۳٫۷ کیلومتر با ۲۶ ایستگاه (۲۴ فعال) است که ایستگاه مترو قائم در شمال شرقی تهران را به ایستگاه مترو آزادگان در جنوب غربی تهران می‌رساند.

همچنین ، طرح توسعه ی خط فرعی از ایستگاه نوبنیاد تا خیابان با هنر (ایستگاه نیاوران) موجب اتصال کامل شمال شهر تهران از تجریش تا قائم به خطوط مترو میگردید که با فروش زمین ایستگاه های این مسیر فرعی (به مجموعه ی اطلس مال) این طرح توسعه قبل از آغاز به حفاری تونل ها ، منتفی گردید

پیشینه[ویرایش]

این خط در ایستگاه مترو شهید بهشتی با خط ۱، در ایستگاه متروی میدان ولیعصر با خط ۶ در ایستگاه مترو تئاتر شهر با خط ۴، در ایستگاه دانشگاه امام علی با خط ۲ (در دست مطالعه) و در ایستگاه مهدیه با خط خط ۷ تقاطع دارد. این خط از ایستگاه متروی شهید بهشتی|ایستگاه مترو شهید بهشتی در درازا این خیابان به سوی غرب ادامه مسیر داده و سپس وارد خیابان حضرت ولی‌عصر (عج) شده و در درازا این خیابان به سوی جنوب تا میدان راه‌آهن ادامه مسیر یافته و سپس به سمت بوستان ولایت و بزرگراه آزادگان در جنوب غربی تهران متمایل می‌شود.

عملیات ساخت خط ۳ مترو تهران از سال ۱۳۸۶ در جنوب غرب تهران آغاز شده‌است که بخش اول آن در قسمت مرکزی و حد فاصل ایستگاه متروی شهید بهشتی و ایستگاه متروی تئاتر شهر در آذر ماه ۱۳۹۱ و بخش دوم آن از ایستگاه متروی تئاتر شهر تا ایستگاه متروی آزادگان در اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ به بهره‌برداری رسید. در نهایت در ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۴ نیمه شمالی خط از ایستگاه متروی شهید بهشتی تا انتهای شمالی خط یعنی ایستگاه متروی قائم افتتاح شد. توسعه این خط به سمت شمال شرقی و جنوب غربی در حال انجام است در بخش توسعه شمال شرقی، این خط از ایستگاه متروی شهید بهشتی به سمت شرق خیابان شهید بهشتی امتداد مسیر داده و در محل میدان گلبرگ به سمت شمال متمایل می‌شود و با عبور از زیر بزرگراه صیاد شیرازی به میدان نوبنیاد می‌رسد و پس از آن به دو شاخه تقسیم می‌شود. شاخه اول به سمت اقدسیه و شهرک قائم ادامه یافته و در نهایت به میدان قائم می‌رسد و شاخه دوم در طول خیابان نیاوران ادامه یافته و پس از عبور از جنوب پارک نیاوران به ابتدای خیابان شهید باهنر می‌رسد. در بخش توسعه جنوب و جنوب غربی این خط از ایستگاه آزادگان به سمت اسلامشهر امتداد مسیر داده و در نهایت به شهر جدید پرند می‌رسد. لازم است ذکر شود که طبق طراحی نخستین، خط ۳ در ابتدا قرار بود در امتداد خیابان مجیدیه ساخته شود و با بازنگری در طراحی‌ها مسیر این خط از خیابان مجیدیه به بزرگراه شهید صیاد شیرازی تغییر یافت.

این خط مانند سایر خطوط مترو از ابتدای صبح ساعت ۵:۳۰ تا ساعت ۲۲:۳۰ به جابه‌جایی مسافران می‌پردازد، با این تفاوت که فاصله گذر قطارها در سایر خطوط حداقل ۲ دقیقه و حداکثر ۵ دقیقه می‌باشد که متأسفانه خط ۳ با فاصله گذر ۱۰ دقیقه‌ای باعث ایجاد تراکم بیش از حد در ساعت‌های پیک ترافیک (ابتدای صبح و ساعات پایان کار) گردیده که این عدم مناسب بودن فاصله گذر قطارها موجب ایجاد بسیاری از نارضایتی‌ها مردمی و اجتماعی می‌باشد.

ایستگاه‌ها[ویرایش]

جنوب غرب به شمال شرق: ایستگاه متروی آزادگان، ایستگاه متروی نعمت‌آباد، ایستگاه متروی عبدل‌آباد، ایستگاه متروی شهرک شریعتی، ایستگاه متروی زمزم، ایستگاه متروی جوادیه، ایستگاه متروی راه‌آهن، ایستگاه متروی مهدیه، ایستگاه متروی منیریه، ایستگاه متروی تئاتر شهر، ایستگاه متروی میدان ولیعصر، ایستگاه متروی میدان جهاد، ایستگاه متروی میرزای شیرازی، ایستگاه متروی شهید بهشتی، ایستگاه متروی سهروردی، ایستگاه متروی شهید قدوسی، ایستگاه متروی شهید صیاد شیرازی، ایستگاه متروی خواجه عبدالله انصاری، ایستگاه متروی شهید زین‌الدین ،ایستگاه متروی هروی، ایستگاه متروی حسین‌آباد، ایستگاه متروی نوبنیاد، ایستگاه متروی اقدسیه (در حال ساخت)، ایستگاه متروی شهید محلاتی، ایستگاه متروی قائم :شمال شرق به جنوب غرب

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]