خط ۳ متروی تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
خط ۳ مترو تهران
اطلاعات کلی
مالکمترو تهران
موقعیتتهران، استان تهران
پایانهایستگاه مترو قائم
ایستگاه مترو آزادگان
شمار ایستگاه‌ها۲۵ ایستگاه (فعال)
عملکرد
گونهمترو
سیستممترو تهران
شماره قطارها۱۹ (دی ۱۳۹۸)[۱]
گرداننده‌هامترو تهران
انبارهاپایانه آزادگان
تاریخچه
گشایش۲۶ آذر ۱۳۹۱ (شهید بهشتی-تئاتر شهر)
۱۳۹۳ (بخش جنوبی)
۳۱ شهریور ۱۳۹۴ (بخش شمالی)
فنی
طول خط۳۳٫۷ کیلومتر (۲۰٫۹ مایل)
اندازه ریل4 ft 8 12 in (۱٬۴۳۵ mm) ریل استاندارد
نقشه مسیر

خط ۳ مترو تهران یک خط درون‌شهری در ۳۳٫۷ کیلومتر با ۳۱ ایستگاه ( ۲۵ ایستگاه فعال) است که ایستگاه مترو قائم در شمال شرقی تهران را به ایستگاه مترو آزادگان در جنوب غربی تهران می‌رساند.

طرح توسعه خط فرعی از ایستگاه نوبنیاد تا خیابان باهنر (ایستگاه نیاوران و شهید باهنر) موجب اتصال کامل شمال شهر تهران از قائم تا تجریش به خطوط مترو می‌گردید که با فروش زمین ایستگاه‌های این مسیر فرعی (به مجموعه اطلس مال) این طرح توسعه پیش از آغاز به حفاری تونل‌ها منتفی گردید.

پیشینه[ویرایش]

این خط در ایستگاه مترو شهید بهشتی با خط ۱، در ایستگاه مترو میدان ولیعصر با خط ۶، در ایستگاه مترو تئاتر شهر با خط ۴ و در ایستگاه مترو مهدیه با خط ۷ تقاطع دارد. این خط از ایستگاه مترو شهید بهشتی در درازا این خیابان به سوی غرب ادامه مسیر داده و سپس وارد خیابان حضرت ولی‌عصر (عج) شده و در درازا این خیابان به سوی جنوب تا میدان راه‌آهن ادامه مسیر یافته و سپس به سمت بوستان ولایت و بزرگراه آزادگان در جنوب غربی تهران متمایل می‌شود.

عملیات ساخت خط ۳ مترو تهران از سال ۱۳۸۶ در جنوب غرب تهران آغاز شده‌است که بخش اول آن در قسمت مرکزی و حد فاصل ایستگاه مترو شهید بهشتی و ایستگاه مترو تئاتر شهر در آذر ماه ۱۳۹۱ و بخش دوم آن از ایستگاه مترو تئاتر شهر تا ایستگاه مترو آزادگان در اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ به بهره‌برداری رسید. در نهایت در ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۴ نیمه شمالی خط از ایستگاه مترو شهید بهشتی تا انتهای شمالی خط یعنی ایستگاه مترو قائم افتتاح شد. توسعه این خط به سمت شمال شرقی و جنوب غربی در حال انجام است در بخش توسعه شمال شرقی، این خط از ایستگاه مترو شهید بهشتی به سمت شرق خیابان شهید بهشتی امتداد مسیر داده و در محل میدان سبلان به سمت شمال متمایل می‌شود و با گذر از زیر بزرگراه صیاد شیرازی به میدان نوبنیاد می‌رسد و پس از آن به دو شاخه تقسیم می‌شود. شاخه اول به سمت اقدسیه و شهرک قائم ادامه یافته و در نهایت به میدان قائم می‌رسد و شاخه دوم در طول خیابان نیاوران ادامه یافته و پس از عبور از جنوب پارک نیاوران به ابتدای خیابان شهید باهنر می‌رسد. در بخش توسعه جنوب و جنوب غربی این خط از ایستگاه مترو آزادگان به سمت اسلامشهر امتداد مسیر داده و در نهایت به شهر جدید پرند می‌رسد. لازم است ذکر شود که طبق طراحی نخستین، خط ۳ در ابتدا قرار بود در امتداد خیابان مجیدیه ساخته شود و با بازنگری در طراحی‌ها مسیر این خط از خیابان مجیدیه به بزرگراه شهید صیاد شیرازی تغییر یافت.

این خط مانند سایر خطوط مترو از ابتدای صبح ساعت ۵:۳۰ تا ساعت ۲۲:۳۰ به جابه‌جایی مسافران می‌پردازد، با این تفاوت که فاصله گذر قطارها در سایر خطوط حداقل ۲ دقیقه و حداکثر ۵ دقیقه می‌باشد که متأسفانه خط ۳ با فاصله گذر ۷ دقیقه‌ای باعث ایجاد تراکم بیش از حد در ساعت‌های پیک ترافیک (ابتدای صبح و ساعات پایان کار) گردیده که این عدم مناسب بودن فاصله گذر قطارها موجب ایجاد بسیاری از نارضایتی‌ها مردمی و اجتماعی می‌باشد.

ایستگاه‌ها[ویرایش]

ایستگاه‌ها مکان تقاطع‌ها نام قدیمی
شمال شرق به جنوب غرب
قائم میدان اول شهرک قائم
شهید محلاتی بزرگراه ارتش، تقاطع خیابان شاهد
اقدسیه خیابان موحد دانش، نبش خیابان ندا
نوبنیاد میدان نوبنیاد (انشعاب خط ۳) و
حسین‌آباد میدان حسین‌آباد
میدان هروی بزرگراه صیاد شیرازی، تقاطع خیابان جمالی هروی
شهید زین‌الدین خیابان شهید عراقی، خیابان گیلان غربی خط ۹ و RER B
خواجه عبدالله انصاری تقاطع خیابان های بنی‌هاشم و خواجه عبدالله انصاری
شهید صیاد شیرازی بزرگراه صیاد شیرازی، ابتدای خیابان مسیل باختر
شهید قدوسی چهارراه قصر، ابتدای خیابان شهید بهشتی
سهروردی خیابان بهشتی، تقاطع خیابان سهروردی
شهید بهشتی خیابان بهشتی، تقاطع خیابان مفتح شمالی
میرزای شیرازی خیابان بهشتی، بین میرزای شیرازی و قائم‌مقام فراهانی
میدان جهاد خیابان ولیعصر، نبش خیابان دکتر فاطمی دکتر فاطمی - شهدای رسانه
میدان حضرت ولی‌عصر میدان ولی‌‌عصر
تئاتر شهر چهارراه ولیعصر، جنب تئاتر شهر ولیعصر
دانشگاه امام علی خیابان امام خمینی رو به روی مجلس قدیم مجلس
منیریه میدان منیریه
مهدیه تقاطع خیابان های ولیعصر و مولوی و RER A
راه‌آهن میدان راه‌آهن RER A
جوادیه حدفاصل پل جوادیه و خیابان رباط کریم
زمزم بزرگراه چراغی، نرسیده به خیابان زمزم قلعه مرغی
شهرک شریعتی بزرگراه چراغی، نبش خیابان مهران
عبدل‌آباد بزرگراه چراغی، ابتدای خیابان ورزش
نعمت‌آباد بزرگراه آیت‌الله سعیدی، نبش خیابان سهیل
آزادگان بزرگراه آیت‌الله سعیدی، نرسیده به بزرگراه آزادگان، نبش خیابان حیدری RER B
چهاردانگه بزرگراه تهران-ساوه، شهر چهاردانگه
شاطره بزرگراه تهران-ساوه، روستای شاطره
میدان نماز اسلامشهر، بزرگراه تهران-ساوه، میدان نماز
سلمان فارسی اسلامشهر، بلوار بسیج تقاطع خیابان سلمان فارسی
میدان قائم (اسلامشهر) اسلامشهر، بزرگراه تهران-ساوه، میدان قائم
شهر گلستان شهر گلستان
رباط کریم شهر رباط کریم
شهر پرند شهر پرند، بلوار باهنر بین میدان آزادی و بلوار علامه طباطبایی (انشعاب اول خط ۱)
جنوب غرب به شمال شرق

دپو[ویرایش]

پایانه آزادگان در جنب بزرگراه‌های آزادگان و سعیدی واقع شده که فاز نخست آن با ۲۵ هکتار وسعت، امکان توقف ۵۶ رام قطار را دارد. البته فاز توسعه‌ای پایانه مذکور، جهت تعمیر و نگهداری قطارهای خط ۱۱ (که هنوز عملیات ساخت آن آغاز نشده است) در نظر گرفته شده که یک سازه زیرزمینی دو طبقه را شامل می‌شود. گفتنی است مسیر دسترسی به پایانه آزادگان از محدوده خیابان آیت‌ا... سعیدی (سه‌راه اسلامشهر) شروع شده و به صورت تونلی به محدوده اصلی پایانه راه پیدا می‌کند. طول این تونل حدود ۸۰۰ متر است که مراحل مختلف اجرای آن در حال پیگیری است. عملیات اجرایی و تجهیز کارگاه پروژه احداث پایانه آزادگان از آبان ماه سال ۱۳۹۹ و همزمان با شروع پروژه توسعه جنوبی خط ۳ مترو آغاز شده است. این پایانه قرار است در ۳ فاز مختلف شامل احداث پارکینگ در فاز نخست، تعمیرگاه در فاز ۲ و خط تست و لوپ در فاز ۳ به مرحله اجرا درآید. مجری خط سه مترو تهران اعلام کرد: عملیات اجرایی پروژه احداث پایانه و پارکینگ آزادگان که مربوط به قطارهای این خط شبکه مترو تهران می‌شود، در پنج جبهه کاری ادامه داشته و تمهیدات لازم جهت سرعت گرفتن روند پیشرفت فیزیکی پایانه اندیشیده شده است.[۲] به تازگی نیز شهردار تهران اعلام کرد فاز اول آن تا پایان سال ۱۴۰۲ تکمیل خواهد شد.

توسعه[ویرایش]

توسعه جنوبی[ویرایش]

قرار است خط ۳ متروی تهران در دو فاز از ایستگاه آزادگان تا ایستگاه پرند در تقاطع خط ۱ ادامه پیدا کند که ایستگاه های آن به شرح زیر است. فاز اول: ایستگاه متروی چهاردانگه-ایستگاه متروی شاطره-ایستگاه متروی میدان نماز-ایستگاه متروی سلمان فارسی-ایستگاه متروی میدان قائم (اسلامشهر)

فاز دوم: ایستگاه متروی شهر گلستان-ایستگاه متروی شهر رباط کریم-ایستگاه متروی شهر پرند

انشعاب خط ۳ (خط باهنر)[ویرایش]

این انشعاب که برای متروی تهران پیش‌بینی شده از ایستگاه متروی نوبنیاد در تقاطع خط ۳ و خط ۱۰ آغاز و بعد از گذشتن از ایستگاه متروی نیاوران به ایستگاه متروی باهنر واقع در خیابان باهنر بین خیابان آقایی و میدان یاسر می‌رسد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ورود ۲ رام قطار جدید به مترو ایسنا
  2. «◄ افزایش ساعت کار میادین میوه و تره‌بار در شب یلدا/ادامه عملیات اجرایی پایانه مترو آزادگان تهران». ایرنا.

پیوند به بیرون[ویرایش]