حسین الله‌کرم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حسین الله‌کرم در همایش صیانت، اسفند ۱۳۹۷

حسین الله‌کرم از فعالان عرصهٔ سیاست در ایران و از پیشکسوتان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و رئیس کنونی شورای هماهنگی حزب‌الله است.

سوابق تحصیلی[ویرایش]

الله‌کرم در فروردین سال ۱۳۸۸ از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات (تهران) دکتریِ علوم سیاسی دریافت کرد.[۱]

تحریم‌های بین‌المللی و موارد نقض حقوق بشر[ویرایش]

اتحادیه اروپا طی تصمیم مورخ ۲۳ فروردین ۱۳۹۰ (۱۳ آوریل ۲۰۱۱)، ۳۲ مقام ایرانی از جمله حسین الله‌کرم را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد.[۲]

براساس بیانیه اتحادیه اروپا،[۳] حسین الله‌کرم رئیس انصار حزب‌الله و سردار سپاه پاسداران است. او از بنیانگذاران انصار حزب‌الله است. این گروه شبه نظامی در چندین مورد در دوره‌های زمانی مختلف در استفاده بیش از حد از خشونت برای سرکوب دانشجویان دست داشته‌است.

در نهم خرداد ۱۳۹۷، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا حسین الله‌کرم از مسئولان انصار حزب‌الله را به دلیل نقش در نقض حقوق بشر مورد تحریم قرار داد[۴]. طبق بیانیه این وزارتخانه، گروه انصار حزب‌الله و اعضای فعال و شبه‌نظامیان مرتبط با آن در نقض جدی حقوق شهروندان ایرانی نقش داشته‌اند و حسین الله کرم به دلیل عضویت در این گروه و مسئولیت در «سرکوب اعتراضات دانشجویی» مورد تحریم قرار گرفته است[۵].

منابع[ویرایش]

  1. حواشی جلسهٔ دفاعیهٔ حسین الله‌کرم؛ فردا نیوز
  2. «پرونده ناقض حقوق بشر: حسین الله کرم». عدالت برای ایران. 06 شهریور1390. دریافت‌شده در ۱ مرداد ۱۳۹۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  3. «concerning restrictive measures directed against certain persons, entities and bodies in view of the situation in Iran» (PDF). عدالت برای ایران. 06 شهریور1390. دریافت‌شده در ۳۱ تیر ۱۳۹۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  4. «آمریکا تحریم‌های جدید را علیه ایران اعلام کرد؛ از حسین الله کرم و فیروزآبادی تا رئیس صداوسیما و زندان اوین». بی‌بی‌سی فارسی. ۹ خرداد ۱۳۹۷. دریافت‌شده در ۲۸ دی ۱۳۹۸.
  5. «وزارت خزانه‌داری نقض حقوق بشر، سانسور و نظارت پیشرفته دولت ایران را هدف می‌گیرد». تارنمای وزارت خزانه داری ایالات متحده. ۹ خرداد ۱۳۹۷. دریافت‌شده در ۹ آبان ۱۳۹۸.

پیوند به بیرون[ویرایش]