شمر (قبیله)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

شمر (به عربی: شَمّر) یکی از بزرگترین قبایل نجد در عربستان سعودی است. شمار اعضای این قبیله در عراق ۳ میلیون، در عربستان ۱/۵ میلیون، در کویت ۱۰۰ هزار نفر و در سوریه ۰/۵ میلیون نفر برآورد می‌شود. شماری نیز در اردن می‌زیند.

یکی از چهره های معروف در اوایل از قبیله ، حاتم آل طيء (در578)، یک مسیحی عرب که در داستان شب های عربی مشهور به سخاوتمندی و مهمان نوازی بود . منابع تاریخی اسلامی گزارش می‌دهند که پسرش، عودی بن حاتم ، که گاهی اوقات به عنوان "پادشاه" تایی اشاره میشود به قبل از مرگ محمد اسلام می اورد. همچنین آمده است که زید الخیر ، یکی از اعضایی خاندان طيء است که خاندانش را به همراهی با محمد ترغیب میکند.

نسبت این خاندان به شمر بن عبد الله بن جذيمة بن زهير بن ثعلبة بن سلامان بن ثعل بن عمرو بن الغوث بن طيء.

از طوایف قدرتمند منشعب از این قبیله آل رشید است

آل رشید نام حاکمان نیمه مستقل سرزمین حجاز یعنی مکه و مدینه در دوران امپراطوری عثمانی میباشد. در جنگ جهانی اول هم‌پیمان انگلیس نیز بوده اند اما طی معامله ای که ابن سعود با حکومت انگلیس توسط مستر همفر جاسوس انگلیسی برای تسلط به تمام سرزمینهای نجد و حجاز در شبه جزیره عربستان مینماید، انگلیس حمایت خود را از آل رشید ساقط نموده و در حالیکه امپراطوری عثمانی از هم پاشیده شده بود، ابن سعود طی یک جنگ و با قساوت قلب تمام و با خونریزی و تخریب فراوان با همکاری گروهی به نام الاخوان که پیروان ابن عبدالوهاب بودند توانست آنها را از سرزمین حجاز بیرون نماید.

بیشتر اعضای این قبیله پس از اخراج از عربستان به عراق و قطر مهاجرت نمودندو پراکنده شدند .

بیشتر اعضای این قبیله پس از اخراج از عربستان به عراق و قطر مهاجرت نمودند و تعدادی از ایشان پس از مصوبه جنجالی مجلس ایران برای اختصاص دو کرسی پارلمانی به نمایندگان استان بحرین، توسط انگلستان تحت عنوان سیاستی که آنرا ایرانی زدایی (یا به انگلیسی: Deiranisation) نامیدند به بحرین مهاجرت داده شدند.

برخی معتقدند که بیشتر اعضای این قبیله پس از سالهای ۱۹۹۰ از عراق به عربستان بازگشته اند.

منابع[ویرایش]