اولتیماتوم روسیه به ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اولتیماتوم روسیه)
پرش به: ناوبری، جستجو

اولتیماتوم روسیه به ایران، اولتیماتومی است که از طرف دولت روسیه تزاری به دولت ایران به سال ۱۹۱۱ برای اخراج مستشاران مالی امریکایی از ایران داده شده‌است.

در سال ۱۹۱۰ وزیرمختار ایران در آمریکا از دولت آمریکا خواست که کارشناسی برای استخدام در دولت ایران به منظور اصلاح امور مالی دولت نوپای مشروطه معرفی کند. مورگان شوستر با پیشنهاد دولت آمریکا در ۱۹۱۱ به ایران رفت و به‌ اصلاح امور مالی ایران پرداخت. بسیاری از کار اصلاحات مالی ایران در تضاد با منافع دول انگلیس و روس بود. به این ترتیب روسیه و بریتانیا خواستار اخراج شوستر از ایران شدند. دولت روسیه در این مورد به دولت ایران اولتیماتوم (ضرب‌الاجل) داد. دولت ایران از ترس اشغال کشور در حالی که مجلس مخالف اخراج شوستر از ایران بود ابتدا مجلس را ملغی کرد و پس از آن شوستر را از ایران اخراج نمود. با این حال نیروهای روس تبریز و زنجان و رشت را اشغال کردند و عده‌ای از اهالی را کشتند. در تبریز ثقةالاسلام را به دار کشیدند.

مجلس شورای ملی با تسلیم مخالفت کرد و مردم نیز با آن مخالف بودند. اما ناصرالملک که نایب‌السلطنه بود با استفاده از حق پادشاه مجلس را منحل کرد و دولت به استخدام شوستر پایان داد.

پیوند به بیرون[ویرایش]

درباره مورگان شوستر در دانشنامه رشد.