کنسولگری سابق روسیه در تبریز

مختصات: ۳۸°۰۳′۳۷″شمالی ۴۶°۱۸′۲۴″شرقی / ۳۸٫۰۶۰۱۹۲°شمالی ۴۶٫۳۰۶۵۷۷°شرقی / 38.060192; 46.306577
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کنسولگری روسیه در تبریز در بستر باغ پر وسعت واقع در پشت درمانگاه شیروخورشید پیشین و بیمارستان سینا کنونی می‌باشد، ساختمان کنسولگری فدراسیون روسیه دیپلماتیک و سیاسی در منطقه مارالان تبریز زیر نظر سفارت روسیه در تهران همچنان به فعالیت کنسولی می‌پردازد.[نیازمند منبع]

زمین‌ها و باغ پروسعت محیط پیرامون ساختمان دیرپای کنسولگری روسیه از دهه‌های گذشته به عنوان یکی از سرسبزترین اماکن شهر تبریز بوده، باغ و بنای قدیمی کنسولگری فدراسیون روسیه در خیابان مارالان یا خیابان ثریا و به نام امروزی خیابان شهید منتظری، واقع می‌باشد و از سالیان گذشته محل انجام خدمات کنسولی بوده ولی از پایان دهه هشتاد خورشیدی خدمات کنسولی در این مکان به ندرت و به نسبت گذشته بسیار کمتر انجام می‌پذیرد اما سرکنسول روسیه به همراه تنی چند از کارمندان کنسولگری امروزه در یک واحد بنای دیرینه ساخت واقع در مرکز باغ بسیار بزرگ کنسولگری فدراسیون روسیه مستقر می‌باشند. در درازای سالیان گذشته به ویژه از نخستین سال‌های دهه ۹۰ خورشیدی بسیاری از درختان میوه باغ بزرگ و پوشش گیاهی زمین‌های پر وسعت کنسولگری روسیه به دلیل عدم رسیدگی و آبیاری بموقع در فصل تابستان از بین رفته‌اند. در حال حاضر مأمورین پاسگاه ۱۱ انتظامی تبریز وظیفه پاسداری از امنیت باغ بزرگ کنسولگری فدراسیون روسیه را بر عهده دارند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • بهروز خاماچی (۱۳۸۶). شهر من تبریز. تبریز: ندای شمس. صص. ۱۲۱–۱۲۲. شابک ۹۷۸۹۶۴۲۶۸۸۰۳۶.
  • «تالار زمرد تبریز امروزی زمانی کنسولگری آمریکایی‌ها بود این کنسولگری مرکز کنترل و جلوگیری از فعالیت‌های سیاسی - نظامی نیروهای شوروی در آذربایجان بود». ایسنا. ۲ تیر ۱۳۸۳.