جنگ‌های مرزی شوروی و ژاپن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جنگ‌های مرزی شوروی و ژاپن
زمان ۱۹۳۲_۱۹۳۹
مکان شمال آسيا (جمهوری خلق مغولستان, سرزمین پریمورسکی, منچوری)
نتیجه پیروزی شوروی و جمهوری خلق مغولستان
امضای پیمان بی‌طرفی ژاپن و شوروی
جنگندگان
 اتحاد جماهیر شوروی
Flag of the Mongolian People's Republic (1945–1992).svgجمهوری خلق مغولستان
 امپراتوری ژاپن
فرماندهان
اتحاد جماهیر شوروی گئورگی ژوکوف
اتحاد جماهیر شوروی Grigory Shtern
اتحاد جماهیر شوروی واسیلی بلیوخر اعدام‌شده
Mongolian People's Republic خرلوگین چویبالسان
امپراتوری ژاپن Kenkichi Ueda
امپراتوری ژاپن Yoshijirō Umezu
امپراتوری ژاپن Michitaro Komatsubara
تلفات
اتحاد جماهیر شوروی ۳۲٬۰۰۰ کشته
۳۵۰ تانک از بین رفت
۱۴۰ خودروی زرهی از بین رفت
۲۱۱ هواپیما از بین رفت
Mongolian People's Republic ۱٬۰۰۰ کشته
امپراتوری ژاپن ۲۰٬۰۰۰ کشته
۴۳ تانک از بین رفت
چندین تانکت از بین رفت
۱۶۲ هواپیما از بین رفت
۳٬۰۰۰ کشته

جنگ‌های مرزی شوروی و ژاپن میان اتحاد جماهیر شوروی و ژاپن یک سری از درگیریهای مرزی بین سال‌های ۱۹۳۸ و ۱۹۳۹ در گرفت. این درگیری‌ها غالباً در مرز منچوری واقع شد.

واحد توپخانهٔ ارتش سرخ در نبرد دریاچه خاسان، ۱۹۳۸

در نیمهٔ دوم دههٔ ۱۹۳۰، بین نیروهای ژاپنی مستقر در مانچوکوئو و نیروهای شوروی و جمهوری خلق مغولستان درگیری‌های در گرفت. در این مقطع سیاست انتخابی ارتش امپراتوری ژاپن دکترین هوکوشین-ران بود که بر توسعهٔ نفوذ ژاپن به سمت شمال تأکید داشت. با این حال ادامهٔ این سیاست با شکست ژاپن در نبرد خالخین گل در ۱۹۳۹، همزمانی با جنگ دوم چین و ژاپن،[۱] و تلاش متحد ژاپن، آلمان نازی، برای امضاء پیمان بی‌طرفی با شوروی موفقیت چندانی نیافت. ژاپن و شوروی در آوریل ۱۹۴۱ پیمانی مبنی بر بی‌طرفی امضاء کردند و پس آن ژاپن به دکترین نانشین-ران رو آورد که سیاست انتخابی نیروی دریایی ژاپن بود و بر توسعهٔ نفوذ این کشور به سمت جنوب تاکید داشت. این سیاست در نهایت ژاپن را به رودررویی و جنگ با آمریکا و متحدان غربی‌اش سوق داد.[۲][۳]

نبرد دریاچهٔ غازان[ویرایش]

در ۲۹ ژوئیه ۱۹۳۸ نیروهای ارتش ژاپن به نیروهای ارتش اتحاد شوروی در اطراف دریاچه غازان در مغولستان حمله کردند امّا در این نبرد ارتش اتحاد شوروی پیروز شد و ژاپنی‌ها در ۱۱ ماه می۱۹۳۹ تصمیم گرفتند به پشت مرزهای کشور مغولستان در کنار رودخانه خالخین گُل عقب نشینی نمایند. در این جنگ ارتش ژاپن توانست به پیروزیهای اولیه‌ای دست یابد امّا در نهایت متحمل شکست گردید و نخستین شکست واقعی ارتش کوانتونگ ژاپن در این جنگ رخ داد.

نبرد خالخین گل[ویرایش]

روسها در سال ۱۹۳۸ ارتش مغولی شوروی را ایجاد کردند و در مرز مغولستان و ایالت منچوکوی چین که تحت تصرف ژاپن بود با ارتش چینی ژاپن به نام ارتش کوانتونگ به شکلی غیر رسمی به جنگ مشغول شدند. روسها در ۱۵ آگوست ۱۹۳۹ در حالیکه جنگ در اروپا شعله ور شده بود در نبرد خالخین گل به نقاط ضعف ارتش ژاپن حمله کردند و در ظرف مدت کوتاهی موفق به شکست ارتش ژاپن شدند. به دلیل همزمانی این رویداد با جنگ دوم و تحت‌الشعاع قرار گرفتن آن، این رویداد چندان مورد توجه قرار نگرفت.

پیمان بیطرفی شوروی و ژاپن[ویرایش]

در نتیجهٔ شکست ژاپن در خالین گل، ژاپن و اتحاد شوروی در تاریخ ۱۳ آوریل ۱۹۴۱ پیمان بیطرفی امضاء کردند و این پیمان تقریباً تا پایان جنگ جهانی دوم و آغاز حمله شوروی به منچوری در سال ۱۹۴۵ میان دو کشور باقی‌ماند.

منابع[ویرایش]

  1. Beevor 2012, p. 342.
  2. Goldman, Stuart D. (28 August 2012). "The Forgotten Soviet-Japanese War of 1939". The Diplomat. Archived from the original on 29 June 2015. Retrieved 26 June 2015.
  3. Timothy Neeno. "Nomonhan: The Second Russo-Japanese War". MilitaryHistoryOnline.com. Archived from the original on 24 November 2005. Retrieved 26 June 2015.