جنگ‌های مرزی شوروی و ژاپن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جنگ‌های مرزی شوروی و ژاپن
زمان ۱۹۳۲_۱۹۳۹
مکان مغولستان
نتیجه پیروزی شوروی
جنگندگان
شوروی مغولستان امپراطوری ژاپن

جنگ‌های مرزی شوروی و ژاپن میان اتحاد جماهیر شوروی و ژاپن یک سری از درگیریهای مرزی بین سال‌های ۱۹۳۸ و ۱۹۳۹ در گرفت. این درگیری‌ها غالباً در مرز منچوری واقع شد.

نبرد دریاچهٔ غازان[ویرایش]

در ۲۹ ژوئیه ۱۹۳۸ نیروهای ارتش ژاپن به نیروهای ارتش اتحاد شوروی در اطراف دریاچه غازان در مغولستان حمله کردند امّا در این نبرد ارتش اتحاد شوروی پیروز شد و ژاپنی‌ها در ۱۱ ماه می۱۹۳۹ تصمیم گرفتند به پشت مرزهای کشور مغولستان در کنار رودخانه خالخین گُل عقب نشینی نمایند. در این جنگ ارتش ژاپن توانست به پیروزیهای اولیه‌ای دست یابد امّا در نهایت متحمل شکست گردید و نخستین شکست واقعی ارتش کوانتونگ ژاپن در این جنگ رخ داد.

نبرد خالخین گل[ویرایش]

روسها در سال ۱۹۳۸ ارتش مغولی شوروی را ایجاد کردند و در مرز مغولستان و ایالت منچوکوی چین که تحت تصرف ژاپن بود با ارتش چینی ژاپن به نام ارتش کوانتونگ به شکلی غیر رسمی به جنگ مشغول شدند. روسها در ۱۵ آگوست ۱۹۳۹ در حالیکه جنگ در اروپا شعله ور شده بود در نبرد خالخین گل به نقاط ضعف ارتش ژاپن حمله کردند و در ظرف مدت کوتاهی موفق به شکست ارتش ژاپن شدند. به دلیل همزمانی این رویداد با جنگ دوم و تحت‌الشعاع قرار گرفتن آن، این رویداد چندان مورد توجه قرار نگرفت.

پیمان بیطرفی شوروی و ژاپن[ویرایش]

در نتیجهٔ شکست ژاپن در خالین گل، ژاپن و اتحاد شوروی در تاریخ ۱۳ آوریل ۱۹۴۱ پیمان بیطرفی امضاء کردند و این پیمان تقریباً تا پایان جنگ جهانی دوم و آغاز حمله شوروی به منچوری در سال ۱۹۴۵ میان دو کشور باقی‌ماند.

منابع[ویرایش]