نور سفید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نور سفید خورشید یا نور سفید، گستره‌ای از امواج است که شامل همه فرکانس‌های مرئی طیفی تابش الکترومغناطیس باشد. نور سفید از طیف کاملی از رنگ‌ها تشکیل یافته‌است.

ماهیت نور سفید[ویرایش]

نور سفید آمیزه‌ای از نورهای به رنگ مختلف است. اگر یک ناحیه باریک از طول‌موج‌های نور سفید توسط ماده جذب شود، بقیه طول‌موج‌ها از ماده عبور کرده و چشم انسان طول موج‌های ترکیب شده را که از ماده عبور کرده و دیگر کاملا سفید نیست، می‌بیند. فیلترهای رنگی، به جز یک طول‌موج مخصوص به رنگ خودشان، سایر طول‌موج‌های نور را سد می کنند و به این ترتیب از نور سفید، می‌توان نورهای رنگی مختلفی را به‌دست آورد.

تولید نور سفید[ویرایش]

از ترکیب نورهای اصلی سبز، آبی و قرمز، نور سفید پدید می‌آید که به آن مدل RGB گفته می‌شود. از ترکیب دوتایی بعضی نورهای رنگی فرعی و یکی از نورهای با رنگ اصلی نیز می‌توان نور سفید را تولید کرد. به نورهای فرعی‌ای که در کنار نور اصلی، نورسفید را می‌سازد، نور مکمل می‌گویند. برای مثال از آمیختن نورهای آبی و زرد، نور سفید بوجود می‌آید، بنابراین، زرد مکمل آبی است.

نور خورشید[ویرایش]

در سطح کره زمین، تابش نور سفید خورشید به وسیله جو پالایش می‌شود و فرکانس‌های محدودتری از آن بر سطح کره خاکی می‌تابد که به آن نور خورشید گفته می‌شود.

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیا انگلیسی