ریزموج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ریز موج ها امواج رادیویی با طول موج هایی به بزرگی یک متر تا طول موج هایی به کوچکی یک میلیمتر را در بر می گیرند.به عبارت دیگر بازه فرکانسی بین 300MHZ تا 300GHZ را میپوشانند. به امواج الکترومغناطیسی با طول موج کمتر از امواج رادیویی و بیشتر از امواج فروسرخ، ریزموج[۱] گفته می‌شود.[نیازمند منبع] چنین به نظر می رسد که طول موج ماکروویو با توجه به نام آن، امواجی در طیف طول موج کمتر از یک میلی متر باشند و طول موج ریزموج‌ها تقریباً بین ۱ میلی‌متر (متناظر با بسامد ۳۰۰ گیگاهرتز) تا ۳۰ سانتیمتر (متناظر با بسامد ۱ گیگاهرتز) است.[نیازمند منبع] البته بر روی این مرزهای این تعریف، اتفاق نظر نیست و برخی آن را از ۰٫۳ میلی‌متر در نظر می‌گیرند.[نیازمند منبع]

کاربردهای امواج مایکروویو (ریزموج)[ویرایش]

  • بهره یک آنتن متناسب بااندازه الکتریکی آن است . درفرکانس های بالاتر می توان از یک آنتن بااندازه فیزیکی مشخص بهره بالاتری دریافت نمود . در فرکانس های بالاتر پهنای باند بیشتری را می توان مورد استفاده قرار داد و پهنای باند بیشتر به معنای ظرفیت بیشتری برای حمل اطلاعات خواهد بود . درفرکانس 600 مگاهرتزپهنای باند 1% به معنای 6 مگاهرتزپهنای باند خواهد بود (مانند پهنای باند یک کانال تلویزیون) درحالی که در فرکانس 60 گیگا هرتز پهنای باند 1% معادل 600 مگاهرتز (100 کانال تلویزیون) می باشد.
  • امواج مایکروویو روی خط دید (خط مستقیم) حرکت کرده و توسط یونیسفر منحرف نمی شوند چراکه امواج منحرف شده توسط یونیسفر دارای فرکانس های کمتری هستند درنتیجه امکان ایجاد خطوط ارتباطی باظرفیت های بالا( به صورت زمینی ویا ماهواره ای) فراهم می گردد.
  • سطح موثر انعکاس هدف ( سطح مقطع راداری ) متناسب باابعاد الکتریکی آن می باشد . این مساله به همراه مشخصات بهره آنتن باعث می گردد که امواج مایکروویو بهترین باند فرکانسی برای عملکرد رادارها باشند .
  • تشدید های مختلف مولکولی ،اتمی و هسته ای اغلب در فرکانس های مایکروویو اتفاق می افتد که این مساله کاربرد های زیادی از جمله در علوم پایه ، سنجش از راه دور ، تشخیص پزشکی ، مداوا و درمان و روش های آشپزی خواهد داشت .


این متن اصلی مقاله‌است که از ترجمه کتاب [۲] برداشته شده‌است.

پانویس[ویرایش]

  1. ریز موج واژهٔ مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای microwave در انگلیسی و در حوزهٔ فیزیک است. «واژه های مصوب». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. بازبینی‌شده در ۲۳ دسامبر ۲۰۱۱. 
  2. دیوید ام پوزار، مهندسی مایکروویو، صفحه 23

منابع[ویرایش]

  • ام پوزار، دیوید. مهندسی مایکروویو. کتاب آیلار، 1390.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]