نانومتر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نانومتر یک نانو متر (به انگلیسی: nm : nanometer) یک واحد طول در سیستم متری می‌باشد و برابر یک میلیاردیم متر است. نامگذاری ترکیبی از پیشوند SI نانو (به معنای کوتوله) و واحد اصلی متر (مترون، به معنای واحد اندازه‌گیری) است

نانو متر اغلب به منظورتوصیف ابعاد در مقیاس اتمی مورد استفاده‌است.برای مثال قطر اتم هلیم در حدود۱/ نانو متر و قطر اتم ریبوزوم برابر ۲۰ نانومتر می‌باشد. واحد نانو متر به طورعمده برای تعیین طول موج تابش الکترومغناطیسی نزدیک طیف موج مرئی مورد استفاده‌است : نور مرئی به طور مشخص بازه ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر را شامل می‌شود. به نظر می‌رسد که نانو متر در حال جایگزینی باسایر واحد‌های رایج در ابعاد با مقیاس اتمی نظیر انگستروم که برابر ۱/ نانومتر است، می باشد.

این واحد عموما به حوزه نانو تکنولوژی مربوط می‌شود.هم چنین از اواخر دهه ۸۰، این واحد به منظور توصیف تولیدات تکنولوژی صنعتی در صنعت نیمه رسانا مورد استفاده قرار می‌گرفت. نانو متر در ابتدا با نام میلی میکرون شناخته می‌شد چرا که برابر با ۱۰۰۰/۱ میکرون(میکرومتر)بود.

منبع[ویرایش]

  1. تئودور سودبرگ، نیکولز، جی، بورتن(۱۹۲۳).تعیین اندازه و توزیع ابعاد ذره به کمک روش‌های گریز از مرکز.
  2. تئودور سودبرگ، ریند، هرمن(۱۹۲۴).اولترا سانتریفیوژ، ابزاری جدید در راستای تعیین اندازه و توزیع ابعاد ذره در یک کلویید میکروسکوپی.