زبان هلندی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

زبان هُلَندی، (به هلندی: Nederlands) و (به انگلیسی: Dutch) زبان ملی هلند و یکی از دو زبان رسمی بلژیک است. البته زبان هلندی بلژیک را فلَندری می‌نامند. زبان هلندی از شاخه ژرمنی خانواده زبان‌های هندواروپایی است.

منبع الفبا و تلفظ[ویرایش]

  • Teach Yourself Dutch Complete Course (Teach Yourself Language Complete Courses) (Paperback)

by Gerdi Quist, Dennis Strik

حوزه گسترش[ویرایش]

در عرف عمومی زبان انگلیسی، عبارت Dutch ( هلندی ) برای هلندی هلند، و عبارت Flemish برای فلاندری (هلندی بلژیک) بکار می رود . اما در حقیقت آنها یکی بوده و زبان معیار یکسانی می باشند . هلندی در اشکال مختلف خود ( زبان معیار و گویش )، زبان مادری بیشتر هلندی‌ها می باشد. مورد استثناء، استان فریسلاند هلند است که در آن زبان فریزی رواج دارد. افزون بر اینها، در شمال بلژیک و بخش کوچکی از فرانسه که در غرب بلژیک قرار دارد نیز به این زبان تکلم می شود . زبان هلندی همچنین به‌عنوان زبان اداری در سورینام و آنتیل‌های هلند که مستعمرات سابق هلند می باشند استفاده می شود . زبانی اشتقاقی از این زبان که آفریکانس نام دارد یکی از زبان‌های ملی جمهوری آفریقای جنوبی می باشد ( زبان دوم، انگلیسی است ) .

مشخصات[ویرایش]

هلندی به‌عنوان یک زبان نوشتاری، کاملاً یکنواخت می باشد . این زبان نوشتاری، در هلند و بلژیک تفاوت دارد اما میزان این اختلاف، به آن اندازه ای که میان انگلیسی نوشتاری در آمریکا و بریتانیای کبیر موجود است نمی‌باشد . اما به‌عنوان یک زبان گفتاری، تنوع بسیار بیشتری نسبت به آنچه در انگلیسی آمریکای شمالی می باشد در این زبان موجود است .

در یک سو، هلندی معیار قرار دارد که Algemeen Beschaafd Nederlands (هلندی همگانی فرهیخته) خوانده می شود . این زبان، برای مقاصد رسمی و عمومی بوده و زبان آموزشی در مدارس و دانشگاهها می باشد. هلندی معیار، در همه جا نسبتاً یکنواخت بوده، اگرچه متکلمان آن، بواسطه تکیه در سخن گفتن خویش، منطقه عمومی ای که از آن آمده اند را نشان می‌دهند . از سویی دیگر، گویش‌های محلی قرار دارد که میان خانواده و دوستان و نیز افراد یک روستا بکار می رود .

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]