ویکی‌پدیای انگلیسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Favicon of Wikipedia ویکی‌پدیای انگلیسی
لوگوی ویکی‌پدیای انگلیسی
تصویری از صفحه نخست ویکی‌پدیای انگلیسی
تصویری از صفحه نخست ویکی‌پدیای انگلیسی
نشانی http://en.wikipedia.org/
تجاری؟ نه
نوع دانشنامه برخط
مالک بنیاد ویکی‌مدیا
پایه‌گذار جیمی ولز

ویکی‌پدیای انگلیسی (به انگلیسی: English Wikipedia) نسخه زبان انگلیسی دانشنامه ویکی‌پدیا است. این نسخه که در تاریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۰۱ به کار افتاد در نوامبر ۲۰۰۵ به بیش از ۸۸۰٬۰۰۰ مقاله دست یافت. این نسخه هم قدیمی‌ترین و هم بزرگ‌ترین ویرایش بین تمامی زبان‌های ویکی‌پدیا است. در سال ۲۰۰۷ یک چهارم کل مقاله‌ها در تمام ویکی‌پدیاها متعلق به زبان انگلیسی بوده‌است. این نسخه حتی از جمع مقالات دو نسخه زبان آلمانی و زبان فرانسوی که به ترتیب بزرگ‌ترین نسخه‌های بعد از انگلیسی هستند نیز بزرگ‌تر است.

در ۲۳ مه ۲۰۱۱، این دانش‌نامه بیش از ۳ میلیون و ۶۴۲ هزار مقاله داشته‌است. در ۱۳ ژانویه ۲۰۱۲ (۲۳ تیر ۱۳۹۱) با گذر از مرز ۴ میلیون مقاله، چون گذشته بلامنازع در رده اول زبان‌های ویکی‌پدیاها قرار دارد. پس از آن بترتیب ویکی‌پدیای آلمانی، فرانسوی و هلندی، یک میلیون و اندی مقاله دارند.

چالش‌ها و مشکلات[ویرایش]

یکی از بحثهایی که دربارهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی وجود دارد این است که کدامیک از گونه‌های ملی این زبان باید مورد استفاده قرار گیرد. این در حالی است که بزرگ‌ترین نامزدان عبارت‌اند از: انگلیسی آمریکایی، انگلیسی بریتانیایی و انگلیسی بین‌المللی. پیشنهادهای زیادی توسط ویرایشگران داده شده‌است؛ از استانداردسازی زبان طبق یک گویش گرفته تا ایجاد شاخه برای پروژه ویکی‌پدیای انگلیسی. اگرچه سیاست بالفعل، این است که گویشهای زبانی متنوع این زبان تنها برای مقالات مربوط به متکلمین آن مورد استفاده قرار گیرد (مثلاً انگلیسی کانادایی برای موضوعات مرتبط با کانادا) ولی گویش‌های دیگر نیز اجازه مشارکت در آنها را دارند البته تا زمانی که یک گویش ثابت در کل متن رعایت شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی.

پیوند به بیرون[ویرایش]

آمارها[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی موجود است.