تیبریوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تیبریوس
دومین امپراتور امپراتوری روم
8095 - Roma - Ara Pacis - Tiberio - Foto Giovanni Dall'Orto - 28-Mar-2008.jpg
سردیس تیبریوس
دوران۱۴ - ۳۷
نام کاملگایوس اکتاویوس تورینوس
زادروز۱۶ نوامبر ۴۲ (پیش از میلاد)
زادگاهرم
درگذشت۱۶ مارس ۳۷ (۷۷ سال)
محل درگذشتمیسنوم
آرامگاهمقبره آگوستوس , رم
پیش ازکالیگولا
پس ازآگوستوس

تیبریوس با نام کامل تیبریوس ژولیوس سزار آگوستوس (به لاتین: Tiberius Julius Caesar Augustus)‏ (۴۲ پیش از میلاد - ۳۷ پس از میلاد) امپراتور روم بین سال‌های ۱۴ تا ۳۷ میلادی بود.

زندگینامه[ویرایش]

تیبریوس در سال ۴۲ پیش از میلاد در رم زاده شد. مادرش لیویا و پدرخوانده‌اش امپراتور آگوستوس بود که تیبریوس پس از او به قدرت رسید. طبع محافظه‌کارانهٔ تیبریوس سبب شد تا او همان سیاست‌های امپراتور پیشین را در پیش گرفته و دستاوردهای آگوستوس را استحکام بخشد.

علیرغم خوشفکری‌های تیبریوس در ادارهٔ کشور و ارتباطات خارجی، دوران حکومت او از نظر سیاسی مصیبت‌بار بود. در سال ۱۹ جانشین او ژرمانیکوس به طرز مشکوکی درگذشت. پس از آن یکی از مهم‌ترین هوادارانش با نام سژانوس که افسر ارشد وابسته به قدرت قضاوت مادون کنسولی روم بود شروع به فزونی‌خواهی و ستمگری نمود و تا آنجا پیش رفت که سعی در سرنگونی تیبریوس نمود. تیبریوس در سال ۳۱ حکم اعدام او و تنی چند از همکارانش را صادر کرد. با کشته‌شدن سژانوس دوران حکومت وحشت آغاز شد و بسیاری به اتهام خیانت به امپراتور اعدام شدند. همین امر چهرهٔ تیبریوس را خدشه‌دار نمود و او مورد نفرت جهانی قرار گرفت. تیبریوس تلاش کرد، تا با ادامه نبردهای اگوستوس در ژرمانیا ماگنا، کار ناتمام دوره اگوستوس را به پایان رساند، اما هجوم اقوام گوناگون جدید و بحران در درون امپراتوری مانع از به نتیجه رسیدن حملات وی گردید. مرگ ژرمانیکوس که مهم‌ترین سردار تیبریوس بود، بر این حرکت دامن زد. [۱] تیبریوس در سال ۳۷ میلادی و در سن ۷۷ سالگی در میسنوم درگذشت و تنها افراد اندکی بر مرگ او گریستند.

منابع[ویرایش]

  1. لژیونیکا: بخش اول: لژیون اول ژرمانیا؛ مجله جنگ افزار؛ دکتر مهدی یاراحمدی
  • David Crystal (1995), The Cambridge Biographical Encyclopedia (Second edition ed.), Cambridge University Press, p. p.933, ISBN 0-521-43421-1