هرودوت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تصویری از هرودوت در موزه کاخ ماسیمو اله ترمه - در ایتالیا (رم)

هِرودوت (هرودوتوس) (Herodotus) (زاده ۴۸۴ - مرگ ۴۲۵ پیش از میلاد)، نخستین تاریخ‌نگار یونانی زبان است که آثارش تا زمان ما باقی ‌مانده‌است. هرودوت از مردم هالیکارناس (هالیکارناسوس) کاریا (کاریه، بودروم ترکیه کنونی)، شهر یونانی نشین آسیای صغیر بود و چون در آن هنگام این شهر جزو قلمرو حکومت ایران به شمار می‌رفت، مورخ مذکور را تبعه ایران محسوب کرده‌اند. گرچه او را پدر مورخین خوانده‌اند، ولی در واقع نخستین مورخ نبوده است، زیرا قبل از او تاریخ نویسان دیگر یونانی‌ مانند هکاتئوس مطالبی نوشته‌اند که به ما نرسیده است[نیازمند منبع] و ظن قوی می‌رود که هرودوت و مورخین سده‌های بعد از این نوشته‌ها و مطالب بدون ذکر نام مؤلفان آنها استفاده کرده‌اند.

گفته می شود که هرودوت سفرهای متعدد در ممالک مشرق زمین کرده بود و تحقیقات خود را راجع به احوال و تاریخ این کشورها نوشته‌است.

آثار هرودوت[ویرایش]

نوشتار اصلی: تاریخ هرودوت

نوشته‌های او شامل نه کتاب است و از این‌ جهت آن را "تواریخ" یا "تاریخ در نه کتاب" می‌نامند که هر یک از کتاب‌ هایش به نام یکی از ارباب انواع یونان کهن (موزها) نام گذاری شده است. بعضی از محققان تقسیم و نام‌گذاری آثار هرودوت را کار نویسندگان سده‌های بعد می‌دانند و معتقدند که تألیفات او در ابتدا، یعنی در زمان حیات خود او تقسیماتی نداشته‌است.

نقشه جهان اثر هرودوت

سبک نگارش هرودوت[ویرایش]

هرودوت زمان وقوع حوادث تاریخی را در بعضی از گزارش‌ها، درهم و ناهماهنگ نوشته‌است، در موارد زیادی داستان‌گویی جای تاریخ را گرفته، علاوه براین‌ها گویی روح اسطوره‌پرستی یونانی هم در آثار هرودوت جایگاه ویژه‌ای داشته‌است. نوشته‌های هرودوت درباره بابل و آشور هم آشفته و افسانه‌آمیز است. وی کاهنان مصر و بابل را مأخذ تحقیقات خویش معرفی کرده‌است. با این‌ وجود مطالب کتاب‌هایش روی هم رفته در معرفی اوضاع و احوال مشرق ‌زمین در عهد باستان قابل ‌توجه ‌است.

نظرات مورخان و مشاهیر درباره هرودوت[ویرایش]

هرودوت در زمان خود نویسنده بسیار معروفی بود، گفته می‌شود که نوشته‌های خود را در زمان بازی های المپیک در آتن می‌خوانده‌ است. دانشمندان سده‌های بعد عقاید متفاوتی در باره آثار او داشته‌اند، اما روی هم رفته بیشتر محققین او را مورخی می‌دانند که سعی برنوشتن حقیقت داشته‌است.

اوسویوس، وقایع‌نگار معتبر قرن سوم میلادی ضمن گفتگو درباره سال های ۴۴۵ و ۴۴۶ پیش از میلاد، می‌گوید: هرودوت کتاب خود را در ملأ عام در آتن خواند و به افتخار بزرگی نایل شد.

پلوتارک اشاره می‌کند که هرودوت مورد توجه مردم آتن بوده و آنها در برابر ستایش شهر آتن، ده تالان به او داده‌اند.

ارسطو او را افسانه‌گوی ولی خوش‌ بیان و دارای قدرت نویسندگی دانسته‌است و به اشتباه های هرودوت در علوم طبیعی اشاره کرده‌است.

توسیدید که تاریخ جنگ‌های پلوپونزی را نوشته‌است، می‌گوید: هرودوت نثرنویسی بود که به حقیقت نویسی علاقه نداشت.

کتزیاس، پزشک دربار داریوش دوم و اردشیر دوم مواردی از نوشته‌های او را درباره کورش بزرگ، کمبوجیه، داریوش و خشایارشا تکذیب کرده‌است.(البته باید توجه داشت که نوشته های خود کتزیاس به طور گسترده ای از سوی دانشمندان و تاریخدانان معاصر رد می شود و او را یکی از یزرگترین جاعلان افسانه ها و مطالب خلاف واقع و من درآوردی به شمار می آورند.)

ژوزف فلاویوس مورخ یهود و مان تُن مورخ مصری هم معتقد به اشتباه در روایات او هستند. سیسرون سخنور نامدار رومی او را پدر تاریخ نامیده، ولی در عین‌حال به افسانه‌گویی او هم اشاره کرده‌است. دیودور سیسیلی هم به افسانه هائی که هرودوت وارد تاریخ مصر کرده، اشاره دارد.

استرابون جغرافیدان نامدار می‌نویسد: به شعرای قدیم مانند هومر و هزیود بیشتر می‌توان اعتماد داشت تا به هرودوت و مورخین دیگر عهد قدیم.

اما علیرغم تمام این گفته های نویسندگان قدیم، تاریخ‌دانان معاصر ما معتقدند که وی با وجود افسانه‌گویی در نوشته هایش، از حقیقت زیاد دور و به آن بی‌توجه نبوده‌است و صحت گفته های او را کشفیات راجع به باستان شناسی و تاریخ و موارد مشابه تایید می کنند و اگر در جاهایی هم اشتباه هایی به چشم می خورد، تقصیر از کسی است که هرودوت از وی اطلاعات گرفته است، چون که روش کار او بیشتر مبتنی بر گفته های شفاهی معاصران وقایع بوده است، از جمله برخی مقامات و مسئولان دولتی و حکومتی که در حکومت های مادها و پس از آن هخامنشیان صاحب منصب بوده اند. با این حال هرودوت در برخی موارد از نوشته های مورخان و نویسندگان دیگر هم استفاده کرده است، مخصوصاً درباره نگارش وقایعی که با دوره او فاصله زمانی زیادی داشته اند.

از جمله یکی از موارد جالب که درجه صحت و امانت نوشته های او را نشان می دهد، ذکر اسامی شرکت کنندگان در کودتای داریوش بزرگ است، به طوری که نویسنده تنها نام یک نفر از آن کودتاگران را اشتباه نوشته است و البته در آن مورد هم نام یکی از نزدیکان و منسوبان داریوش را ذکر کرده است. از همین یک مورد می توان فهمید که هرودوت در نوشتن تاریخش تا چه اندازه امین و امانتدار بوده است و اگر اشتباهی هم دیده می شود، از سوی منبعی است که اطلاعات مزبور را در اختیار نویسنده گذاشته است، نه شخص خود نویسنده و نویسنده در این خصوص فوق العاده امانتدار بوده. درباره مطالب افسانه آمیز و داستان وار وی هم باید گفت که به طور کلی تمام انسان هایی که در آن روزگاران می زیسته اند، چنان اعتقادات و نگرش هایی داشته اند و بی گمان هرودوت هم از این قاعده مستثنا نبوده است، علاوه بر این، وی نوشته هایش را گاهی اوقات در ملا عام و در حضور جمع مردم می خوانده است و ناچار باید مطالب سرگرم کننده و جالب توجه هم در نوشته هایش می آورده است تا شنونده مقداری مشغول شود و مطالب مزبور را کسل کننده نیابد، توسیدیدس نویسنده تاریخ نبرد پلوپونزی هم به این مطلب اشاره می کند و می گوید که نوشته های من خسته کننده تر هستند، چون که من فقط به بیان اصل و جوهره حوادث می پردازم (در واقع توسیدیدس را "پدر تاریخ نگاری علمی" می دانند).

هرودوت و ایرانیان[ویرایش]

هالیکارناس بر ترکیه واقع شده‌است
هالیکارناس
شهر باستانی هالیکارناس (استان آیدین، در ترکیهٔ امروزی)

سوئیداس هرودوت را فرزند لیگزیس(Lyxes) و دریو(Dryo) معرفی می‌کند که در هالیکارناس، بخشی از امپراتوری ایران در زمان داریوش هخامنشی به دنیا آمد. همچنین نام پدر و مادر او ریشهٔ یونانی ندارد و منحصربه‌فرد به نظر می‌رسد. از این رو، جرج سارتن احتمال می‌دهد که این‌ها نام‌های شرقی باشند که کم و بیش رنگ یونانی به خود گرفته‌اند و اگر چنین باشد، هرودوت را می‌توان شرقی یا دست‌ کم نیمه‌شرقی دانست. شاید به همین دلیل باشد که پلوتارک، تاریخ‌نگار یونانی، هرودوت را بیگانه‌پرست (Philobarbaro) معرفی کرده‌است، هر چند که یک علت دیگر هم برای این نظر پلوتارک می توان ذکر کرد و آن این که در زمان هرودوت، چیزی به اسم قوم واحد یونانی وجود نداشت و جهان هنوز اسکندر مقدونی و رومی ها را به خود ندیده بود و این چیزی بود که پلوتارک و نویسندگان معاصر وی یا بعد از وی نمی توانستند آن را درک کنند.

اگرچه هرودوت در نگارش نبردهای ایران و یونان گاه از هم‌زبانان یونانی خود پشتیبانی می‌کند و شاید در برخی موارد بتوان گفت قلمش تا حدودی تابع حسیاتش می شود، ولی بخش مهمی از تاریخ باشکوه ایران باستان از نوشته‌های او و به کمک آن‌ها شناخته شده‌است، مخصوصاً قسمت مربوط به جنگ های ایرانیان و یونانیان که در زمان خشیارشا اتفاق افتاد. بی شک نوشته های وی در این موارد، بسیار مهم و ارزشمند هستند.

منابع[ویرایش]

تصاویر از: LIVIUS

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

جستجو در ویکی‌گفتاورد مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به هرودوت در ویکی‌گفتاورد موجود است.
جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ هرودوت موجود است.