آپولودور آرتمیتایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

آپولودور آرتمیایی (به یونانی: Ἀπολλόδωρος Ἀρτεμιτηνός) (زادهٔ پیرامون ۱۳۰ پیش از میلاد- مرگ ۸۷ پیش از میلاد) او یک مورخ و جغرافی دان یونانی اهل آرتمیتا، در امپراتوری اشکانی بود که در قرن نخست پیش از میلاد میزیست. از زندگی و فعالیت های او اطلاعاتی در دسترس نیست و تنها میدانیم که او کتابی را دربارهٔ تاریخ اشکانیان به نام پارتیکا (به یونانی: τὰ Παρθικὰ) در دست کم چهار جلد نگاشته‌ بود که امروزه مفقود شده و تنها بخش هایی از آن توسط مورخان بعدی، چون استرابو و تروگ پومپه و آثنئیوس، نقل شده است.

مدت زندگی[ویرایش]

مورخان درباره تاریخ زندگی آپولودور با یکدیگر اختلاف نظر دارند. و.و.تارن او را متولد حدود ۱۳۰ پ.م و درگذشته حدود ۸۷ پ.م میداند.[۱] پژوهشگران دیگر به ترتیب ثلث اول سده یکم پیش از میلاد[۲] و بین سال های ۶۶ و ۴۴ پ.م را پیشنهاد کرده اند.[۳] دوران زندگی او معاصر با سلطنت مهرداد دوم بود.

پارتیکا[ویرایش]

تنها اثری که به آپولودور منتسب شده است کتاب گمشده چهار جلدی پارتیکا است. آپولودور در کتاب خود احتمالا به بررسی تاریخ سیاسی اشکانیان و سرزمین های تحت فرمان آنها پرداخته است. استرابو در کتاب جغرافیای خود بارها از او نقل قول میکند و اطلاعاتی که ارائه میدهد را موثق میداند. اما به احتمال زیاد میزان بهره مندی استرابو از اطلاعات کتاب آپلولودور بسیار بیشتر از آن نکاتی است که از او نام میبرد.

منابع مورد استفاده آپولودور[ویرایش]

آپولودور بی شک مورخان اسکندر و جغرافی دانان پیشین را می شناخت. ممکن است او از برخی از مناطقی که توصیف کرده است نیز بازدید کرده باشد. زیرا برخلاف اکثر نویسندگان تاریخ اشکانی، او تابع اشکانیان بود و از این رو برای به دست آوردن اطلاعات مفید موقعیت خوبی داشت. او حتی ممکن است از اسناد نگهداری شده در بایگانی شهرهای یونانی-اشکانی مانند آرتمیتا و سلوکیه استفاده کرده باشد. علاوه بر این او می توانست اطلاعات جغرافیایی و تاریخی خود را از هموطنان، بازرگانان و مسافران یونانی به دست آورد.[۴]

منابع[ویرایش]

  1. w.w.tarn, 1951, p. 47
  2. Fragmente III C, p. 773 و F. Lasserre, VII, p. 13
  3. A. Behr, pp. 45-50
  4. Chaumont 1986, pp. 160–161
  • Chaumont, M. L. (1986). "APOLLODORUS OF ARTIMITA". Encyclopaedia Iranica, Vol. II, Fasc. 2. pp. 160–161.
  • W.W.Tarn, The Greeks in Bactria and in India, Cambridge, 1951
  • Jacoby, der griechischen Historiker, Weidmann, Berlin, 1923ff
  • F. Lasserre, Strabo Géographie, Paris, 1975
  • A. Behr, De Apollodori Artamiteni reliquis atque aetate, Strasbourg, 1888

پیوند به بیرون[ویرایش]