الکساندر ششم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پاپ
الکساندر ششم
Pope Alexander Vi.jpg
انتخاب به عنوان پاپ ۱۱ اوت ۱۴۹۲
اتمام کار به عنوان پاپ ۱۸ اوت ۱۵۰۳
پس‌از اینوسنت هشتم
پیش‌از پیوس سوم
Orders
برگماری و انتصاب ۱۴۶۸
تقدیس ۳۰ اکتبر ۱۴۷۱
Created Cardinal ۱۷ سپتامبر ۱۴۵۶
توسط کالیکتوس سوم
مشخصات فردی
نام در زمان تولد Roderic Llançol i de Borja (Rodrigo Borgia)
تولد ۱ ژانویهٔ ۱۴۳۱(1431-01-01)
Xàtiva، پادشاهی والنسیا، تاج آراگون
درگذشت ۱۸ اوت ۱۵۰۳ میلادی (۷۲ سال)
Rome, ایالات پاپی
Buried Santa Maria in Monserrato degli Spagnoli, Rome
ملیت Aragonese
مذهب کاتولیسیزم (Roman Rite)
والدین
فرزندان
Previous post
نشان {{{coat_of_arms_alt}}}
پاپ‌های دیگر نامیده Alexander

پاپ الکساندر ششم (به انگلیسی: Alexander VI) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در اسپانیا به دنیا آمد و از ۱۴۹۲ تا ۱۵۰۳ میلادی پاپ بود.

رودریگو بورجیا، پاپ اسپانیایی کلیسای کاتولیک بود وی پدر چزاره بورجیا و لوکرتزیا بورجیا بود.

او نویسندهٔ پیمان تردسییاس است که دنیا را بین اسپانیا و پرتغال تقسیم کرد.

ماجرای جیرولامو ساوانارولا[ویرایش]

ساوونارولا از راهبان دومینیکی ایتالیایی بود که در دورهٔ رنسانس داد و ستدهای مالی و دنیا طلبی کلیسا را به چالش کشید و جان خود را در راه شور و اشتیاق اصلاح طلبانه اش از دست داد. تاریخدان باربارا توچمان در قطعهٔ زسر دنیاطلبی مورد اعتراض ساوونارولا را چنین توصیف می‌کند:

در دورهٔ انسان گرایی هیجان انگیز رنسانس پاپ‌ها … ارزش‌ها و سبک زندگی شهریاران غارتگر دولت شهرهای ایتالیا را اقتباس کردند. فرمانروایان ثروتمند، خوش سلیقه و بی‌وجدان ایتالیا که مدام با هم در ستیز بودند، به دلیل چند دستگی و حوزهٔ محدود قلمرویشان، چیزی بیش از حاکمانی ناهمساز نبودند. شش پاپ (شامل الکساندر ششم، پاپی که جیرولامو خشمگینش ساخته بود)، در بازتولید مال اندوزی و تجمل طلبی، از سرمشق‌های خود دست کمی نداشتند، و به خاطر جایگاه برترشان، معمولاً حتی بدتر بودند.[۱]

ساوونارولا بدعت‌گذار نبود، بلکه عقاید دینی اش با اصول اعتقادی کلیسا در پایان قرن پانزدهم منطبق نبود. او می‌خواست نظام پاپی مسئولیت روحانی اش را به یاد آورد و دارایی‌هایش را رها کند و در عین حال می‌خواست همکیشان مسیحی اش برای کسب خلوص و پاکدامنی در زندگی خود تلاش کنند.[۲] ساوونارولا برای مدتی موفق بود. در خیابان‌های فلورانس آتش برپا می‌کردند و در آن چیزهای بی‌ارزش، زیورآلات، لباس‌های شیک، کتاب‌های غیرمذهبی، و وسایل بازی را می‌سوزاندند. بعد، هنگامی که فلورانسی‌ها خانوادهٔ حاکم مدیچی را بیرون راندند و کوشیدند شکل قدیمی حکومت جمهوری را از نو برقرار سازند، ساوونارولا به دیکتاتور واقعی تبدیل شد.

اما، به واسطهٔ شور و شوق اصلاح طلبانه اش، با الکساندر ششم، یکی از دنیاطلب‌ترین و بی بند و بارترین پاپ‌هایی که تا آن هنگام بر تخت پطروس تکیه زده بود، درافتاد. الکساندر، از ترس اینکه شور و شوق برای اصلاح اجتماعی که ساوونارولا الهام بخش آن در فلورانس بود به زیان او تمام شود، با پیشنهاد منصب کاردینالی کوشید او را تطمیع کند. اما ساوونارولا این رشوه را نپذیرفت و تکفیر شد. سپس الکساندر به دستگاه تفتیش عقاید فلورانس دستور داد این راهب دومینیکی را محاکمه کنند.

ساوونارولا در زیر شکنجهٔ بسیار شدید به دیدن رویاهایی اعتراف کرد. دادگاه تفتیش عقاید او را به خاطر داشتن عقاید بدعت‌گذارانه مقصر شناخت، گرچه جرم واقعی او انکار اقتدار پاپ در نظارت بر خدمت مذهبی او بود. ساوونارولا را تحویل مقامات عرفی دادند که اورا در سال ۱۴۹۸ در چوبهٔ مرگ سوزاندند.[۳]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. بکراش، دبورا. تفتیش عقاید. تهران، خیابان انقلاب، خیابان شهدای ژاندارمری، شمارهٔ 111: انتشارات ققنوس، 1392. 119 و 120. شابک ‎ISBN ۹۶۴-۳۱۱-۵۰۵-۴. 
  2. بکراش، دبورا. تفتیش عقاید. تهران، خیابان انقلاب، خیابان شهدای ژاندارمری، شمارهٔ 111: انتشارات ققنوس، 1392. 120. شابک ‎ISBN ۹۶۴-۳۱۱-۵۰۵-۴. 
  3. بکراش، دبورا. تفتیش عقاید. تهران، خیابان انقلاب، خیابان شهدای ژاندارمری، شمارهٔ 111: انتشارات ققنوس، 1392. 120 و 121. شابک ‎ISBN ۹۶۴-۳۱۱-۵۰۵-۴. 

Wikipedia contributors, "List of popes," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=List_of_popes&oldid=268921163 (accessed February 9, 2009).